Foto: twitter.com (greenecotec)

Obchodný reťazec Lidl si už aj na Slovensku získal veľké množstvo verných zákazníkov.

Svetoznámy nemecký reťazec teraz prichádza v Británii so skvelou novinkou, ktorá poteší nejedného zákazníka. Každoročne sa vyplytvá obrovské množstvo jedla, proti čomu sa teraz Lidl rozhodol zabojovať. Zelenina a ovocie, ktoré budú poškodené ale stále jedlé sa budú predávať aj naďalej, avšak za zvýhodnenú cenu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ak sa ovocie a zelenina poškodia, reťazce ich zvyčajne stiahnu z predaja a neskôr sa vyhodia. Aj keď však nevyzerajú práve reprezentatívne, stále sa dajú konzumovať. Lidl sa preto rozhodol, že ich bude nakladať do samostatných prepraviek a prepravku s piatimi kilogramami ovocia a zeleniny si bude možné zakúpiť už v prepočte len za niečo vyše 1,5 eura.

Zatiaľ pôjde zo strany Lidlu len o pokus. Predaj zeleniny a ovocia bude nasledujúci týždeň prebiehať v 122 predajniach od 8. do 10. ráno a všetko, čo sa v rámci projektu nepodarí predať, poputuje na charitu. Ak by sa ukázalo, že je takýto spôsob predaja úspešný, rozšíril by sa aj do všetkých predajní v Británii a neskôr možno aj do ostatných krajín. Takýmto spôsobom by bolo možné zachrániť a zužitkovať až 10 000 ton jedla ročne. Len v európskych krajinách sa totiž ročne vyhodí až 100 miliónov ton potravín, čo je skutočne závratné číslo. Priemerný Slovák vyhodí každý rok približne 100 kilogramov potravín, čo taktiež nie je málo.

Naše očakávania týkajúce sa toho, ako by malo jedlo vyzerať, sú neraz skreslené dokonalými fotografiami v letákoch. Na policiach obchodov tak často ostávajú potraviny, ktoré majú poškodený zovňajšok, nie sú však nijak ináč závadné. Lidl sa rozhodol, že bude proti nezmyselnému plytvaniu bojovať a do roku 2020 plánuje množstvo jedla, ktoré sa vyhodilo, zredukovať o 25 percent. Už teraz je reťazec na dobrej ceste. Množstvo vyhodených potravín kleslo vo väčšine predajní v priemere až o 13 percent.

Foto: unsplash

Zdá sa, že projekt s názvom Too Good To Waste bude výhrou pre každého. Okrem toho, že Lidl zníži množstvo vyhodených potravín, zákazníci budú mať šancu ušetriť tým, že si zakúpia potraviny, ktoré by predtým nechali v policiach len preto, že nevyzerajú ideálne. O niečo podobné sa pokúšalo už viacero reťazcov, Lidl však zatiaľ poškodené produkty ponúka za najnižšie ceny.

Čo si o tomto nápade myslíte vy? Kúpili by ste si produkt, ktorý má poškodený obal za nižšiu cenu?

Pozri aj: Nebalené: Mama s dcérou dnes otvorili prvý obchodík v Banskej Bystrici, v ktorom potraviny nakúpite bez obalu

ladbible, enviroportal
Uložiť článok

Najnovšie články