S nadbytočnými kilami bojujeme rôznymi diétami, cvičeniami a poniektorí aj tabletkami či zázračnými nápojmi z internetu. Pravdou však je, že číslo na váhe nie je pre zdravie človeka to najpodstatnejšie.
Zdravá strava je dôležitejšia ako kilogramy
Nová štúdia publikovaná v časopise Plos Medicine totiž ukazuje, že dôležité je to, aby sme sa zdravo stravovali. To, aké číslo vidíte, keď sa postavíte na váhu, je pre celkové zdravie menej podstatné. Ako totiž píše portál Science Alert, váhu ovplyvňuje množstvo faktorov, vrátane genetickej predispozície či liekov, ktoré jedinec užíva. Štúdia tvrdí, že aj keď má človek pár kíl navyše, ak sa zdravo stravuje, redukuje tým riziko vzniku ochorení súvisiacich s nadváhou.
Do štúdie bolo zahrnutých celkovo 79 003 dospelých mužov aj žien a ukázalo sa, že aj v prípade nadváhy na tom boli po zdravotnej stránke tí ľudia, ktorí konzumovali prevažne ryby, olivový olej, ovocie, zeleninu či celozrnné výrobky. Tím švédskych a amerických vedcov využil v rámci štúdie dáta, ktoré sa postupne zhromažďovali 21 rokov, pričom participanti odpovedali na 350 otázok, ktorých súčasťou bolo aj 96 otázok týkajúcich sa stravovania.
Výsledky ukazujú, že v skupine ľudí, ktorí trpeli nadváhou, no nedbali na zdravé stravovanie, bola chorobnosť, ale aj mortalita vyššia ako u tých, ktorí sa stravovali zdravo. Autori štúdie však dodávajú, že zdravé stravovanie neznamená, že je obezita v poriadku a že človeku vôbec nehrozia choroby, ktoré sa s ňou spájajú.
Okrem toho, aj ľuďom, ktorí sú obézni no stravujú sa zdravo, hrozí vysoké riziko kardiovaskulárnych ochorení. K týmto ochoreniam však môže dôjsť aj následkom genetickej predispozície, čo znamená, že chudnutie alebo zmena stravovania nemusí znamenať, že sa jedinec kardiovaskulárnym ochoreniam úplne vyhne.
Obéznych je čoraz viac ľudí
Navyše, vykonať takýto výskum nie je vôbec jednoduché. Je náročné docieliť, aby účastníci dlhodobo dodržiavali stravovací resp. cvičebný plán, ktorý od nich odborníci požadujú. Obezitou však trpí čoraz viac ľudí, vedci preto považujú za nevyhnutné tento jav a jeho následky preskúmať podrobnejšie. V roku 2015 na následky obezity zomreli celosvetovo až 4 milióny ľudí. Z toho až dve tretiny ľudí zomreli práve kvôli kardiovaskulárnym ochoreniam.
Navyše, výskum dokázal, že zdravé stravovanie podporuje nielen celkové fyzické zdravie, ale aj to mentálne. Okrem toho, štúdia ukázala, že ľudia, ktorí sa zdravo stravujú, majú zvyčajne vyššie vzdelanie a viac sa venujú pohybovým aktivitám. Štúdia z roku 2018 zas dopĺňa, že dôležité je sústrediť sa nielen na množstvo jedla, ale najmä na jeho kvalitu.
Nahlásiť chybu v článku