Keď sa v roku 2014 holandský dizajnér Daan Roosegaarde ubytoval v jednom pekingskom hoteli, dostal izbu s krásnym výhľadom na toto hlavné mesto Číny. Avšak z výhľadu veľa nemal, keďže mesto bolo zahalené vo veľkom oblaku smogu. Vtedy ho napadla myšlienka niečo s tým urobiť. Teraz sa po dvoch rokoch vrátil do Pekingu, aby tu inštaloval svoj vynález – čističku vzduchu, vyvinutú spolu s Bobom Ursenom, výskumníkom z holandskej technologickej univerzity, sídliacej v meste Delft. Aj keď čističky vzduchu nie sú žiadna novinka, táto čistička nie je úplne obyčajná. Dokáže totižto smog zužitkovať a premeniť ho na šperk. Ako je to možné?
Ich unikátna čistička vzduchu, nazvaná Smog Free Tower, je vysoká 7 metrov a za hodinu dokáže vyčistiť úctyhodných 30-tisíc kubických metrov vzduchu. Do prevádzky by ju mali spustiť už v septembri tohto roku.
Jej spotreba pritom nie je vôbec veľká, pohybuje sa na úrovni 1400 wattov, teda podobne ako napríklad varná kanvica. Prístroj funguje na princípe elektródy, ktorá priťahuje k sebe ionizujúce častice vo vzduchu a tým ich odstraňuje z okolia.
Akonáhle sa tieto častice dostanú dovnútra, sú stláčané pod vysokým tlakom, a to po dobu až 30 minút. Pri takýchto extrémnych podmienkach dochádza k spojeniu jemných častíc smogu, ktoré sú následne zapustené do živice, čím sa vytvorí šperk. Tento proces napodobňuje bežné prírodné podmienky, pri ktorých sa uhlík po milióny rokov premieňal v zemskej kôre za pomoci veľkého tlaku na diamanty.
Znečistenie ovzdušia trápi túto čínsku metropolu naozaj vo veľkom. Odborníci na verejné zdravie bijú na poplach a uvádzajú drastickú štatistiku. Podľa niektorých odborníkov môže smog až za jednu pätinu všetkých úmrtí v Pekingu. Smog sa skladá prevažne z dvoch typov častíc. Prvé sú jemné častice, ktorých rozmer nie je väčší ako 2,5 mikrometra, a potom z prachových častíc, ktoré dosahujú rozmery do 10 mikrometrov. Pri vdýchnutí sa tieto drobné častice dostávajú cez pľúca do krvného obehu, kde môžu spôsobiť značné škody.
Podľa Daana ich čistička dokáže pohlcovať obidva typy týchto častíc a zo vzduchu odfiltruje až 75 % týchto škodlivých častíc. Okrem ochrany zdravia a ovzdušia upúta táto čističková veža aj svojim zaujímavým dizajnom. Podľa Daana sa počas skúšobnej prevádzky v Rotterdame začali okolo veže pohybovať králiky. „Z nejakého dôvodu sa pri našej čističke začali zhromažďovať králiky. Nie sme si istí, no možno cítia ten rozdiel v kvalite vzduchu“.
Aj keď je jasné, že jedna čistička vzduchu problémy smogu v Pekingu zďaleka nevyrieši, oceňujeme nápaditý a zaujímavý koncept, z ktorého by sa časom mohol stať štandard pri výstavbe nových mestských oblastí a sídiel. No najradšej by sme boli, keby takéto prístroje neboli vôbec potrebné a mohli by sme dýchať čistý vzduch aj bez takýchto technologických vymožeností.
zdroj: interez.sk (Matej Mensatoris) iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku