Drvená alebo vcelku, škoricu pozná každý z nás.

Buď si ju pridávame do koláčov, na naše obľúbené latté, do cereálií, alebo kamkoľvek, kde chceme cítiť jej výraznú chuť. Okrem toho, že ju používame v domácnosti, sa extrakt zo škorice využíva dlhé roky aj v tradičnej medicíne. Existuje mnoho odrôd škorice. Medzi najznámejšie patrí práve škorica cejlónska, čiže pravá, ale nemôžeme vynechať ani odrodu tzv. cassia, kam zaraďujeme škoricu indonézsku, vietnamskú a čínsku. V našich končinách sa najviac vyskytuje práve škorica čínska, no keď budete pátrať na internete alebo v špeciálnych obchodoch so zdravou výživou, určite nájdete práve ten druh, ktorý potrebujete.

Článok pokračuje pod videom ↓

V nasledujúcom článku si vysvetlíme niektoré pozitívne účinky, ktoré má škorica na naše zdravie. Nechajte sa inšpirovať a ak preferujete zdravý životný štýl, určite si škoricu zaraďte do každodenného jedálnička.

Upravuje krvný tlak

Vo svete bolo vykonaných mnoho výskumov, či škorica má alebo nemá vplyv na náš krvný tlak. Škorica má vlastnosti, ktoré pomáhajú s inzulínovou rezistenciou, preto je veľmi obľúbená u diabetikov. Pomáha pri cukrovke 2. typu, kde pomáha udržiavať normálnu hladinu cukru v krvi. Samozrejme všetkého veľa škodí, preto aj so škoricou opatrne. Nachádza sa v nej látka kumarín, ktorá môže byť vo veľkých množstvách toxická pre pečeň. Vedci zistili, že antioxidanty, ktoré škorica obsahuje pomáhajú znížiť rizikové faktory spojené s cukrovkou a ochorením srdca. Znižuje hladinu glukózy v tele až o 30% a pozitívne účinky sa ukázali už po konzumácii 1g denne.

Zlepšuje koncentráciu mozgu

Výskumy dokázali, že škorica má významný vplyv na kognitívne myslenie, čiže na poznávanie, učenie sa. Taktiež podporuje naše mozgové funkcie a zlepšuje naše pozorovacie schopnosti a vizuálno-motorické schopnosti, reflexy. Na americkej univerzite mali dobrovoľníci žuť žuvačky popri práci na počítači. Boli im podávané žuvačky s tromi príchuťami a to: mätovou, jazmínovou a škoricovou. Práve dobrovoľníci, ktorí žuli žuvačku so škoricovou príchuťou mali najlepšie skóre v pozornosti. Taktiež sa zistilo, že škorica pomáha pri opuchoch mozgu, ktoré zvyčajne vznikajú po traumatickom poranení mozgu.

Prevencia proti rakovine

Tu bol hlavnou témou výskumu škoricový olej. Ukázal sa ako sľubné riešenie pri liečbe nádorov, melanómov a karcinómov žalúdka. Škorica má upokojujúci účinok na žalúdok a vnútorné orgány s tým, že riadi hladinu cukru v krvi. Obsahuje totiž zložky ako napr. škoricová silica, ktoré boli využité pri vývoji liekov na karcinogénne ochorenia. Látky, ktoré škorica obsahuje, sa teda ukázali ako schopní bojovníci voči týmto ochoreniam.

Boj proti baktériám

Škorica je skvelým bojovníkom proti baktériám, vírusom a plesniam. Esenciálne oleje z tejto rastliny dokážu zastaviť mnoho typov baktérií a plesní. Škoricovú kôru zaraďujeme medzi prírodné antibiotikum. Ak zriedime škoricový olej s vodou, vznikne nám dezinfekčný prostriedok na kuchynské linky, drezy, chladničky, kľučky na dverách a na mnohé iné povrchy.

A to nie je všetko. Taktiež pomáha pri chudnutí, pri trávení, artritíde, problémoch s močovými cestami, pri znižovaní cholesterolu, pri nachladnutí, posilňuje imunitný systém, pri problematickej pleti, pri únave a dokonca aj pri chrípke. Vedeli ste napríklad, že niektoré kmene v Južnej Afrike kloktajú škoricu zmiešanú s vodou? Je to prevencia pred zápalom ústnej dutiny, bolesťami zubov a samozrejme ich dych vydrží čerstvý po celý deň.

Na škoricu by si však mali dávať pozor napr. tehotné ženy, ktoré by vo všeobecnosti nemali počas tehotenstva užívať žiadne ostré koreniny. Aké množstvo škorice by sme teda denne mali prijať? Denne by to mali byť najviac 2 až 4g. Vyššie množstvá by mohli byť pre naše telo toxické.

Mám pocit, že škorica je tak univerzálna korenina, že ju využívam či pri slaných, tak samozrejme aj pri sladkých jedlách, nápojoch, proste kdekoľvek si myslím, že by sa hodila. Môžete si ju zamraziť do formy na ľad a pridávať ju tak do kokteilov, pridať ju do ovsenej kaše, na grilované ovocie, do jogurtu, alebo do čaju či kávy.

Uložiť článok

Najnovšie články