Ilustračné foto: flickr.com (Martin Reynolds)

Vlkovi, ktorý žil v kontaminovanom území Černobyľu, sa podarilo dostať niekoľko stoviek kilometrov od jeho domova. Predpokladá sa, že sa nejde o ojedinelý prípad.

Černobyľská havária atómovej elektrárne, ktorá sa udiala 26. apríla 1986 na Ukrajine, neustále ovplyvňuje toto územie. Stále je totiž neobývateľné. No napriek tomu sa tu zvieratá vyskytujú a to v hojnom počte. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Po vyše tridsiatich rokoch od tejto jadrovej katastrofy môžeme vidieť malé známky regenerácie a zotavenia prírody. Zóna územia pokrývajúca takmer 4300 kilometrov štvorcových je však stále považovaná za príliš kontaminovanú na to, aby bola obývaná ľuďmi. Niektorým zvieratám to však neprekáža a dokážu tu bez problémov fungovať a žiť.

wikimedia.org

Vedci však zistili, že zvieratá sa snažia dostať aj mimo tejto zóny. Podarilo sa im zaznamenať mladého Vlka dravého (Canis lupus), ktorý sa nachádzal 369 kilometrov od svojho domova. Dá sa predpokladať, že by tento vlk mohol mať zmutované gény. Jedná sa o prvý prípad, kedy sa potvrdilo, že zviera prešlo z kontaminovaného územia až takúto diaľku. Tento objav je veľmi dôležitý pre výskum migrácie týchto zvierat a hlavne toho, do akej miery by sa ich zmutované gény jadrovým žiarením mohli šíriť. Tento vlk sa totiž môže páriť so samicami, ktorých gény neboli poznačené jadrovou katastrofou, čo môže mať dopad na celý genofond. A nemusí sa to týkať len vlkov. Dá sa predpokladať, že podobné šírenie sa vyskytuje aj medzi ostatnými druhmi zvierat.

foto: commons.wikimedia.org

Údaje o vlkovi sa im podarilo zozbierať pomocou sledovacieho obojka, ktorý na neho umiestnili ešte vo februári v roku 2015. Následne vlka pustili späť do prírody a výsledky sledovali. Štúdia, ktorá výsledky analyzovala, je však nová. Zistilo sa, že vlk sa zdržiava najmä v lesoch a oblastiach využívaných na poľnohospodárstvo. Momentálne ale vlka monitorovací prístroj nedokáže zaznamenať, a tak nie jasné, čo sa s ním stalo. Do úvahy prichádzajú dve varianty a to, že buď vlk uhynul, alebo len obojok prestal byť funkčný.

Vďaka tomuto výskumu teda bude možné zistiť, ako ovplyvňuje jadrový únik voľne žijúce živočíchy. Vzhľadom na vysokú hustotu vlkov, ktorá je až sedemkrát vyššia ako v susedných nekontaminovaných oblastiach, je určite adekvátne sa zaoberať touto témou.

Pozri aj: Tento pes je skutočný hrdina. Neváhal ani sekundu a nechal sa uhryznúť štrkáčom do tváre, aby zachránil svoju majiteľku

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články