Reprofoto: Facebook Romana Tabak (Romana Tabaková)

O pozitívnych účinkoch prírody na mentálne a fyzické zdravie človeka podľa šéfa Správy TANAP-u existujú už mnohé vedecké poznatky.

Správa Tatranského národného parku (TANAP) ponúka návštevníkom lesný kúpeľ s certifikovanými sprievodcami. Riaditeľ Správy TANAP-u Peter Olexa uviedol, že terapia má obrovský zdravotný potenciál, obzvlášť v čase technológií a online komunikácie.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Pri tejto príležitosti sa v infocentre v Tatranskej Lomnici uskutočnila aj prednáška odborníčky na lesnú terapiu a zakladateľku Slovenskej asociácie lesného kúpeľa Berty Staškovej. Počas prednášky hovorila o benefitoch tejto terapie ako ceste k harmónii s prírodou.

Nepôjde o masovú aktivitu

Lesný kúpeľ, známy aj ako „shinrin-yoku“ alebo lesná terapia, je vedomé a pomalé prechádzanie sa lesom s cieľom znížiť stres, posilniť imunitu a obnoviť vnútornú rovnováhu. Predstavuje „kúpeľ“ v lesnej atmosfére, kde môže človek naplno vnímať silu prírody.

„Táto terapia má opodstatnenie, lebo harmonizuje myseľ a odbúrava stres. Kto iný by mal ponúkať takéto služby, ak nie národný park?“ skonštatoval Olexa. Upozornil, že lesný kúpeľ nie je masová aktivita. Jeden sprievodca sa venuje len malej skupine ľudí.

Dozerať budú certifikovaní sprievodcovia lesného kúpeľa

O pozitívnych účinkoch prírody na mentálne a fyzické zdravie človeka podľa šéfa Správy TANAP-u existujú už mnohé vedecké poznatky. Vlani sa preto ochranári rozhodli využiť potenciál svojho územia a rozšíriť aktivity v tejto oblasti. Pod vedením skúsených inštruktorov sa zúčastnili školenia, aby sa z nich stali certifikovaní sprievodcovia lesného kúpeľa.

Cieľom Slovenskej asociácie lesného kúpeľa je podporovať šírenie a uznávanie tejto terapie ako holistickej a na dôkazoch podloženej metódy podpory a prevencie ľudského zdravia. Zároveň chce zvyšovať povedomie o zdraviu prospešných účinkoch lesného kúpeľa smerom k laickej verejnosti, príslušným odborníkom, rozhodovacím orgánom a partnerom z viacerých spoločenských oblastí.

Kúpanie v potoku preslávila Romana Tabak

Tabak zverejnila v lete v roku 2021 na sociálnej sieti fotku, ako sa kúpe v potoku na území TANAP-u, ako miesto označila Studenovodské vodopády, kde platí najprísnejší stupeň ochrany. Následne uviedla, že miesto zle označila. „Som pripravená niesť zodpovednosť, ak som urobila niečo zakázané,“ napísala Tabak na sociálnej sieti.

Podľa vlastných slov si bola vedomá len zákazu kúpania sa v plesách. Za svoj čin sa ospravedlnila. Vtedajšia poslankyňa dostala za toto kúpanie pokutu 500 eur, ktorú aj uhradila.

Uložiť článok

Najnovšie články