Foto: Cestou necestou

Aký dopravný prostriedok je najvhodnejší na spoznávanie krajín? No predsa bicykel.

Niekto zvláda cestu na bicykli maximálne tak do obchodu, niekto má oveľa smelšie plány a na bicykli prekonáva nielen sám seba, ale aj hranice viacerých štátov. A v nasledujúcich riadkoch vás presvedčíme, že na Slovensku je takýchto dobrodruhov oveľa viac, ako ste si mysleli.

Článok pokračuje pod videom ↓

Minulý rok sa partia troch kamarátov rozhodla prejsť zo Slovenska naprieč Maďarskom, Moldavskom až na Ukrajinu k Čiernemu moru. Na bicykloch. Na jednoprevodových Libertách. Šialenci či dobrodruhovia? Cesta im trvala viac ako dva týždne a vďaka autu s fototechnikou, ktoré ich na tejto ceste sprevádzalo sa im podarilo natočiť viac ako 20 hodín materiálu, ktorý následne zostrihali do 40-minútového filmu a každý, kto má záujem, si tak môže pozrieť, čo všetko na ceste k Čiernemu moru táto partia zažila a dozvie sa taktiež, ako sa chalanom na starých Libertách šliapalo do pedálov.

Film a prezentáciu Martina Heška a Mateja Mega si môžete pozrieť počas festivalu Cestou necestou v Bratislave (10.-12.11.), v Žiline (16.-18.11.) a v Banskej Bystrici (24.-26.11.).

Cestou necestou
Cestou necestou
Cestou necestou
Cestou necestou

Svoju cestu na bicykli naprieč Karpatským oblúkom zaznamenal do amatérsky spracovaného filmu aj cestovateľ Peťo Jankovič, ktorý na bicykli prešiel v roku 2015 šesť krajín zo Srbska, cez Rumunsko a Ukrajinu, až po Poľsko, Česko a Slovensko. Peťo sa na túto 2900 km trasu z Belehradu do Bratislavy vydal spolu so svojím kamarátom a chceli tak najmä prispieť k propagácii najekonomickejšieho a najekologickejšieho spôsobu dopravy – cyklistiky a cykloturistiky. Plus samozrejme získali po ceste množstvo kvalitného materiálu a zážitky, ktoré im nikto nevezme.

Cestou necestou
Cestou necestou

Dobrodruh Miro Langer to na svojom dvojkolesovom parťákovi potiahol oveľa ďalej. A za svoju konečnú destináciu si zvolil cestovateľsky úplne netradičnú krajinu. Kto by už len chcel ísť do Pakistanu? A na bicykli? Mirova dobrodružná povaha to poňala ako výzvu a tak sa na svoju cestu vybral práve sem. Videl tak prach a špinu, ale aj neskutočne krásne hory, stále zasnežené sedem- či osemtisícové štíty najvyšších svetových pohorí Hindúkuš, Karakoram či Himaláje. A hoci má Pakistan ako krajina katastrofálnu reputáciu a turisti sa tam vo veľkom nehrnú, Mirove skúsenosti sú také, že stretol neuveriteľne priateľských a dobrých ľudí, pre ktorých bolo privítať ho ako cudzinca vo svojom dome tá najväčšia česť.

Cestou necestou
Cestou necestou
Cestou necestou
Cestou necestou

Zážitky z Mirovej a Petrovej cesty si budete môcť vypočuť na festivale v Bratislave (10.-12.11.).

Všetky tri príbehy o tom, ako sa cestuje na bicykli, ako sa treba na cykloturistiku zbaliť a na čo všetko pri takomto cestovaní treba myslieť, si môžete vypočuť v rámci jesenného turné cestovateľského festivalu Cestou necestou. Príďte sa spýtať na čokoľvek alebo skrátka len nabrať inšpiráciu od ľudí, ktorých cestovanie sa trochu vymyká zabehnutej klasike a zároveň zanecháva menšiu ekologickú stopu.

Hana Hajovská
Uložiť článok

Najnovšie články