Foto: Pexels, Unsplash

Závislosť na videohrách je veľkým problémom modernej spoločnosti. A najnovšie i oficiálnou chorobou.

S príchodom digitálneho veku sa život ľudí v modernej spoločnosti poriadne zjednodušil. Masívne používanie počítačov však prinieslo i svoje úskalia. Závislosť na hraní videohier sa stala serióznym problémom mladej generácie. Od tohto týždňa však už nejde len o beztvarý pojem. Závislosť na videohrách je oficiálne chorobou. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Fyzické i psychické ťažkosti. Vedci v minulosti dokázali množstvo nepriaznivých dôsledkov nadmerného hrania videohier. Po rokoch diskusií v rôznych odboroch (psychológia, sociológia, medicína…), sa závislosť od hrania videohier stáva oficiálne chorobou. Svetová zdravotnícka organizácia tento týždeň oznámila, že závislosť na videohrách zahrnú do akéhosi svätého grálu  – Medzinárodnej klasifikácie chorôb.

Foto: Pexels

Čo je závislosť na videohrách (gaming disorder)?

Závislosť na videohrách sa bude oficiálne v anglickom jazyku nazývať Gaming disorder. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie táto choroba spočíva v zhoršenej schopnosti človeka kontrolovať herné návyky, do takej miery, že začína negatívne ovplyvňovať každodenné aktivity a nahrádza ich ďalšie záujmy. Aby bola pacientovi táto choroba diagnostikovaná, musí byť správanie dotyčného dostatočne závažné. Ak sa závislosť na videohrách prenáša a odzrkadľuje v osobnom, pracovnom/vzdelávacom, sociálnom a rodinnom živote človeka po dobu 12 mesiacov, potom je postihnutému diagnostikovaná spomínaná závislosť.

Foto: Pixabay

Pre lekárov ide pri oficiálnom zaradení závislosti na videohrách do Medzinárodnej klasifikácie chorôb, o akési rozviazanie rúk. Lekári (najmä teda psychológovia a psychiatri) už svojich pacientov nemusia „schovávať“ za depresie či úzkosť, ale ich chorobu môžu konečne formálne pomenovať a samozrejme liečiť. Môžeme tak dúfať, že generácii digitálneho veku, tento krok len pomôže.

Pozri aj: Táto žena trpí nesmierne vzácnym typom slepoty. Vidí len predmety, ktoré sa hýbu

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články