Pearl Harbor (2001)
ČSFD: 70 %
IMDb: 6,2/10
Ako už avizuje samotný názov snímky, ukazuje napadnutie námornej základne USA japonským námorníctvom. Tým boli vtiahnutí do druhej svetovej vojny. Popritom dvojica hlavných hrdinov zvádza aj súkromné boje. A ako to už býva, dôvodom je žena a nevyspytateľný osud, ktorý ich všetkých troch zasiahol.
War History Online vysvetľuje, že napriek obrovskému úspechu, ktorý film získal, obsahuje viacero historických nepresností. Napríklad už iba pripojenie Bena Afflecka k letke Eagle Squadron by v skutočnosti nebolo reálne. Rozdiely boli aj v časovej kontinuite niektorých udalostí, type použitej vojenskej techniky či cieleného útoku na nemocnicu, ktorý bol vyfabulovaný tvorcami.
Zachráňte vojaka Ryana / Saving Private Ryan (1998)
ČSFD: 89 %
IMDb: 8,6/10
Režisér Steven Spielberg a herec Tom Hanks — to znie ako šialene dobrá kombinácia. No keď si tento filmový počin pozrú milovníci histórie a faktov, je možné, že budú krútiť hlavami. Zachráňte vojaka Ryana začína vylodením v Normandii 4. júna 1944, počas obdobia 2. svetovej vojny. Vojna má mnoho desivých následkov a jedným z nich je strata ľudských životov. Trojica bratov Ryanovcov zomiera a k ich mame smerujú snáď najtragickejšie správy, aké môže rodič dostať. Je tu však aj štvrtý brat, ktorý stále tam niekde vonku je. Náčelník generálneho štábu vydá rozkaz nájsť vojaka Ryana a dostať ho domov.
Viac nemusíme prezrádzať, s najväčšou pravdepodobnosťou tento film veľmi dobre poznáte. No nie všetko, čo ukázal, sa počas tohto obdobia tak aj stalo. Magazín Looper vysvetľuje, že napríklad také tanky či zbrane, ktoré sa v snímke objavili, s históriou sedia, no to, ako sa tu s nimi narába, je už pritiahnuté za vlasy. Nesprávne boli vykreslení aj nemeckí vojaci, ktorí mali oholené hlavy. V skutočnosti v tomto období obľubovali skôr strih, pri ktorom im v strede hlavy zostali vlasy dlhšie ako na bokoch. Už dodáme len toľko, že guľka z pušky pod vodou človeka nezabije, čo je tu taktiež mylne zobrazené.
Ponorka U-571 / U-571 (2000)
ČSFD: 73 %
IMDb: 6,6/10
Ako spomína HistoryExtra, táto snímka urazila predovšetkým Britov. Pochádza z americko-francúzskej koprodukcie a ukazuje odvážnu misiu Američanov, ktorým sa v prestrojení podarilo ukradnúť šifrovací stroj Enigma z paluby nemeckej ponorky. Tento napínavý námet síce vychádza z reality, no neboli to Američania, ktorým sa to podarilo, ale ako už asi tušíte, práve Briti.
Diváci pri tomto filme upozorňujú aj na to, že niektoré scény, ktoré majú pôsobiť autenticky, sú v skutočnosti pre ľudí, ktorí sa vyznajú v histórii, skôr komické.
Nahlásiť chybu v článku