Stredozem či teplý Island. Aj tak mnohí prezývajú Nový Zéland, ostrovnú krajinu v Tichom oceáne, ktorá sa rozkladá na dvoch veľkých a množstve malých ostrovov. Izolácia krajiny od sveta dopomohla k tomu, že veľkú časť obyvateľstva stále tvoria domorodí obyvatelia. Krajina patrí pod patronát Veľkej Británie a pre bežného Slováka je skutočnou exotikou. Koľko toho o tejto úžasnej krajine viete?
Nový Zéland mohol byť Austráliou
Keď sa na Nový Zéland dostali v 17. storočí prvý Európania, oblasť sa postupne dostávala pod vplyv Veľkej Británie. Trvalo však až 200 rokov kým bolo na ostrove založené dnešné hlavné mesto Wellington. V tomto čase spadali ostrovy Nového Zélandu formálne pod územie Nového Južného Walesu v Austrálii. Keď sa Austrália v roku 1901 pretvárala na federácium bolo Novému Zélandu ponúknuté miesto v tomto zoskupení ako samostatnému teritoriálnemu územiu. Nakoniec sa však Nový Zéland rozhodol inak a v roku 1907 sa stal nezávislým štátom.
Volebné právo pre všetkých
O tom, že Nový Zéland je modernou krajinou s liberálnymi myšlienkami, presvedčil svet už koncom 19. storočia. Práve tu bolo totiž zo všetkých krajín sveta po prvý raz umožnené voliť všetkým obyvateľom krajiny nezávisle na ich pohlaví. Zrovnoprávnenie mužov a žien vo volebnom práve platí na Novom Zélande už od roku 1893.
Ľudia sú tu menšinou
Napriek tomu, že Nový Zéland je často považovaný za „krajinu oviec“, je v svetovom rebríčku chovateľov týchto zvierat na druhom mieste. Prvá je totiž Austrália, ktorá je však 28-krát rozsiahlejšia a preto nie je jej víťazstvo takým úspechom. Oveľa menší Nový Zéland je skutočným rajom ovčiarskeho priemyslu, kde na každého 1 obyvateľa napočítate až 9 oviec. Intenzívny je aj chov hovädzieho dobytka. V krajine sa na jedného obyvateľa za rok vyrobí až 100 kg masla a 65 kg kravského syra.
Mesto, ktoré prežilo 10-metrové tsunami
Wellington, hlavné mesto Nového Zélandu, je najjužnejším hlavným mestom celej planéty. Z troch strán je obklopené morom a preto má dokonalú polohu ako strategický prístav Severného ostrova. Nachádza sa však v blízkosti aktívnej tektonickej línie, ktorá je dôvodom, prečo mesto i celú krajinu často zasahujú zemetrasenia s rôznou intenzitou. Jedno z najsilnejších sa odohralo v roku 1855, kedy metropolu Severného ostrova zasiahla 10 metrov vysoká vlna tsunami, ktorá miestny prístav celkom zrovnala so zemou.
Rodisko slávnych
Nový Zéland je miestom, kde sa narodilo mnoho ľudí, ktorí sa svojimi činmi preslávili po celom svete. Azda najslávnejší je v súčasnosti režisér Peter Jackson, ktorý sa vo svete preslávil najmä vďaka trilógii Pán Prsteňov. Málokto však vie, že tejto časti sveta pochádza aj prvý človek, ktorý dokázateľne pokoril Mount Everest – horolezec Sir Edmund Percival Hillary. Ďalšie slávne prvenstvo, ktoré patrí Novému Zélandu je úspech baróna Baron Ernesta Rutherforda, prvého človeka, ktorému sa podarilo rozdeliť atóm. Núdza však nie je ani pri slávnych ženách. Azda najznámejšou je Jean Batten, pilotka, ktorá pokorila množstvo sólových rekordov v letoch na dlhú vzdialenosť a ako prvý človek vôbec preletela celkom sama z Veľkej Británie domov, na Nový Zéland.
Najdlhší geografický názov sveta
Železnica naprieč letiskom
Vždy blízko k oceánu
Na Novom Zélande nie ste nikdy ďaleko od vôd oceánu. Zo žiadneho miesta v tejto krajine nemôžete byť od Tichého oceánu vzdialený viac ako 128 km! Jednou z najobľúbenejších a najznámejších pláží na Novom Zélande je Ninety Mile Beach na západnom pobreží Severného ostrova. Názov tohto miesta je mierne klamlivý, pretože táto pláž meria „len“ 55 míľ a teda 88 kilometrov. Pláž pripomínajúca púšť ponúka podľa mnohých najkrajšie západy Slnka v celej krajine.
Raj liberálov
Nový Zéland patrí medzi najliberálnejšie národy v dnešnej spoločnosti. Hovorí o tom aj jeden z predchádzajúcich odstavcov o volebnom práve žien z roku 1893. V súčasnosti medzi liberálne zákony patria napríklad homosexuálne manželstvá či legálna prostitúcia. Vodičský preukaz možno získať už v 15 a na rozdiel od Veľkej Británie môžu mladí popíjať alkohol už od 18 rokov. Alkohol je navyše povolený aj mladším, vždy však len v sprievode rodičov či zákonných zástupcov, ktorí pitie alkoholu musia povoliť.
Príroda s vlastnými právami
Prideľovanie vlastných práv (podobné tým ľudským) prírode nie je trend, ktorý by vznikol na Novom Zélande. V roku 2008 tak po prvý raz urobil Ekvádor a o tri roky neskôr Bolívia. Nový Zéland však tento trend pochytil a pokračoval v ňom. Krajina sa rozhodla, že aj prekrásna príroda by v ich štáte mala mať svoje postavenie a preto udelila vlastné práva najskôr národnému parku Te Urewera a neskôr rieke Whanganui.
Čarovné prírodné scenérie od gejzírov, búrlivých riek a vodopádov, cez jazerá a ľadovce až po majestátne hory, vulkány a skalné útvary na Novom Zélande budete môcť spoznať už čoskoro. V januárovom Cestovateľskom kine vás totiž s „teplým“ Islandom zoznámi Jiří Jobánek.
Cestovateľské kino: Nový Zéland (Jiří Jobánek)
16. január – Kino Úsmev, Košice (FB udalosť)
Lístky na premietanie sú dostupné na tomto odkaze.
17. január – Kino Hviezda, Trnava (FB udalosť)
Lístky na premietanie sú dostupné na tomto odkaze.
23. január – KC Dunaj, Bratislava (FB udalosť)
Lístky na premietanie sú dostupné na tomto odkaze.
huffingtonpost.com, telegraph.co.uk, listverse.com
Nahlásiť chybu v článku