Akonáhle raz uvidíte magické miesto zvané Austrália, budete si ho pamätať navždy. Krajina protinožcov, ako sa často prezýva, je celkom iným svetom ako poznáme v Európe. Od unikátnych prírodných krás, cez jej domorodých obyvateľov až po jedinečné tvory, ktoré stovky-tisíc rokov izolovaný kontinent obývajú. Tento článok vás presvedčí, že Austrália je akoby z iného vesmíru.
Austrália zaujímavosti
Austrálsky zázrak – horizontálne vodopády
Austrália je známa pre svoje úžasné vodopády, ako napríklad Russell Falls a Mitchell Falls. Nie každý však vie o unikátnom jave, a teda o horizontálnych vodopádoch. Môžete ich vidieť v Talbot Bay, kde sa nachádzajú dva hrebene, ktoré sú približne 300 metrov od seba. Skrze ne je sa pretláča obrovské množstvo vody, ktoré je tlačené prívalovou vlnou a teda vznikajú dočasné vodopády.
Krajina klokanov
Nielenže si tu užijú dospelí, ale aj ich ratolesti. A to najmä vtedy, keď naživo zbadajú kengury. Prírodné rezervácie a národné parky zaberajú až tretinu územia kontinentu. Medzi obrovskými útesmi a zelenými údoliami môžete stretnúť jašterice, koaly, vtákopyskov, malé tučniaky, sovy a samozrejme klokany. Ak sa zahľadíte do oceánu a budete mať šťastie, môžete tiež zbadať delfíny.
Hillier a McKenzie = magické jazerá
Jazero McKenzie je považované za jedno z najčistejších jazier na svete. Ďalšie slávne jazero je ružové jazero Hillier. Na začiatku minulého storočia bolo toto jazero používané ako zdroj soli. Vedci až tento rok zistili, že jazero je ružové pre výskyt mikroriasy Dunaliella Salina.
Stretnutie s domorodcami
Austrálska domorodá kultúra je jedna z najstarších kontinuálnych a stále existujúcich kultúr na svete, ktorá si zachovala svoj etnický pôvod. Existuje tu viac ako 250 jazykových skupín a viac ako 700 dialektov. Staré miestne legendy hovoria najmä o snívaní, kedy sa vraj premietajú naše túžby, a to v podobe tanca, spevu a rôznych príbehov. Najznámejší prvok mytológie je „dúhový had“.
Púšť Pinnacles
Táto púšť sa nachádza v národnom parku Nambung. Môžete tu vidieť tisíce vápencových stĺpov, ktoré „vyrastajú“ zo žltých piesočných dún. Doteraz vedci neboli schopní rozlúštiť tajomstvo tohto miesta. Myslia si, že horniny boli vytvorené prírodnými živlami: voda, zem, oheň a vzduch. Mimochodom, kvety tu kvitnú od augusta do októbra.
Veľká koralová bariéra
Veľká koralová bariéra je systém koralových útesov, ktoré sa skladajú z viac ako 2900 individuálnych útesov a 900 ostrovov a nachádza sa v Koralovom mori. Veľký bariérový útes sa tiahne pozdĺž severovýchodného pobrežia Austrálie približne 2500 kilometrov. Je to najväčší svetový prirodzený útes, ktorý je dokonca viditeľný z vesmíru.
Vianoce na pláži
Vianoce plné slnka, tepla a relaxovania na pláži. Mnohí by naše studené a od snehu biele Vianoce asi za nič nevymenili, no nájdu sa aj taký, ktorý by austrálske teplo privítali. Počas vianočných sviatkov je totiž u protinožcov leto, podobne ako na celej južnej pologuli. Namiesto guľovačky si tak v Austrálii môžete na Štedrý deň zasufrovať či zaplávať v oceáne.
Lietajúce veveričky
Nájdete ich len v Austrálii a Papuy-Novej Guinei. Lietajúce veveričky vlastným menom vakoveverice krátkohlavé sú unikátne vačkovce, ktoré majú medzi prednými a zadnými končatinami letiacu blanu, ktorá im umožňuje pri skoku plachtiť na priemernú vzdialenosť asi 20 metrov.
Vegemite – bujónová pochúťka
Tmavohnedá, lepkavá, slaná, mierne horká a pripomínajúca chuť bujónu. Taká je austrálska pochúťka nazývaná Vegemite. Táto nátierka, ktorá obsahuje prevažne kvasnicový extrakt, je v Austrálii veľmi obľúbená, no našinec by si na jej chuť zvykal asi ťažko. Vegemite neobsahuje žiadny tuk ani cukor a je bohatým zdrojom vitamínu B.
Goanna
Goanna je súhrnný názov pre mäsožravé jaštery žijúce v Austrálii, ktoré sú pravdepodobne blízkymi príbuznými s varanmi. U protinožcov nájdete 25 druhov týchto prastarých živočíchov, ktoré síce vyzerajú zaujímavo, no obyvateľov a návštevníkov vedia aj poriadne vystrašiť. Dokážu totiž šplhať po stromoch či dokonca stenách domov a domácim tak neraz prichystajú nemilé prekvapenie.
Nahlásiť chybu v článku