Mohol mať už 78 rokov, ak by nebolo piatich výstrelov, z ktorých štyri skončili v jeho tele. Napriek tomu je večnou legendou, ktorá už nikdy neumrie. Reč je o jednej z najvýznamnejších osobností hudobného priemyslu 20 storočia a podľa prieskumu BBC i jednom z najväčších Britov všetkých čias. Pripomeňme si dnešné narodeniny Johna Lennona niekoľkými zaujímavosťami z jeho života.
Na pamiatku matke
Podobne ako u väčšiny z nás, i osobnosť Johna Lennona vyprofilovala v detstve práve vďaka matke a to aj napriek tomu, že väčšinu svojho detstva prežil v starostlivosti svojej tety Mimi, na predmestí Liverpoolu. John kontakt s matkou nikdy nepretrhol a bola to práve ona, ktorá ho k hudbe priviedla. Keď mal John 18 rokov, Julia Lennon umrela pri autonehode. Na jej pamiatku neskôr napísal skladby Julia, My Mummy’s Dead či Mother. Na počesť svojej matky pomenoval i svojho prvorodeného syna – Julian.
Prvá skupina
Prvá hudobná skupina Johna Lennona vznikla v roku 1956 a tvorili ju štyria spolužiaci zo strednej školy Quarry Bank High School. The Quarrymen, ako sa skupina nazývala, po istom čase do svojich radov prijala nových členov. Boli nimi najskôr Paul McCartney a neskôr George Harrison, pod ktorých vplyvom sa skupina presmerovala od skiffle (folk s prvkami jazzu a blues) k rock and rollu. Postupnou transformáciou a po niekoľkých zmenách názvu vznikla skupina, ktorú dnes pozná úplne každý. The Beatles.
Lennonky
John Lennon mal problémy so zrakom už od puberty. Trpel silnou krátkozrakosťou a musel preto od mladého veku nosiť okuliare. Tie však spočiatku priam nenávidel a v začiatkoch kariéry The Beatles, nosil výlučne šošovky, poprípade dioptrické slnečné okuliare. Akýsi zlom nastal až v roku 1967, kedy sa v ikonických okrúhlych okuliaroch predstavil vo filme How I won the war. Od tohto momentu sa stali súčasťou jeho života a večnou ikonou Johna Lennona, po ktorom dostali okrúhle okuliare aj svoju prezývku.
Takmer zabil človeka
John Lennon má na svojom konte, podobne ako každá hviezda, niekoľko škandálov. Ten z mladosti je však obzvlášť závažný. Na oslave 21. narodenín Paula McCartneyho totiž, ako sa neskôr sám vyjadril, takmer na smrť ubil človeka. Bol ním Bob Wooler, ktorý v podniku kde prebiehala oslava, robil DJ-a. Bob si uťahoval z Johnovho vzťahu s Brianom Epsteinom, manažérom skupiny The Beatles a naznačoval, že John a Brian by mohli mať medzi sebou pomer. Poriadne opitý John to zrejme vzal priveľmi osobne. John Boba napadol, zbil do bezvedomia a polámal niekoľko rebier.
Kráľ hippies
Paradoxne s predchádzajúcim príbehom, sa o niekoľko rokov neskôr stal John Lennon akýmsi kráľom hnutia hippies. Bolo to v časoch, keď bol The Beatles už minulosťou a v prebiehajúcej Studenej vojne, sa prelievala krv v zbytočnej Vietnamskej vojne. John Lennon sa pustil do sólového projektu, v ktorého začiatkoch vytvoril dodnes kultovú skladbu Give peace a chance. Lennon sa stal významným politickým aktivistom odmietajúcim zahraničnú politiku Spojených štátov amerických, ktoré vyvrcholilo až snahou úradov vyhostiť ho z USA. Pieseň Give peace a chance sa stala akousi hymnou hnutia odporcov vojny vo Vietname. V novembri 1969 ju pred washingtonským Kapitolom spievalo pol milióna demonštrantov.
Drogový kolotoč
Ako to už bolo v 60. či 70. rokoch pri slávnych hudobných osobnostiach zvykom, ani John Lennon sa nevyhol drogám. Z udalosti na McCartneyho narodeninách je jasné, že to vedel poriadne prehnať s alkoholom. Okrem cigariet a marihuany, Lennon podľahol aj fenmetrazínu, amfetamínu, LSD či heroínu. Po odvyknutí si od heroínu, sa John Lennon stal závislí aj na metadone. Všetky tvrdé drogy z Lennonovho života údajne zmizli po narodení syna Seana v roku 1975.
Posledná fotografia a smrť
Posledná fotografia a smrť Johna Lennona má spoločného menovateľa. Je ním Mark David Chapman, ktorý si najskôr popoludní 8. decembra 1980, nechal od Johna pred jeho domom na okraji Central Parku podpísať album Double Fantasy a neskôr v noci toho istého dňa, do tela slávneho hudobníka vpálil štyri guľky. Posledná fotografia Johna Lennona zachytáva speváka pri podpisovaní albumu svojmu budúcemu vrahovi. Keď sa v noci John spoločne s Joko vrátil domov, pri vstupe do domu ho Chapman zastavil a štyrikrát postrelil. Po útoku si Chapman sadol na chodník a otvoril Salingerove dielo – Kto chytá v žite. John Lennon umrel na následky zranení po tom, ako stratil 80% krvi.
Kde je hrob?
Ak by ste si chceli uctiť pamiatku Johna Lennona na mieste jeho posledného odpočinku, potom by ste sa museli opýtať samotnej Yoko Ono. A ona vám to i tak neprezradí, pretože to dodnes neprezradila nikomu. Kde je uložený popol slávneho hudobníka, tak vedia len najbližší. Podľa obľúbenej teórie fanúšikov bol však popol Johna Lennona rozsypaný po Strawberry Fields, časti Central Parku, ktorú John veľmi rád navštevoval a ktorá sa stala i obľúbeným hitom skupiny The Beatles.
Nahlásiť chybu v článku