Krajina ohňa a ľadu, cestovateľský sen mnohých dobrodruhov a jeden z najkrajších, no súčasne najdivokejších ostrovov na svete. Reč je o Islande, ktorý síce nie je najlacnejšou destináciou v Európe, no kto ho raz navštívi, určite to nikdy neoľutuje. To, že je tento kút sveta vďaka svojmu prírodnému bohatstvu prekrásny určite viete, no vedeli ste o Islande aj tieto zaujímavosti?
Zaujímavosti o Islande
Najmierumilovnejšia krajina sveta
Žiadne námorníctvo, armáda a polícia, ktorá pri bežnom výkone svojho povolania nenosí služobnú zbraň. V skutočnosti islandská polícia zastrelila počas histórie krajiny len jediného človeka a to v roku 2013. Tieto i ďalšie faktory ako napríklad miera korupcie, fungovanie vlády či akceptovanie práv ostatných, dostáva Island opakovane na čelo rebríčka najpokojnejších, alebo ak chcete najmierumilovnejších krajín planéty. Island toto prestížne prvenstvo získal v roku 2017 a to už po ôsmykrát.
Rovnosť pohlaví
Okrem pokojného života sa Island môže pýšiť aj veľkou mierou rovnoprávnosti medzi pohlaviami. V skutočnosti i pri tomto ukazovateli patrí medzi svetovú špičku. Len nedávno sa totiž ostrovná krajina stala vôbec prvou na svete, ktorá zrovnoprávnila platové ohodnotenie mužov a žien. Novým zákonom vládne úrady zakázali za rovnakú prácu odmeňovať mužov vyššou sumou ako ženy. Rozdiely v odmeňovaní má krajina definitívne odstrániť do roku 2022.
Kniha na Vianoce nikdy nechýba
Jólabókaflóð. Tak sa nazýva islandská vianočná tradícia, vďaka ktorej si obyvatelia ostrova môžu byť istí, že si pod vianočným stromčekom s istotou každý rok nájdu nejakú knižku. Jólabókaflóð možno voľne preložiť ako „Vianočná knižná potopa“ a korene tohto milého zvyku siahajú do 2. svetovej vojny. V tomto období bolo kvôli nedostatku prakticky všetkého, zháňanie vianočného darčeku neľahkou úlohou. Polygrafický priemysel však na Islande napriek vojne fungoval, a tak sa kniha stala počas vojny najbežnejším darom. Viac o tejto zaujímavej tradícii sa dozviete v našom staršom článku.
Ľudia bez priezviska
Na Islande drvivá väčšina obyvateľov nepoužíva priezvisko v takom zmysle ako väčšina sveta. Dokonca aj telefónny zoznam je tu zoradený podľa krstných mien Islanďanov. Podobne ako v iných severských krajinách, dostáva dieťa okrem krstného mena aj meno po svojom otcovi. Ak sa by sa váš islandský otec volal napr. Peter a vy sa ste muž s krstným menom Juraj, na Islande by ste sa volali Juraj Peterson (-son = syn). Ak ste žena a voláte sa napríklad Hana, vaše meno by v tomto prípade znelo Hana Peterdóttir (-dóttir = dcéra). S krstnými menami Juraj a Hana by však bol na Islande asi problém. Každé netradičné krstné meno pre tento ostrovný štát totiž musia schváliť príslušné úrady.
Najväčšie banánové plantáže v Európe
Banánom sa v Európe vzhľadom na jej klimatické podmienky vôbec nedarí. Teda okrem Islandu. Práve tu totiž možno nájsť najväčšie banánové plantáže v Európe (ak nerátame Kanárske ostrovy patriace Španielsku, ktoré však geograficky možno skôr začleniť k Afrike). Ako je to teda možné, že na chladnom, ľadovcami pokrytom Islande pestujú ľudia banány? Netreba zabúdať na dve slová, ktoré Island definujú a to oheň a ľad. A práve oheň stelesňuje okrem sopečnej činnosti aj geotermálnu energiu, ktorej má ostrov neúrekom. A práve vďaka tomuto prírodnému zdroju tepla, ktorý je celkom zadarmo, môžu ľudia v skleníkoch na mrazivom Islande pestovať obľúbenú tropickú plodinu.
Svet bez komárov či hadov
Ak aj vy patríte k tým, ktorí z duše nenávidia štípance od komárov, potom je pre vás Island vysnívanou krajinou pre život. Ide totiž o jednu z mála krajín sveta, kde komáre vôbec nežijú. Navyše ak patríte medzi ofidiofobikov, potom si tiež prídete na svoje. Táto fóbia totiž znamená, že máte strach z hadov a tie na Islande nenájdete. Výlet na Island by sa mohol páčiť aj arachnofobikom, no nie úplne. Pár druhov pavúkov tu predsa len žije.
Plávanie medzi Európou a Amerikou
Z množstva zaujímavých miest či prekrásnych vodopádov Islandu, pre vás v tomto článku vyberieme len jediné výnimočné miesto. Je ním prepadlina s názvom Silfra, ktorá sa nachádza pri jazere Þingvallavatn, asi 50 km od hlavného mesta Reykjavík. Čím je vlastne toto miesto unikátne? Silfra sa nachádza presne na hranici medzi Severoamerickou a Eurázijskou tektonickou platňou, ktorých vzďaľovaním vlastne Island vznikol. V prepadline Silfra sa tak ocitnete doslova priamo medzi dvomi kontinentmi a môžete si tu dokonca zaplávať. Podobné miesto nájdete na svete len veľmi ťažko.
Múzeum penisov
Po unikátnej prírodnej lokalite máme pre vás aj jednu bizarnosť. Je ním falologické múzeum, ktoré môžete nájsť v hlavnom meste Islandu. V jeho priestoroch nájdete takmer 300 penisov, ktoré kedysi patrili takmer 100 rôznym druhom cicavcom, vrátane jedného mužského. Múzeum patrí medzi svetové unikáty a vo svete by ste podobné hľadali asi márne. Ročne ho navštívia tisícky návštevníkov a údajne tvoria drvivú väčšinu práve ženy.
Krajina, ktorá môže položiť dopravu v Európe
Svoju silu príroda na Islande ukazuje pravidelne. K veľkým sopečným erupciám na tomto ostrove prichádza v prepočte každé štyri roky. Obyvatelia ostrova sú na tieto situácie už zvyknutí a nestáva sa často, že by sopečná aktivita ohrozovala ľudí na životoch. Islandské sopky však dokážu narobiť poriadny problém v leteckej doprave a to dokonca v celej Európe. Možno si ešte spomeniete na rok 2010, kedy bola po výbuchu sopky Eyjafjallajökull zastavená na niekoľko dní letecká doprava vo väčšine Európy.
Viera v elfov
Island je krajina v ktorej majú staré tradície, zvyky a mytológia stále pevné korene. Dôkazom je aj prieskum, ktorý ukazuje, že väčšina obyvateľstva verí na existenciu elfov (62% obyvateľov). Elfovia majú byť pritom neviditeľné bytosti, ktoré obývali ostrov ľadu a ohňa oveľa skôr ako ľudia. Viera v elfov sa pritom odzrkadľuje aj v bežnom živote. Tak napríklad pri zastavení výstavby cesty ponúklo občanov islandské ministerstvo dopravy nasledujúce oficiálne stanovisko: “Výstavba bude odložená do tej doby, kým sa elfovia a škriatkovia nepresunú do inej oblasti “
Oveľa viac sa o úžasnej krajine menom Island môžete dozvedieť v najbližšom Cestovateľskom kine. Na magický ostrov vás zoberie cestovateľ a fotograf Robert Taraba.
Cestovateľské kino: Island (Robert Taraba)
10.4. – Košice, Kino Úsmev (udalosť na Facebooku)
Lístky na premietanie sú dostupné na tomto odkaze.
Nahlásiť chybu v článku