Ilustračná foto: Thomas Quine/Flickr

Formy pytliactva sú rôzne.

Na Slovensku sa stretávame najčastejšie s pytliakmi, ktorí nelegálne lovia zvieratá buď pre trofeje alebo pre mäso. Ako sa ale hovorí, iný kraj, iný mrav. V Indii sa podarilo zatknúť významného pytliaka, ktorý sa zameriaval najmä na tigre a medvede a z nich získaval žlč. Tá je široko využívaná v tradičnej čínskej medicíne

Článok pokračuje pod videom ↓

No neostával iba pri tom. Okrem žlče sú žiadaným artiklom aj napríklad genitálie, opäť využívané v tradičnej medicíne. A kde je dopyt, tam je, žiaľ, aj ponuka. Ako ďalej informuje portál Unilad, už niekoľko rokov objavovali ľudia v indickom štáte Madhjapradéš zmrzačené telá medveďov, ktorým chýbali genitálie, ale aj žlčník. Bola zriadená špeciálna vyšetrovacia skupina, ktorá mala situáciu prešetriť a vinníka vypátrať.


Už pred 5 rokmi skupina vypátrala podozrivého 30-ročného muža, tomu sa avšak podarilo utiecť a pokračovať vo svojej činnosti.

Teraz sa ho ale podarilo vypátrať opätovne a zatkli ho v chatke v štáte Gudžarát. Po zatknutí muž vyšetrovateľom priznal, že pytliakom je už takmer 10 rokov. Za svoju „prax“ zabil množstvo tigrov, medveďov pyskatých a iné divoké zvieratá.


Pasce nastavoval zvyčajne pri zdrojoch vody a potom, čo sa zviera do nej chytilo, ubil ich palicami a časti potom predával na čiernom trhu. Muž je momentálne obvinený z pytiactva a obchodovania s ohrozenými a voľne žijúcimi zvieratami a bude obvinený z porušenia zákona o ochrane prírody. Až do zatknutia bol muž veľmi významný v ilegálnom obchode so zvieratami.

Zabíjal medvede pyskaté a tigre, aby predával ich časti tiel, ktoré sú veľmi žiadané v Číne a juhovýchodnej Ázii. Odoberal im tiež žlčníky a genitálie,“ uviedol Ritesh Sarothiya z vyšetrovacej skupiny. „Máme proti nemu 5 rôznych obvinení, jeho zatknutie je pre prírodu veľmi významné,“ dodal.

Odoberanie žlče z medveďov. Foto: Wikimedia/Dan Bennett

Žlč zo zvierat sa následne upravuje do formy piluliek alebo kozmetických krémov. Údajná účinná látka nemá preukázateľné lekárske využitie a dá sa dokonca vyrábať aj synteticky, avšak tradičná čínska medicína preferuje prírodné zdroje.

Objavili sa dokonca aj prípady keď boli medvede držané v klietkach a bol im chirurgicky zavedený kanálik do žlčníka, odtiaľ tekutina kvapkala do zbernej nádoby. Takéto medvede sú často pod vplyvom anestetík, aby sa v klietke nehýbali. Tieto chirugické zákroky sú ale často vykonávané neodborne a zvieratá trpia zápalmi, keďže priamo do ich tela je zavedený otvor, cez ktorý sa do nich dokáže ľahko dostať infekcia.

Unilad
Uložiť článok

Najnovšie články