Aké ovocie sa zvyklo pridávať na vrch kuracieho mäsa?
Ak sa chcete pričiniť o nočné mory, spomeňte si na jedálenské vysušené kuracie mäso, preschnutý a nevýrazný plátok syra, ktorý celý dopĺňa studená broskyňa z konzervy. Hoci samotný nápad ovocia a mäsa nie je na zahodenie a dá sa vymyslieť skutočne mnoho alternatív, ako takýto pokrm pripraviť chutným a výživným spôsobom, práve kuracie prsia s broskyňami boli často opačný prípad.
Čo je zač jedlo, ktoré poznáme ako katov šľah?
Katov šľah je jedno z populárnych jedál československej kuchyne. V tomto období ale mäso patrilo k výsadám viac, ako k bežným pokrmom, a preto sa kuchár či domáca snažili spotrebovať i také mäso, ktoré už nebolo úplne čerstvé. Takmer pokazené mäso bolo vďačnou voľbou do katovho šľahu, pretože všetky štipľavé ingrediencie pokazenú chuť ukryli.
Prečo sa pripravovalo vajce v aspiku?
Táto kontroverzná pochúťka rozdeľuje Slovákov na dva tábory. Hoci je plná kolagénu a šetrná (pretože používa nespotrebované časti zvieraťa na prípravu), mnoho ľudí huspeninové jedlá nezvláda pre ich nevábny vzhľad a gumovú konzistenciu. Pre starších ľudí je ale skvelou možnosťou, ako posilniť zdravie svojich kĺbov bez zbytočných návštev lekárne.
Tento šľahaný dezert z vajíčok, cukru a citrónu patril k obľúbeným sovietskym dezertom. Aké je jeho meno?
Polotovar obsahuje múku, no surová verzia tohto ľahkého dezertu je čistou zmesou cukru a vajíčok. V období sovietskeho zväzu patrila rakvička k obľúbeným sladkým záverom večera, a to pre jednoduchú, rýchlu a pohodlnú prípravu. Výsledný dezert sa podával so šľahačkou a inými sladkými doplnkami.
Toto jedlo je ukážkovým príkladom princípu "čo dom dal" - nájdeme v ňom cestoviny i zemiaky, zvyšok ingrediencií sa už strieda podľa toho, na čo máme práve chuť. O aké jedlo ide?
Jedlo, o ktorom je reč, sa volá granadír (alebo aj granadýrsky pochod). Do tohto jedla môžeme pri príprave pridať okrem zemiakov, cibule, cestovín a červenej papriky úplne hocičo, čo aspoň trochu pasuje k chuti, ktorú chceme dosiahnuť. Ide o vďačné jedlo, ak sa chceme zbaviť starnúcej zeleniny či zvyškov príloh, ktoré nám zvýšili.
Tento rezeň pripravíte z redšieho cestíčka na zemiakové placky. O ktorý rezeň ide?
Koľko rezňov poznáš, toľkokrát si Slovákom. Existujú totiž rezne maslové, teľacie i syrové, plnené šunkou, pražené v trojobale, v cestíčku, rezne viedenské i holandské. Ak chcete rezeň, ktorý vás zasýti o čosi viac, než iné bežné varianty, výbornou voľbou je rezeň čiernohorský, ktorý sa pripravuje v cestíčku na zemiakové placky. Patril k obľúbeným verziám plátkov mäsa v obedovom menu za komunizmu a žiaci a študenti ho bežne nájdu aj v dnešných jedálňach.
Čo je to fenomén UHO?
Fenomén UHO, alebo univerzálnej hnedej omáčky, patrí k obdobiu, kedy československé vývarovne a jedálne takúto omáčku podávali. V nej ste našli vývar z kostí, hladkú múku, cibuľu a tuk, a to v rôznom pomere. A hoci samotná idea takejto omáčky nebola zlá, jej prevedenie už občas pokrivkávalo. Výsledkom mohla byť nejedlá, odporná zrazená kaša, z ktorej má dodnes mnoho komunistických detí knedľu v krku.
Čo je jedna z najtradičnejších nátierok na obložené chlebíčky?
Do tejto chuťovky môžete pridávať, čo vám len napadne. Jednou z najtradičnejších kombinácií je maslo a syr, chlebíčky však môžeme pripraviť i so šunkovou, vajíčkovou či tuniakovou pomazánkou. Mali by ste sa ale vyhnúť príliš korenistým či výrazným chutiam, akými sú kozie a plesnivé syry či čili, kari a tzatziki.
Ako sa volá jedlo na tomto obrázku? (Tip: v Československu sa toto jedlo pripravovalo v tmavšej, paradajkovejšej verzii)
Tradičný socialistický recept zo zaváraných uhoriek, kečupu, korenia a cibule patril k výsadám domácej kuchyne i jedální. Občas sa do neho pridávala mrkva či paprika - každý ho pripravoval trochu inak, a je preto možné, že doma ste mali krémovejšiu, tmavšiu či smotanovejšiu verziu.
Nahlásiť chybu v článku