Vo väčšine Európy je rozšírený 8 hodinový pracovný čas. Na Slovensku je to podobné, no kvôli tomu, že sa do pracovného času neráta prestávka na jedlo a oddych, sa realitou stáva 8,5 hodín do dňa. Nemecká firma Rheingans Digital Enabler sa však odhodlala na akýsi pracovný experiment. Pokúsila sa o ideálne zladenie pracovného a súkromného života a pracovnú dobu svojich zamestnancov skrátila na 5 hodín. A zdá sa, že by to mohlo fungovať.
Nemecká spoločnosť Rheingans Digital Enabler má 12 zamestnancov. Ide o digitálnu komunikačnú agentúru, ktorá už od októbra žije zaujímavým experimentom. Ten potrvá do februára 2018, kedy vedenie firmy vyhodnotí výsledky a uváži, či zmeny vo firme budú trvalé. A čoho sa vlastne experiment týka? Spoločnosť od 16. októbra zaviedla 25-hodinový týždenný pracovný čas. Každý deň si tak zamestnanci namiesto 8 hodín odpracujú len 5. Deň začína podobne ako doteraz o 8. hodine ráno, no o 13. končí. A začína sa súkromný život.
Riaditeľ spoločnosti Lasse Rheingans si uvedomuje, koľko práce musia jeho zamestnanci za jeden deň urobiť. Myslí si však, že keď budú pracovať efektívnejšie, rovnaké množstvo stihnú aj za kratší čas (5 hodín). Zamestnanci počas experimentu dostanú rovnaké platové ohodnotenie ako predtým a majú aj rovnaký nárok na čerpanie dovolenky. Zrušili sa akurát výhody práce z domu. Namiesto toho sa ich súkromný život predĺži o 3 hodiny denne.
Vedenie spoločnosti od zamestnancov očakáva väčšiu efektivitu a menej „flákania“ – teda času stráveného surfovaním po internete či sociálnych sieťach. Myslí si, že 5 hodín efektívnejšej práce prinesie rovnaké výsledky ako 8 či 9 hodinový pracovný čas. A zamestnanci si zmeny pochvaľujú. Poobedie sa im zrazu otvorilo pre súkromné voľnočasové aktivity a do práce chodia ráno vždy čerství a motivovaní.
EMPRESA ALEMÃ ADOPTA A JORNADA DE TRABALHO DE 25 HORAS SEMANAISA empresa alemã de tecnologia da informação (TI),…
Posted by CAFÉ CENTRAL on Donnerstag, 14. Dezember 2017
Nemecká spoločnosť Rheingans Digital Enabler nie je ani zďaleka prvou, ktorá sa rozhodla pre takýto experiment. Americká firma Tower svoj experiment so 6 hodinovým pracovným časom predĺžila na neurčito, kým spoločnosť Amazon výsledky toho svojho stále nezhodnotila. Aj keď na Slovensku vo všeobecnosti môžeme o takýchto experimentoch asi len snívať, môžeme byť radi, že nežijeme v roku 1844. Aj vtedy bol síce 6 hodinový pracovný čas stanovený zákonom, no týkal sa len detí mladších ako 13 rokov (Factory act 1844).
etrend.sk, nw.de
Nahlásiť chybu v článku