Internet a sociálne siete sú miestom, ktoré sa v uplynulých mesiacoch stali domovom nenávisti, hnevu a hoaxov možno ešte viac než kedykoľvek predtým. Šíria ich častokrát alternatívne médiá, politici alebo aj bežná verejnosť v búrlivých diskusiách prostredníctvom komentárov. V uplynulých dňoch sa však medzi ich výraznými hlasmi začalo čoraz častejšie objavovať jedno slovo – Dobre.
Toto slovíčko má podľa Patrika Lengharta oveľa hlbší zmysel, než by ste si možno mysleli. Patrik je zakladateľ facebookovej skupiny s názvom Dobre., ktorá si od svojho vzniku, v priebehu jedného týždňa, získala 8-tisíc sledovateľov. V posledné hodiny zažíva obrovský boom a ľudia sa s nadšením pridávajú k jej myšlienke.
Jej princíp je veľmi jednoduchý. Administrátori a členovia si posielajú tipy na príspevky, ktoré sa im zdajú nevhodné a nemali by sa viac šíriť. Pod ne do komentárov napíšu jednoducho Dobre. Ak sa vám to zdá ako banálne, vedzte, že tomu tak nie je.
K zmene stačí jedno slovo a ľudia, ktorí držia spolu
Iba niekoľko dní od založenia skupiny sa jej členom podaril mimoriadny úspech, ktorý dokázal, že ich slovo môže mať tiež veľkú váhu a stačí, aby sa jednotlivci spojili a môže dôjsť k zmene. Pod príspevkom Richarda Vašečku zhromaždili desiatky takýchto komentárov, čo viedlo až k tomu, že poslanec Vašečka vypol komentovanie svojho príspevku, napokon ho celý zmazal. Z verejného priestoru internetu tak zmizol príspevok, ktorý útočil na práva žien. Docielili to bez akýchkoľvek hádok alebo argumentovania, ktoré by aj tak v prípadoch ako je tento nemalo veľký zmysel.
Zrealizoval svoj nápad a ukázal, že na internete sú aj ľudia, ktorí sa nechcú iba hnevať
Prečo vznikla skupina Dobre., čo je jej cieľom a prečo sa ľudia rozhodli verejne povedať toto čarovné slovíčko? „Hlavným dôvodom, prečo skupina Dobre. musela vzniknúť, bol fakt, že žiadna taká iniciatíva doteraz nefungovala. Možno ju nemal kto založiť, možno sa takým iniciatívam len nepodarilo prežiť, neviem. Ja som nápad na ňu dostal niekoľko mesiacov predtým, ako som sa odhodlal to aj vyskúšať,“ ozrejmil nám Patrik, prečo videl potrebu priniesť na náš internetový priestor takéto miesto.
„Internet je temné miesto. Miesto plné vulgarizmov, klamstiev a útokov, a to vychádza z ľudskej prirodzenosti. Keď sa máme dobre a cítime sa šťastní, o pekné emócie sa delíme – napríklad s partnerom či s rodinou. Dobré zážitky zdieľame, venujeme, darujeme ich.“ Podľa Patrika sa práve tie zlé emócie dostávajú napríklad na sociálne siete v najväčšej intenzite a možno aj preto sa nám občas zdá, že prebijú všetko naokolo a vlastne nič iné okrem nich už v našej spoločnosti neexistuje.
Negatívne emócie ventilujú tí, ktorí cítia strach a frustráciu
„Zlé emócie ventilujeme, a to s čo najväčšou intenzitou. A na internete je to najviac vidieť. Kamkoľvek sa pozrieme, je tam nenávisť, útok a hnev. Najviac tieto emócie, prirodzene, ventilujú tí, ktorí si nevedia pomôcť. Vystrašení, nevzdelaní, tí, ktorí majú pocit, že ich niekto ohrozuje – napríklad príšerný Brusel alebo vakcíny a ďalší.“ Priblížil nám smutné štatistiky, podľa ktorých na Slovensku konšpiráciám verí viac ako 30 % ľudí, čo je skutočne vysoké číslo. „Všetci títo ľudia cítia strach, frustráciu a eventuálne aj hnev a nenávisť,“ ozrejmil.
Určite ste podobné nenávistné komentáre už zachytili. Možno ste sa dokonca rozhodli aj slušne sa ozvať a oponovať im. Ak áno, viete, že takéto argumenty sú častokrát kontraproduktívne. Tak je pochopiteľné, že ľudia ktorí stoja na druhej strane sa rozhodnú radšej mlčať a ich slovo sa stráca v desiatkach komentárov plných spomínaných negatívnych emócií.
Sme tu aj my. Obyčajní ľudia, ktorí nepotrebujú nikoho nechutným spôsobom urážať
„Práve preto sa zdá, že slušní ľudia, spokojní ľudia, ľudia, ktorí sami so sebou v pohode, na internete nevystupujú. Nepíšu komentáre, neprichádzajú odporovať hlúpostiam. Nepotrebujú nastavovať svoj krk pod gilotínu internetového hejtu.“ Práve to je dôvodom, prečo Dobre. „Pretože aj my sme tu. Obyčajní ľudia, ktorí nepotrebujú nikoho nechutným spôsobom urážať či šíriť nenávisť. Chceme len vyjadriť protest, dať jasné stanovisko – nie sme spokojní s tým, čo sa na internete deje,“ opisuje Patrik.
Za spravovaním skupiny stojí skupina adminov, ktorá si vyberá, ako sa chcú na chode skupiny podieľať. Pochádzajú z rôznych oblastí, napríklad mediálnych štúdií, PR a nechýbajú ani aktivisti. Spoločné majú to, že sa rozhodli povedať Dobre.
Dobre.
Podľa Patrika je toto slovíčku kúzelné samo o sebe. „Nikdy ste nikomu neodvrkli slovom ‚DOBRE!‘, keď na vás príliš tlačili alebo do vás dobiedzali? Na Slovensku je reakcia ‚Dobre.‘ absolútne bežná, je stála, je dokonalým príkladom odporu i slušnosti zároveň. Takže toto možno na prvý pohľad prosté slovo dokonale odráža postoj mnohých Slovákov, ktorí doteraz mlčali. Ale už nemusia.
„Tí, ktorí sa s nami nestotožňujú, sa delia na veľa skupín. Niektorí pochybujú, že naša aktivita má zmysel. Niektorí tvrdia, že sa zbytočne snažíme bojovať proti veterným mlynom. Niektorí nás blokujú, bojkotujú a píšu o nás. Naši admini sú od prvého dňa šikanovaní a obťažovaní online – zvlášť milovníci ‚národných‘ strán a hnutí nás pravidelne zahlcujú urážkami a napádajú nás čo najnechutnejším spôsobom. Ale aj preto vieme, že niečo robíme Dobre,“ hovorí Patrik.
Napríklad včera sa členovia skupiny Dobre. dostali do posledných riadkov statusu Ľuboša Blahu, v ktorom sa vyjadroval k aktuálnej kauze spojenej s dcérou prezidentky Zuzany Čaputovej. Členovia skupiny Dobre. sa rozhodli vstúpiť do búrlivej diskusie ľudí, ktorá by v dnešnom svete už nemala čo robiť a začali jednoducho písať svoje Dobre.
Niektorým sa ich konanie nepáči. Dobre.
„A vašich verných fanúšikov by som poprosil o niekoľko stoviek komentárov so slovom „dobre“, ako to robia posledné dni – čím viac ich je, tým viac mi fejsbúk vykazuje interakcií… a tým väčší má môj status dosah… Ste užitoční, drahí moji. Len tak ďalej,“ reagoval Ľuboš Blaha na aktivitu člnov skupiny Dobre., ktorá ho zjavne vyrušila, keďže sa konečne objavil niekto, kto s ním nesúhlasí a zároveň niekto, kto sa neháda.
Podľa Patrika správnosť ich vízie nie je vidieť iba na tom, kto všetko ich podporuje, ale aj na tom, kto cíti podporu proti nim bojovať. „A kým proti nám bojujú extrémisti, milovníci nacistického slovenského štátu, ľudia spomínajúci s láskou na socializmus a jeho predstaviteľov, odporcovia modernej medicíny a vedy… Kým všetci títo cítia potrebu nás nenávidieť, znamená to, že sme na tom zatiaľ ešte stále Dobre.,“ dodal Patrik na záver.
Miesto pre všetkých
Koncept skupiny Dobre. má aj s ďalšími tvorcami dobre premyslený a nepochybne je to miesto na internete, ktoré potrebujeme. Včera vo večerných hodinách členov informoval o tom, že chcú vytvoriť aj vlastnú facebookovú stránku, o ktorej vás ešte budeme určite informovať.
Treba zdôrazniť, že skupina nie je iba o jej administrátoroch, ale o každom jednom, kto sa do nej rozhodol z vlastnej vôle pridať. Patrik v ďalšom zo svojich statusov zdôraznil, že ide o priestor patriaci všetkým. Každý jeden úspech a každá jedna aktivita je zrkadlom toho, ako sa cítia naši členovia. My sme odkazom našej spoločnosti a sme odpoveďou na to, čo sa tu deje,“ dodal a ozrejmil, že vznikla kvôli tomu, aby mali ľudia možnosť zapojiť sa do tej najslušnejšej formy protestu – do protestu bez boja. Môžete sa ku nemu pridať aj vy, jednoduchým vyjadrením názoru v podobe slova Dobre.
Nahlásiť chybu v článku