Ilust. obr:: Mauritshuis (Peter Paul Rubens, Jan Brueghel the Elder )/Pixabay

Veľmi jednoducho môžeme usúdiť, že história ľudstva je nielen plná faktov, ale aj mýtov, ktorým verí veľké množstvo ľudí. Vedeli ste o tom, že tieto fakty vôbec nie sú pravdivé?

Stačí chvíľa nepozornosti, zle pochopené informácie, či len menší výmysel a človek uverí, že je to pravda. Z histórie ľudstva poznáme veľa faktov, ktoré potvrdzujú mnohé veci a udalosti. Niektoré informácie ale jednoducho pravdivé nie sú a nemali by ste im veriť. Toto je 20 veľmi známych faktov, ktoré nie sú vôbec pravdivé.

Článok pokračuje pod videom ↓

Banány rastú na palmách

pixabay.com

Keď si máte predstaviť, ako rastú banány na stromoch, aký strom si predstavíte? Mnohí si predstavia práve palmy, ktoré prikrývajú svojimi listami toto žlté ovocie. Nie je to však pravda, pretože banány rastú doslova len na veľkých rastlinách, ktoré nemajú nič spoločné s palmami. Výška týchto „rastlín“ dosahuje až 15 metrov.

Zakázané ovocie v Biblií je jablko

pexels.com

V Starom zákone sa hovorí, že plod stromu dobra a zla bolo jablko. Je však pravdepodobné, že teória o Adamovi a Eve ako jedia jablko bolo zlé pochopenie latinského slova „malum“. To neznamená len „jablko“, ale aj „zlo“. Zakázané ovocie tak môže byť úplne čokoľvek.

Vlci vyjú na mesiac

pixabay.com

Neexistuje žiadne priame spojenie medzi splnom a vlčím vytím. Vytie je spôsob komunikácie medzi vlkmi. Zdvíhajú hlavu nie preto, lebo pozerajú na mesiac, ale preto, aby sa zvuk mohol rozšíriť lepšie. Vlci môžu pokojne vyť aj počas tmavej noci, no počas noci, keď je spln býva bezvetrie a je ich počuť omnoho lepšie.

Jaskynní ľudia žili v jaskyniach

wikimedia.org

Vedci tvrdia, že primitívni ľudia viedli kočovný život a jaskyne využívali ako dočasné lôžka. Navyše, najstaršie miesta, kde títo ľudia prespávali neboli jaskyne, ale lúky či miesta, kde nič nebolo.

Kečup je paradajková omáčka

pixabay.com

Recept na výrobu kečupu sa prvýkrát objavil v amerických kuchárskych knihách až na začiatku 19. storočia. Pred 200 rokmi bol kečup vyrábaný zo sardely, sladkého nálevu, vína, korenia, cesnaku, fazule, vlašských orechov a húb.

Šípka v kompase ukazuje na Severný pól

wikimedia.org

Úplná pravda to nie je. Šípka kompasu ukazuje na zemský magnetický severný pól, ktorý sa na rozdiel od geografického severného pólu mení omnoho rýchlejšie. Zmena severného pólu je asi 55-60 km za rok. Severný magnetický pól sa posúva denne o 80 km a viac.

Mesiac má svoju tmavú stranu

wikimedia.org

Každý vie, že mesiac je otočený na Zem vždy len jednou stranou. Táto skutočnosť sa stala dôvodom pre mýtus o existencií tmavej strany. Všetci, ktorí veria tomuto mýtu však zabúdajú, že Mesiac sa otáča okolo Slnka rovnako, ako naša Zem, čo znamená, že všetky jeho strany sú rovnako osvetlené slnečnými lúčmi.

Ročné obdobia sa menia, pretože vzdialenosť medzi Slnkom a Zemou je vždy iná

Zem má ročné obdobia, pretože jej os nie je rovná. Namiesto toho, aby sa naša Zem posúvala hore-dolu po osi, jemne sa nakloní. To je dôvod, prečo je na severnej pologuli zima, keď Zem nie je priamo obrátená k Slnku. Zároveň južná pologuľa má omnoho viac svetla a ľudia si môžu vychutnávať teplo.

Charles Darwin povedal, že ľudia pochádzajú z opíc

wikimedia.org

V skutočnosti, Darwin nikdy neuviedol, že ľudia pochádzajú priamo z opíc. Vo svojej práci s názvom „On the Origin of Spieces“ povedal, že opice a ľudia majú spoločného predka kvôli našim veľkým podobnostiam.

Alkohol zahreje naše telo

wikimedia.org

Alkohol nielen že nezvyšuje telesnú teplotu, ale môže spraviť aj presný opak. Ide o to, že alkohol spôsobuje, že sa vám cievy rozširujú, čím sa teplá krv približuje k povrchu pokožky. Vy cítite dočasné teplo, ktoré však veľmi rýchlo zmizne.

Cisár odsúdil gladiátora na smrť tým, že ukázal palcom dolu

wikimedia.org

Neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by cisár odsúdil gladiátorov na smrť tým, že im ukázal palec dolu. Latinský výraz „pollice verso“, ktorý sa používa pre toto gesto sa prekladá ako „otočený palec“. Nie je teda isté, či mal byť palec hore alebo dolu.

Vesmír je vákuum

Napriek skutočnosti, že kozmický priestor má nízku hustotu, bolo by veľmi nesprávne nazývať ho vákuom. Náš vesmír je naplnený molekulami vodíka, elektromagnetickým žiarením a pravdepodobne temnou hmotou, ktorú vedci stále neodhalili.

Naša planéta má 4 oceány

wikimedia.org

V roku 2000 sa objavil nový oceán nazývaný „Južný oceán“. Nebol to však novo vytvorený oceán. Vedci len začali uvažovať, že tento oceán je individuálny a samostatný oceán, ktorý obmýva brehy Antarktídy. Má ho tvoriť 14 morí.

Indiáni vždy jazdili len na koňoch

wikimedia.org

Napriek tomu, že rodiskom koní je Severná Amerika, tie tu vyhynuli okolo 6. storočia pred našim letopočtom. Vrátili sa sem až v 16. storočí spolu s európskymi kolonistami. Prvými ľuďmi, ktorí používali kone ako dopravný prostriedok boli Indiáni s názvom „Pueblo“. Tí začali odovzdávať tieto informácie iným kmeňom. Kone však nepoužívali veľmi často ako dopravný prostriedok. Skôr ich lovili pre mäso a kožu.

„25. rám“ má vplyv na ľudské podvedomie

V roku 1957 James Vicary vykonal menší experiment. Počas filmu v kine tajne blikali slová, ktoré stimulovali ľudí, aby jedli pukance a pili určitý nápoj. Podľa jeho slov, hneď po skončení filmu sa predaj nápojov aj jedál dramaticky zvýšil. Americká asociácia psychológie však vyvrátila účinok „25. rámca“. V roku 1962 James Vicary sám pripustil, že robil tieto experimenty nemuseli byť hodnoverné.

Mozog odpočíva počas spánku

pexels.com

Mnohí ľudia si myslia, že potrebujeme spánok na to, aby si mozog odpočinul. V skutočnosti však náš mozog počas spánku neodpočíva, iba mení svoju činnosť. Napríklad, výskum na myšiach ukázal, že počas spánku začne mozog vykonávať samočistiacu funkciu na vyprázdnenie toxínov.

Mobilné spojenie funguje vďaka satelitom

Postup, ako fungujú mobilné telefóny je úplne iný, ako si mnohí ľudia myslia. Po vytočení čísla telefón nájde signál najbližšej základňovej stanice, ktorej riadiaci blok ho prenáša cez kábel do regulátora. Ten vysiela ďalší signál do spínacieho modulu, ktorá sa tiež prenáša cez kábel. Nakoniec spínací modul rozhodne, kam hovor poslať.

Pyramídy boli postavené otrokmi

wikimedia.org

Pyramídy v Egypte sú pravdepodobne postavené otrokmi. Celosvetový výskum však ukázal, že na stavenisku pracovali aj civilní pracovníci. Dokonca sa ukázalo, že boli vytvorené aj niečo, ako súčasné odborové zväzy.

Beztiažnosť je neprítomnosť gravitácie

nasa.gov

Určite si každý z nás pamätá astronautov, ktorí len tak „plávajú“ vo vesmírnych staniciach. Beztiažnosť sa však nevyskytuje kvôli neprítomnosti gravitácie, ale preto, lebo vo vesmíre je gravitácia zrýchlená o 10%.

Pravá strana mozgu je zodpovedná za tvorivé schopnosti

pixabay.com

Ľudia si myslia, že osobnosti, ktorých pravá strana mozgu je rozvinutá, majú dobré tvorivé schopnosti. A tí, ktorí majú svoju ľavú stranu dominantnejšiu majú zas lepšie analytické a logické schopnosti. Nedávny výskum však zrušil tento fakt veľmi rýchlo. Vedci skúmali 1011 mozgov účastníkov vo veku od 7 do 29 rokov. Nenašli žiadne známky dominancie pravej alebo ľavej strany.

Pozri aj: Viagra mala pôvodne úplne iné využitie. Týmto 10+ pravdivým faktom uveríte skutočne len veľmi ťažko

brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články