Foto: Profimedia

Ako je možné, že pilier zostáva nezmenený?

Mnohé stavby či umelecké diela, ktoré vytvorili ľudia pred stovkami či dokonca tisíckami rokov, sa uchovali do dnešného dňa. A to napriek tomu, že naši predkovia nemali k dispozícii vymoženosti dnešnej doby. K pozostatkom dávnych dôb, ktoré vedcov fascinujú aj dnes, patrí aj záhadný kovový pilier, ktorý nikdy nezhrdzavel.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na mieste stojí už 1600 rokov

Ako informuje CNN, v komplexe Qutb Minar v Naí Dillí, ktorý je zapísaný na zozname UNESCO (súbore historických pamiatok a budov postavených začiatkom 13. storočia v južnej časti Mehrauli), stojí záhadný monument, ktorý fascinuje vedcov do dnešného dňa. Návštevníci nádvoria mešity Quwwat-ul-Islam v komplexe jednoducho nemôžu prehliadnuť impozantný, 7,2 metra vysoký, šesť ton vážiaci železný stĺp s ozdobným vrcholom, ktorý je ešte starší ako samotný komplex.

Foto: India Illustrated, Public domain, via Wikimedia Commons

Je zaujímavé, že pilier je v súčasnosti rovnako nedotknutý ako v deň, kedy bol vytvorený. Odoláva veku, ale aj nepriaznivým vplyvom počasia a životného prostredia vrátane vysokých teplôt a rastúceho znečistenia v Indii. Pochádza z 5. storočia a jeho odolnosť aj dnes fascinuje cestovateľov, ale aj odborníkov. Ako je možné, že pilier odoláva tak dlho?

Konštrukcie zo železa a zliatin železa vystavené pôsobeniu vzduchu alebo vlhkosti zvyčajne časom oxidujú. Následne sú pokryté hrdzou, pokiaľ nie sú chránené vrstvami špeciálnej farby, ako napríklad Eiffelova veža. Indickí, ale aj zahraniční vedci začali pilier skúmať ešte v roku 1912 v snahe zistiť, prečo nikdy nezhrdzavel.

Nezničila ho ani delová guľa

Až v roku 2003 odborníci z Indického technologického inštitútu v Kanpure rozlúštili túto záhadu a svoje zistenia uverejnili v časopise Current Science. Zistili, že pilier, vyrobený predovšetkým z kovaného železa, má vysoký obsah fosforu (približne 1 %) a na rozdiel od moderného železa neobsahuje síru a horčík. Okrem toho bol vyrobený špecifickou metódou. Železo bolo ohrievané a kované tak, aby sa uchovala vysoká hladina fosforu. To prispelo k tomu, že pilier je nezvyčajne odolný proti akýmkoľvek vplyvom.

Foto: Photo taken by en:User:~shuri, Public domain, via Wikimedia Commons

Na pilieri tiež našli tzv. misawitovú vrstvu – tenkú vrstvu zlúčeniny s obsahom železa, kyslíka a vodíka. Pilier je podľa odborníkov živým svedectvom toho, že indickí kováči boli už pred stovkami rokov nesmierne zruční. V 18. storočí údajne došlo k incidentu, počas ktorého pilier zasiahla delová guľa, no napriek tomu odolal.

Je opradený legendami

Pilier je opradený mnohými záhadami a legendami. Odborníci aj dnes vedú diskusie o tom, akému božstvu bol zasvätený, a prečo bol vztýčený. Niektorí si myslia, že na jeho vrchole bola kedysi aj socha, no stratila sa. Ďalšia z teórií tvrdí, že pilier využíval na svoje výpočty významný indický astronóm Varāhamihira. Mýty zas hovoria, že odstránenie piliera by mohlo privodiť zničenie Zeme.

Foto: Profimedia

Podľa jednej z legiend, ak sa postavíte chrbtom k pilieru a obopnete ho rukami tak, aby sa vaše prsty dotýkali, splní sa vám želanie. V súčasnosti je ale pilier oplotený, aby bol do istej miery pred ľuďmi chránený.

Uložiť článok

Najnovšie články