Na fotografiách z vyprahnutej oblasti Hami v blízkosti mesta Turpan čínskej provincie Sin-ťiang sa nenachádzajú krátery po mínach, ale Turpánsky (či Turfánsky) vodný systém, vďaka ktorému sa ľudia dokážu dostať k vode udržateľným, bezpečným a tradičným spôsobom. Jeho spracovanie vo svete nemá obdobu, píše China Discovery.
Takýto systém pozostáva z niekoľkých častí – začína hlavným kanálom, ktorý sa volá qanat či karez. Voda cez tento podzemný kanál prúdi vďaka jemnému sklonu celej sústavy a gravitácie našej planéty. Na tento kanál sú ďalej napojené studne, z ktorých majú ľudia k vode prístup. Vďaka studniam sa dá tiež k podzemnej vode dostať. Hoci je voda dobre chránená pred baktériami a znečistením na zemi, tunely treba pravidelne čistiť a starať sa o ne, aby bola kvalita čo najlepšia.
Krátery majú rôznu úlohu
Čo sa týka kráterov, ktoré vidíme na povrchu tohto netradičného systému, nuž majú rôzne využitie – od funkcie nádrží či vetracích šácht až po napodobňovania priehrad v zemi, ktoré chytenú vodu pomáhajú udržiavať v systéme.
Takýto rafinovaný mechanizmus potom dokáže efektívne zabezpečiť zdroj vody veľkému množstvu ľudí, pričom k svojej prevádzke nevyužíva žiadnu formu čerpania či náročných strojov. To, či ľuďom dokáže poslúžiť, určuje len hladina podzemnej vody, ktorá sa v celom systéme nachádza. Ďalšou veľkou výhodou je napríklad aj to, že karez (studňa) zvládne odčerpať vodu z vyšších miest, ako sú hory či rôzne vrcholy, a preniesť ju na polia veľmi šetrným spôsobom.
Vďaka svojej jedinečnosti sú čínske studňové systémy na predbežnom zozname svetového dedičstva UNESCO.
Nahlásiť chybu v článku