boredomtherapy.com

Najzaujímavejšie informácie zo sveta zvierat, z najrôznejších krajín, prírody, vesmíru. Veci, ktoré ste nevedeli o zdraví, jedle, správaní a o mnohých ďalších témach. To všetko sa vám v našich faktoch pokúšame priniesť každý deň. O čom to bude dnes?

Džungle či hlboké lesy v ľuďoch vždy vzbudzovali obdiv, prirodzený rešpekt a často pôsobili až priam mysticky. Bolo to aj preto, že v hustom poraste ste nemohli tušiť, čo sa deje za stromom, len pár metrov pred vami. To podnietilo mnoho teórií o tom, že lesy skrývajú mnohé tajomné a dodnes nevysvetliteľné javy a úkazy. Aj keď moderná doba aj vďaka satelitným snímkom tieto oblasti už dobre pozná, mnohé oblasti džunglí nie sú človekom vôbec prebádané a môžu tak v sebe skrývať tajomstvá, ktoré len čakajú na svoje objavenie. Prinášame vám týchto 10 záhad spojených s džungľami, ktoré sa vysvetľujú skutočne obtiažne a niektoré dodnes nie sú objasnené.

Článok pokračuje pod videom ↓

Amazónske prstence

Heiko Prumers

V Amazónií boli objavené prstencové priekopy, ktoré sa dajú nájsť v mnohých oblastiach pralesa. Tieto záhadné štruktúry si vedci nevedia dobre vysvetliť a majú viacero teórií o ich vzniku. Domnievajú sa, že to mohlo byť pohrebisko, ale mohli to byť aj akési námestia. Konšpiračné teórie hovoria o mieste, kde pristálo UFO. Podobne ako pri obrazcov na planine Nazca, ani tu si archeológovia nie sú istí presným využitím. Podrobnejšie sme sa týmto prstencom venovali v našom staršom článku.

Maricoxi

blogspot.com

Maricoxi je údajný domorodý kmeň veľkých ľudoopov, ktorý obýva oblasti džungle v Južnej Amerike. Tieto bytosti sú až 3,7 metra vysoké a chlpaté, no sú dostatočne inteligentné na to, aby dokázali vyrobiť a ovládať luk a šípy a žiť dokonca v dedinách.

Stretnutie s nimi opísal britský prieskumník Percy Fawcett v roku 1914. Boli veľmi chlpatí a dorozumievali sa akýmsi chrochtaním. Boli nepriateľskí voči ľuďom. V roku 1925 sa Fawcett nevrátil z expedície hľadajúcej stratené mestá, a tak viac informácií nemáme. Teória hovorí, že bol zabitý práve ľudoopmi Maricoxi, no žiadne dôkazy o ich existencií v podstate neexistujú.

Sentinelese ľudia

Iles liontaines

Tento kmeň je považovaný za najizolovanejší na svete. Obýva džungle na Andamanských ostrovoch v Indickom oceáne a ich kultúra je údajne stará až 60 tisíc rokov, čo mnohí považujú za nezmysel. Kmeň odmieta akýkoľvek kontakt s civilizáciou a na každého, kto tam príde útočia. Hovoria neznámym jazykom a sú vyzbrojení šípmi a oštepmi.

Počet ľudí v kmeni sa odhaduje na 500 a napriek ich izolovanosti sa im darí. Vedci dodnes nechápu, ako kmeň dokázal prežiť vlnu cunami v roku 2004, ktorá priamo zasiahla ostrovy. Bol predpoklad, že kmeň zahynul, preto sa tam vydala prieskumný vrtuľník, aby situáciu preveril. Keď tam ale prišiel, z džungle vybehol jeden obyvateľ kmeňa a výhražne sa zaháňal oštepom. Je neuveriteľné, že kmeňu sa podarilo túto katastrofu prežiť a to bez pomoci okolitého sveta. Viac o tomto kmeni sa dočítate v našom článku.

Praveké kamenné gule

atoda.com

Stovky týchto kamenných gúľ sú roztrúsené po kostarickej džungli a domnienky smerujú k tomu, že ich vytvorili pravekí ľudia. Gule majú priemer až 2,4 metra a sú takmer dokonale guľaté. Ich pôvod si archeológovia vysvetľujú náboženskými účelmi, na čo ale nie je dostatok dôkazov. Dodnes ostáva záhadou technika opracovávania kameňov, za pomoci primitívnych nástrojov. Záhadou tiež ostáva premiestňovanie ťažkých gúľ po džungli. Viac informácií o týchto guľách nájdete v našom staršom článku.

Vriaca rieka

Andres Ruzo, National Geographic

V peruánskej džungli môžete nájsť skutočný unikát. Rieka, do ktorej by ste rozhodne nechceli spadnúť. Má totiž teplotu až 93 stupňov Celzia a keď k nej prídete, ocitnete sa akoby v inom svete. Neexistuje vysvetlenie ako táto rieka vzniká, pravdepodobne sa ale ohrieva geotermálnou energiou. Takéto rieky sú bežné najmä pri aktívnych sopkách, tie sa tu však nenachádzajú. Podľa miestnych je rieka miestom veľkej duchovnej moci a domorodci sa pri nej stretávajú, spievajú a modlia sa.

Stratené mesto obrov

Tales From Out There

Hlboko v ekvádorskej džungli, bolo v roku 2012 objavené stratené mesto. Avšak nebolo to klasické mesto. Dnes je známe ako „mesto obrov“. Skupina bádateľov tu objavila sadu masívnych konštrukcií, pričom najväčšia bola vysoká 79 metrov a tiež 79 metrov široká. Na vrchole tejto pyramídy bol plochý leštený kameň, o ktorom sa predpokladalo, že to bol obetný oltár.

Veľkosť týchto objektov otvára predstavivosť, že ich vybudovali obrie bytosti, čo je ale archeológmi a vedeckou obcou odmietané. Čo robí ale tento objav ešte záhadnejším sú objavené pracovné nástroje, ktoré boli oveľa väčšie, aké by používali ľudia. Podľa niektorých ľudí sú práve tieto nástroje dôkazom, že tu žili obrie bytosti.

Kamenná hlava v Guatemale

Ancient Origins

V roku 1950 bol údajne v guatemalskej džungli uskutočnený objav kamennej hlavy. Tvár bola ale neobvyklá, mala úzke pery, veľký nos a pozerala sa na oblohu. Rysy pripomínali skôr belocha ako obyvateľov Guatemaly, čo ale nesedelo s tým, kedy sa belosi v týchto oblastiach prvýkrát objavili. Roky sa po hlave neúspešne pátralo a neskôr sa tvrdilo, že bola zničená rebelmi, ktorí ju používali ako cvičný terč pri výučbe streľby.

Zmiznutie Michaela Rockefellera

President and Fellows of Harvard University;Peabody Museum of Archeology and Ethnology

Zmiznutie syna amerického viceprezidenta Nelsona Rockefellera v roku 1961 nie je do dnešných dní objasnené. Pri hľadaní domorodých umeleckých diel, sa horlivému 23. ročnému absolventovi Harvardu prevrátil jeho čln na otvorenom mori. Bol spolu so svojim kamarátom, ktorému nakázal ostať pri člne a on sa vydal plávať smerom k brehu. Jeho posledné slová zneli: „Myslím, že to zvládnem“. Nikto nevie, čo sa s ním stalo, teórie ale hovoria, že bol zavraždený kmeňom Asmat, ktorý je známy tým, že sa neštíti kanibalizmu.

Mimozemšťania v dažďovom pralese

Mike Cohen/Barcroft USA

V roku 2011 dvaja britskí turisti navštívili región Mamaus v Brazílii. Na jednej fotografií sa zdá, ako keby zachytili mimozemské bytosti. Ešte desivejšie vyznieva skutočnosť, že táto oblasť je známa pre údajné pozorovania UFO. Údajne aj brazílska armáda oblasť skúma a pátra tu po neobvyklých javoch. My sa však pri pohľade na túto fotku nemôžeme ubrániť názoru, že pred jej publikovaním prešla úpravou a záhadné postavy tam boli pridané dodatočne.

Mäsožravé parazity

Dave Yoder, National Geographic

V roku 2011 tím prieskumníkov objavil legendárne stratené mesto boha opíc v džungli v Hondurase. Mesto bolo opustené v roku 1520 po tom, ako na tomto mieste začala pôsobiť strašná choroba, ktorá podľa Aztékov prišla od Bohov. Prekvapivé bolo ale zistenie, keď aj prieskumníkom, ktorí toto miesto takmer o 500 rokov našli, sa po pár dňoch začali objavovať strašné príznaky.

Neskôr sa zistilo, že tím bol napadnutý mäsožravým parazitom a okamžite potrebovali lekársku pomoc. Parazit Leischmania sa radí medzi veľmi nepríjemných a napáda tvárovú časť. Tam doslova začne požierať tkanivo a na tvári vzniká nepríjemná otvorená rana. A tak ako dávnych Aztékov, tak aj prieskumné tímy, boli z tohto miesta vyhnané a právom sa toto miesto môže nažívať ako stratené a nemožné na bývanie.

Pozri aj: Posvätná hora Kailas: Najzáhadnejšia hora sveta, ktorú ešte nikto nepokoril no je opradená mnohými legendami

interez.sk (mmm), listverse.com

 

Uložiť článok

Najnovšie články