Matka príroda nás neustále prekvapuje. Na našej planéte sa nachádza niekoľko miest, ktoré sú podivné. Sú neustálou záhadou pre vedcov, ale aj pre nás, obyčajných ľudí. Tieto prírodné zvláštnosti sa nám môžu javiť ako príliš divné na to, aby boli reálne. Ale verte, či nie, oni skutočne reálne sú. V nasledujúcom článku by sme vám radi predstavili tzv. „freak of nature“, a to práve jazero Natron. Veríme, že s nami uveríte aj neuveriteľnému.
Rozlohou má jazero približne 600 km2 a teplota vody dosahuje až 60 °C. V dôsledku zvýšenej evaporácie (vyparovania – pozn. redakcie) v jazere ostávajú vysoké množstvá rôznych solí a zlúčenín, akými sú napr. uhličitan sodný. Všetky tieto látky spôsobujú, že alkalita (zásaditosť – pozn. redakcie) jazera môže dosiahnuť pH vyššie ako 12. Pre porovnanie, takéto pH obsahuje napr. čpavok alebo alebo mydlo.
Voda v tomto jazere ničí všetko živé a dokáže spáliť pokožku živočíchov, ktoré na takéto prostredie nie sú prispôsobené. Asi sa pýtate, čím je toto jazero zaujímavé a prečo ho považujeme za podivné. V starom Egypte sa uhličitan sodný používal na mumifikáciu tiel. Ak si myslíte, že sa takýto proces odohráva aj v tomto storočí vo voľnej prírode, nemýlite sa. Pravdou však je, že celý proces trvá niekoľko mesiacov, niekedy aj niekoľko rokov.
Bolo by takmer až rozprávkové, ak by sa napríklad netopier pri lete dotkol hladiny jazera a hneď skamenel. Takto to však v tejto opustenej časti krajiny nefunguje. Po uhynutí vtáctva, telá pôsobením uhličitanu sodného postupne skamenejú a navždy ostávajú pochované v hlbinách sodného jazera. Treba však pripomenúť, že matka príroda vždy vie, prečo takéto kuriozity vytvára. Toto miesto je taktiež domovom mnohých druhov flóry a fauny a vďaka vysokému pH mohli v tejto oblasti vzniknúť rôzne vzácne ekosystémy, akými sú napríklad slaniská a mokrade. Jazero Natron učarovalo aj londýnskemu fotografovi Nickovi Brandtovi. Ten torzá mumifikovaných tiel živočíchov fotil v okolí jazera a fotografie boli zverejnené v rámci jeho projektu „Across The Ravaged Land“.
Nahlásiť chybu v článku