Odborníci z National Park Service (Kalifornská univerzita v Davise a US Geological Survey) preskúmali, prečo v najodľahlejších divočinách na svete voda odrazu vyzerá, akoby tiekla priamo z baní či močarísk. O výskume informoval portál CNN World.
Krátko po objave anomálie začali intenzívne výskumy. Vedci vykonali testy na 75 miestach vo vodných tokoch Aljašského pohoria Brooks Range. Na určenie obdobia, kedy k anomáliám začalo dochádzať, využili satelitné snímky.
Ich výskum odhalil, že za farbu pripomínajúcu hrdzu môžu kovy, ako sú železo, nikel, meď, zinok či olovo.
Dodávajú, že časť týchto kovov je toxická pre ekosystémy riek a potokov.
S takýmto sfarbením vody sa môžeme stretnúť aj v iných častiach sveta. Ako však vedci upozorňujú, väčšinou sa to deje v blízkosti oblastí s históriou ťažby.
Banská voda v horských oblastiach?
„Zvykli sme to vidieť v častiach Kalifornie, v časti Appalachie s históriou ťažby. Ide o klasický proces… Ale je veľmi zarážajúce vidieť to, keď sa nachádzate v tých najodľahlejších divočinách, ďaleko od banského zdroja,“ informuje Brett Poulin, spoluautor štúdie a profesor environmentálnej toxikológie.
Aký je teda dôvod aljašskej anomálie? Vysvetlenie prekvapilo aj samotných vedcov.
Namiesto tovární či znečistenia lietadlami sa totiž ukrýva v topiacom sa permafroste na Arktíde.
Premena čistých riek vznikla ako následok toxických kovov, ktoré sa uvoľňujú počas rozmrazovania permafrostu. Štúdia informuje, že práve arktické pôdy obsahujú v permafroste prirodzený podiel organického uhlíka, živín a kovov, ako je napríklad ortuť.
Vysoké teploty spôsobili, že uvoľnené kovy prúdia do vody. „Na niekoľkých miestach boli najdramatickejšie nárasty medzi rokmi 2017 a 2018. Zhodovali sa s najteplejšími zaznamenanými rokmi,“ vysvetľuje Poulin. „Je to naozaj neočakávaný dôsledok klimatických zmien.“
Samozrejme, výskyt toxických a iných kovov vo vode sprevádza „dramatický pokles“ vodného života. Okrem samotnej hrozby pre ekosystémy, ohrozuje komunity, ktoré sú odkázané na pitie a rybolov z týchto vodných zdrojov.
Anomáliu okrem Aljašky zažíva niekoľko ďalších oblastí, akými sú napríklad skalnaté hory v Colorade, informuje ďalšia štúdia spoločnosti Water Resources Research. Zvýšenie množstva kovov v horských riekach a potokoch zaznamenali aj čilské Andy a španielske Pyreneje.
Nahlásiť chybu v článku