Na stavbách po celom svete môžeme často vidieť rôzne nepochopiteľné úkazy. Jedným z najčastejšie rozobraných sú však zamurované okná v Spojenom kráľovstve, pričom nedávno túto bizarnú záhadu rozlúštil tvorca Lior Brosh na TikToku.
Dnes je bývanie s oknami tak samozrejmou záležitosťou, že sa na ňu prihliada len vo veľmi ojedinelých prípadoch. Verte či nie, pred približne 400 rokmi to tak nebolo a okno sa v 17. storočí považovalo za extrémne drahý doplnok domácnosti, za ktorú sa platila vysoká daň, takzvaná daň z okien.
Pravidlo zaviedol známy kráľ
V zásade platilo, že čím viac okien ste mali vo svojom dome, tým vyššiu daň z okien ste museli zaplatiť. Túto myšlienku skonštruoval William III. v roku 1696 a hlavnou myšlienkou bolo, že vyššie vrstvy budú mať vo svojich domoch viac okien, a preto by mohli platiť vyššie dane.
Tí z chudobnejších vrstiev spoločnosti by sa mohli dani úplne vyhnúť, ak by ich domy mali menej ako 10 okien. Ak si však vezmeme veľkosť domu, 10 a menej okien je naozaj nízky počet, dodáva LAD Bible.
Skončilo to fiaskom
William, známy aj s označením Oranžský, však možno nevzal do úvahy, že niektorí majitelia domov sa natoľko vynašli, že si proste zamurovali okná, aby sa vyhli plateniu dane. Faktom však je, že celá táto myšlienka sa zmenila na nočnú moru. Výškové budovy vo veľkých mestách boli tvrdo penalizované a nájomníkom sa vďaka dani z okien rapídne zvýšilo nájomné.
Celý chaos s oknami a murovaním viedol k tomu, že niektoré nehnuteľnosti boli postavené úplne bez okien, čo niekedy vytváralo dojem nehostinných životných podmienok. Táto otázka bola taká vážna, že sa do debaty zapojil aj spisovateľ Charles Dickens.
Autor Olivera Twista sa k tejto téme vyjadril v časopise Household Worlds už v roku 1850, kedy povedal: „Príslovie „slobodné ako vzduch“ sa stalo zastaraným zákonom parlamentu. Od zavedenia dane z okien nie je zadarmo ani vzduch, ani svetlo. Sme povinní platiť za to, čo príroda bohato dodáva všetkým; a chudobní, ktorí si nemôžu dovoliť výdavky, sú obmedzení na dve najnaliehavejšie životné potreby.“
Vzhľadom na obrovskú vlnu kritiky, ktorú podporili aj známi spisovatelia, bola daň z okien po 156 rokoch zrušená.
Nahlásiť chybu v článku