Plastovým odpadom sme zamorili celú planétu. Najdesivejším viditeľným dôsledkom je pritom Veľká odpadová tichomorská škvrna (Great Pacific garbage patch), ktorá sa nachádza v severnej časti Tichého oceánu. Rovnaká, síce o niečo menšia znečistená oblasť, sa nachádza aj v južnej časti Pacifiku, v oblasti medzi Čile a Veľkonočnými ostrovmi. Po prvýkrát v histórii sa však ľudstvo pustilo do odstránenia tohto obrovského množstva plastového odpadu. A to nápadom, ktorý vytvoril vtedy len 18-ročný Holanďan.
Odhaduje sa, že Veľká odpadová tichomorská škvrna ukrýva 1,8 biliónov kusov plastu (1 800 000 000 000). Od objavenia tohto „plastového ostrova“, ktorý je vďaka morským prúdom v neustálom pohybe, prešli už desaťročia. Až dnes sa však ľudstvo púšťa do jeho čistenia. A urobí to štýlovo!
The first ocean cleanup system is scheduled to be deployed in 2018.
Watch the full unveil here: https://t.co/RdYMFGP7c2 pic.twitter.com/pgu7wqGE5B— The Ocean Cleanup (@TheOceanCleanup) 16. mája 2017
S nápadom ako sa zbaviť plastového odpadu v oceánoch prišiel mladý Holanďan menom Boyan Slat. Už ako 18-ročný založil spoločnosť Ocean Cleanup Foundation, ktorá sa v najbližších mesiacoch pustí do čistenia Veľkej odpadovej tichomorskej škvrny. Využijú pritom na to energiu morských prúdov, ktoré budú poháňať 60 metrov dlhé plaváky, tvarované do písmena U, s nylonovými sieťami siahajúcimi do hĺbky troch metrov. Tie budú zachytávať plastový odpad, ktorý sa za dlhé desaťročia v oblasti medzi Kaliforniou a Havajom nahromadil.
Celý projekt pritom vznikol už pred niekoľkými rokmi a po prvýkrát bol otestovaný pri pobreží Japonska. Do upratovania Veľkej odpadovej tichomorskej škvrny sa mala spoločnosť pustiť už v júli tohto roku. Nakoniec je však oficiálny termín spustenia projektu stanovený na 8. september. Celý čistiaci systém by mal údajne pozostávať z viac ako 60 plavákov.Podľa niektorých odborníkov dokáže systém odstrániť polovicu rozlohy plastovej škvrny asi do 5 rokov.
The Great Pacific Garbage Patch is gobbling up ever more plastic https://t.co/Y5mUR5wcZ1 pic.twitter.com/7GN5tMCPY9
— New Scientist (@newscientist) 22. marca 2018
Projekt čistenia oceánov od spoločnosti Ocean Cleanup Foundation má však aj svojich odporcov. Viacerí odborníci sa domnievajú, že plaváky s nylónovými sieťami nedokážu plastový odpad v oceáne vyčistiť bez toho, aby nenarušili morský ekosystém. Obávajú sa najmä toho, že v sieťach budú končiť i morské živočíchy. Podľa Ocean Cleanup Foundation by však takémuto javu dochádzať nemalo. Plaváky sa budú pohybovať pomaly a oproti klasickým sieťam, budú nepriepustné. Živočíchy sa teda do nej nezachytia, ale budú môcť spodkom (v hĺbke pod 3 metre) vyplávať. Pracovníci spoločnosti budú navyše pred každým vyprázdnením sietí kontrolovať, či sa v nich nenachádzajú aj morské živočíchy.
Spusteniu projektu v oblasti severného Pacifiku môžeme vďačiť i crowdfundingovej kampani, ktorá pomohla spoločnosti vyzbierať potrebné financie na technológiu, materiály i kvalifikovaných odborníkov. To, do akej miery bude čistenie týmto spôsobom v Tichom oceáne efektívne ukáže i čas.
independent.co.uk
Nahlásiť chybu v článku