Obec Poráč, TASR - Milan Kapusta

Mnoho turistov cestuje sa za krásnou prírodou do Tatier či Malej alebo Veľkej Fatry. Sú to však miesta, na ktorých väčšinou stretnete množstvo ľudí, a preto si nie vždy vyčistíte hlavu a oddýchnete.

Neporušenú prírodu, ticho a pokoj nemusíte hľadať v zahraničí alebo v odľahlých krajinách s minimom populácie. Toto všetko ponúka aj turistická oblasť Galmus, ktorej sa však doteraz nedostalo dostatočnej pozornosti. Aj preto je úplne bežné, že na tamojších chodníkoch nestretnete ani živáčika.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pohorie Galmus je vápencové krasové územie a nachádza sa približne 20 kilometrov východne od mesta Spišská Nová Ves. Rozprestiera sa na severovýchode Volovských vrchov a na dve časti ho delí Poráčska dolina, o ktorej sa hovorí aj ako o „doline na konci sveta“, pretože hoci spája Poráč so Slovinkami, autom sa dostanete len na jej začiatok. V oblasti nájdete množstvo potokov a menších dolín plných rôznych krasových foriem, akými sú škrapy, závrty a jaskyne.

Obec Poráč

Najznámejšou jaskyňou je Šarkanova diera dlhá 177 metrov, no jej zvláštnosťou je, že sa v nej našli rôzne archeologické nálezy z mladšej doby kamennej – praveké nádoby, brúsené kamenné sekery a kostené ihly, ale aj zvieracie kosti napríklad jaskynného leva. Dostanete sa tam turistickými chodníkmi z obce Poráč a Olcnava.

TASR – Milan Kapusta
TASR – Milan Kapusta

Medzi obľúbené miesta patrí výhľadový Vysoký vrch (824 m n. m.), ktorý sa nachádza priamo nad dedinkou Poráč. Odtiaľ môžete vidieť Vysoké Tatry, Kráľovú hoľu, Spišský hrad, ako aj okolité obce a mestá. S prevýšením len 100 metrov z Poráča sa radí medzi ľahšie trasy a bez problémov ju zvládnete za 20 minút.

Galmus však nie je len miestom pre peších turistov, dostupné je aj množstvo cyklotrás, napríklad cez 9 kilometrov dlhú Poráčsku dolinu alebo po obvode celej oblasti.

Obec Poráč

Najvyšším vrchom celej oblasti je Skala (1014 m n. m.) a je súčasťou obrovského skalného masívu nazývaný Slovinská skala. Jej severné svahy patria do Národnej prírodnej rezervácie Červené skaly a platí tu najvyšší 5. stupeň ochrany.

Rozhodne sa oplatí pozrieť si aj Markušovský hríb – 8 metrov vysoký skalný útvar, ktorého špecifický tvar vznikol nerovnomerným zvetrávaním hornín. Je jedným z najznámejších na Slovensku.

Galmus toho ponúka mnoho a napríklad taký Vodopád na Kamennom potoku spolu s Bielovodskou dolinou určite môže konkurovať roklinám v Slovenskom raji.

Pozri aj: Slovenský raj: 5 najkrajších trás, ktoré by mal aspoň raz navštíviť každý Slovák

interez.sk (katka)
Array

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články