Čo urobíte, ak potrebujete rýchlo a spoľahlivo zistiť nejakú informáciu? Ako asi každý, zadáte kľúčové slovo do vyhľadávača a keď sa vám na prvom mieste objaví odkaz z Wikipédie, zvyčajne naň kliknete. Zajtra to však bude iné. K informáciám zo slovenskej Wikipédie sa nedostanete.
Dôvodom je protest proti návrhu smernice Európskeho parlamentu a rady o autorskom práve na jednotnom digitálnom trhu. Ako uvádza združenie Wikimedia, konkrétne ide o články 11 a 13. Ich prijatie by totiž mohlo obmedziť možnosti kreatívne sa vyjadrovať a oklieštiť tak slobodu na internete.
Článok 11 pojednáva o tom, že aj krátke úryvky z textu s odkazom by boli predmetom autorského práva a držiteľ práv by mohol rozhodnúť o spoplatnení.
Ďalej článok 13 zavádza zodpovednosť prevádzkovateľa internetových služieb aj za obsah, ktorý tam nahrajú používatelia. Keďže obsah na Wikipédii je tvorený najmä takto, tieto zmeny ju môžu veľmi ovplyvniť. Združenie uvádza, že ustanovenia článku 13 predpokladajú „účinných technológií rozpoznávania obsahu“ na zabránenie vkladaniu obsahu, ktorý porušuje autorské práva.
Avšak vývoj a používanie takýchto technológií si podľa združenia budú môcť dovoliť iba najväčšie spoločnosti a navyše aj pri kvalitných filtroch dochádza k označovaniu textov, ktoré práva neporušujú.
Zoznam zapojených Wikipédií do protestu:
- Nemecká Wikipédia
- Česká Wikipédia
- Slovenská Wikipédia
Slovenské združenie Wikimedia SK preto žiada, aby bol súčasný návrh smernice zamietnutý a aby sa o novom návrhu rokovalo až po voľbách do Európskeho parlamentu.
Ak chcete podporiť slovenskú Wikipédiu zamierte na tento odkaz.
wikimedia.sk
Nahlásiť chybu v článku