Tento nový tvar s prazvláštnym názvom by podľa všetkého, mal ukrývať dôvod toho, prečo sme nažive. Pre jeho zložitý názov je prezývaný iba ako skutoid. Vedci naň prišli pri skúmaní epiteliálnych buniek. Teda reťazce, ktoré sa nachádzajú v embryu a neskôr sa sformujú do orgánov, žíl a pokožky.
Paradoxne, napriek tomu, že v našom tele zohrávajú tieto bunky tak významnú rolu, nikto doposiaľ nevedel, ako vyzerajú. „Keď sa naše tkanivo točí, snaží sa minimalizovať vynaloženú energiu. Z tohto dôvodu sa naše bunky adaptujú na skutoidný tvar,“ vysvetlil autor štúdie, Luisma Escudero. Ďalej doplnil, že tento tvar si bunky prirodzene volia, aby mali pri formovaní stabilnejšiu štruktúru.
Predtým, než vedci pozorovali tento nový tvar „v teréne“, k jeho predstave a vyobrazeniu využili matematickú teóriu. Neskôr vedci skúmali bunky ryby Danio pruhovanej a vínnych mušiek. Výsledkom bol fakt, že aj u nich, sa ako základná štruktúra nachádza bunka skutoidného tvaru. V súčasnosti vedci dúfajú, že tento objav využijú v medicínskom výskume. Budú tak môcť pozorovať vývin orgánov a tiež to, čo sa deje v tele, keď nastane nejaké porucha.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku