Nie len Silvestra ale aj takú Veľkú noc sa aspoň raz v živote oplatí zažiť trošku z inej perspektívy a to v inej krajine, ako na Slovensku. Okrem toho, že uvidíte nové miesta, zažijete aj časť ich kultúry. Spolu s webom eSky.sk sme si pre vás pripravili zoznam najzaujímavejších miest, ktoré sa počas sviatočného veľkonočného víkendu oplatí navštíviť.
Duchovné obrodenie v Ríme
Taliani zvyknú hovoriť, že „Vianoce sa trávia s rodinou a Veľká noc s kým chcete,“ preto mnohí z nich podnikajú na Veľkonočný pondelok rôzne výlety a tripy. To však nemení nič na tom, že príležitosť osláviť Kristovo zmŕtvychvstanie vo Večnom meste je pre kresťanov úžasná skúsenosť.
Na Veľký piatok sa koná v rímskom Koloseu tradičný obrad Via Crucis (Krížová cesta), ktorému predsedá sám pápež. Akcie sa zúčastňujú tisícky ľudí, ktorí aj pomocou zapálených sviečok vytvárajú naozaj jedinečnú atmosféru spolupatričnosti, pokoja a mieru.
Na Veľkú sobotu sa chodí do menej známych a populárnych kostol, prípadne sa riešia prípravy tradičných pondelkových piknikov a na Veľkonočnú nedeľu sa potom veriaci z celého sveta zhromaždia v chráme Sv. Petra.
Pondelok býva „zasvätený“ relaxu – v parkoch po celom Ríme sa vtedy konajú pikniky, na ktorých ľudia trávia čas so svojimi blízkymi a pochutnávajú si na talianskych špecialitách. Ak cítite a ctíte príchod jari podobne ako Taliani, určite strávte Veľkonočný víkend práve v Ríme.
Hľadanie čokoládových vajíčok v Paríži
Väčšina dospelej populácie Francúzska nepripisuje náboženskému rozmeru Veľkej noci zvláštny význam, no kvôli svojim deťom pestujú tradíciu „un chasse aux oeufs“, čo sa dá preložiť ako „hľadanie čokoládových vajec“. Týmto zvykom, pri ktorom sa najmladšie deti snažia až do večere nájsť toľko sladkostí, ako je len možné, sa začínajú oslavy Veľkonočnej nedele.
Čokoládové však nie sú len vajíčka, symbol nového života, ale tiež zajace a barany. Ak sa v tomto čase prechádzate uličkami Paríža, môžete tieto veľkonočné symboly a jarnú výzdobu pozorovať v mnohých výkladoch obchodov, reštaurácie zase zvyknú pripravovať špeciálne veľkonočné menu.
Oplatí sa ale nazrieť aj za hranice hlavného mesta – v provinčných častiach totiž môžete vidieť stromy ozdobené farebnými stužkami a vajíčkami. Mesto zamilovaných sa začiatkom jari skrátka oplatí navštíviť.
Pozdrav bohyni jari v Londýne
V predkresťanských časoch ľudia na území Británie uctievali a oslavovali anglosaskú bohyňu jari menom Eostra, ktorá prinášala plodnosť a šťastie. Práve tu má pôvod anglické pomenovanie veľkonočných sviatkov – Easter – počas ktorých sa odprevádza zima a víta jar.
Symbolom Veľkej noci na ostrovoch je zajac, ktorý kedysi symbolizoval božstvo a bol spájaný so zberom úrody. V súčasnosti sa traduje, že veľkonočný zajac prináša deťom malé darčeky, najčastejšie čokoládové vajíčka, ktoré nahradili tradičné veľkonočné vajcia.
Veľká noc na ostrovoch zahŕňa aj tradičné hry ako napr. lov vajíčok (egg hunting), kedy rodičia skrývajú sladké vajíčka do záhrad, kríkov, kvetov či na stromy a deti ich majú za úlohu nájsť. Chcete sa zahrať na lov čokoládových zajačikov a vajíčok? Tak nezabudnite navštíviť Londýn.
Gúľanie vajíčok pred Bielym domom
Američania kladú väčší dôraz na Vianoce a Deň vďakyvzdania. Veľká noc sa u nich obmedzuje „len“ na veselé oslavy počas Veľkonočnej nedele, ktoré ale vždy prináša mnoho atraktívnych momentov pre turistov. Azda najznámejšia akcia sa koná v záhradách Bieleho domu.
Každoročne sa tu niekoľko tisíc šťastlivcov zúčastňuje akcie zvanej Easter Egg Roll, pri ktorej sa pomocou dlhej lyžičky snažia dopraviť uvarené veľkonočné vajíčka k určenému cieľu. V pretekoch sa súťaží o drevené veľkonočné vajíčko s podpisom prezidenta USA. Podobné stretnutia sa však konajú aj v iných častiach krajiny.
Ďalším zaujímavým americkým zvykom sú lokálne súťaže o najoriginálnejšiu pokrývku hlavy, tzv. Easter Bonnet. K videniu bývajú fantastické klobúky plné farebných prvkov, kvetov a zdobené kuriatkami či inými symbolmi jari. Dokonca aj keď nemáte nápad na extravagantný oblek, jar je ideálnym časom na výlet za „veľkú mláku“.
Spievajúce čarodejnice v Štokholme
U našich severských susedov sa náboženské tradície miešajú s bohatým folklórom, čo vytvára úžasnú a pre turistov atraktívnu zmes zvyklostí. Zatiaľ čo Švédi zvyknú počas bežných dní jesť pomerne striedmo, na sviatky si dovolia siahnuť po fajnovejších jedlách a množstve sladkostí.
Påskkärringar je zvyk odvodený z folklóru a viery, že po západe slnka sa všetky čarodejnice zhromažďujú na legendárnom ostrove Blåkulla. Na základe tejto legendy sa dievčatá obliekajú ako čarodejnice, klepú na dvere svojich susedov a vykrikujú „Glad Påsk!“, za čo ich dobrosrdeční susedia obdarúvajú sladkosťami.
Na Veľkonočnú nedeľu zase zvyknú rodiny obdarúvať svojich najmenších kartónovými maketami vajec, ktoré sú plné sladkostí (påskägg). Ak chcete zažiť škandinávsky folklór, navštívte Štokholm na jar.
Bojkot veľkonočného zajačika v Austrálii
Veľká noc je v Austrálii neoddeliteľne prepojená s farmárskou kultúrou. Počas tohto obdobia sa koná slávna Sydney Royal Easter Show, najväčšia výstava predstavujúca plody práce austrálskych farmárov, ktorá sa teší veľkému záujmu turistov. Počas festivalu sa prezentujú zvieratká, rastliny, remeslá, lokálne produkty, poriadajú sa cirkusové vystúpenia, koncerty a rôzne hry pre deti.
Austrálske puto k prírode sa prejavuje aj bojkotom veľkonočných zajačikov – ušaté zvieratká totiž spôsobujú masívne škody austrálskym poľnohospodárom a preto od začiatku 90tych rokov minulého storočia bežala kampaň proti zajacom, ktorá ako symbol Veľkej noci propagovala bandikuta králikovitého, miestne zvieratko veľmi podobné zajacovi. Chcete sa zoznámiť s bohatou faunou a flórou Austrálie? Využite ponuku eSky.sk.
Nahlásiť chybu v článku