Foto: interez.sk

Na známych miestach si viac ako prírodu často užívame masy ľudí.

Malá Fatra patrí k najkrajším a najnavštevovanejším oblastiam cestovného ruchu na Slovensku. Svoj názov dostala pre neveľkú rozlohu, ktorú však kompenzuje viac ako 1 700 metrov vysokým Veľkým Kriváňom. Každoročne navštívia Malú Fatru desaťtisíce, možno aj stovky tisíc návštevníkov. Väčšina z nich mieri do Jánošíkových dier, na Veľký Rozsutec či k Šútovskému vodopádu. Aké sú však jej menej známe zákutia? 

Návšteva kaňonov a tiesňav známych ako Jánošíkové diery, či výstup na malofatranský symbol v podobe Veľkého Rozsutca, rozhodne stojí za to a my nemáme dôvod vás od toho odhovárať. Práve naopak. V archíve portálu interez.sk nájdete články o oboch. Každá lokalita má však svoje „must-see“ destinácie, ktoré sú síce väčšinou jej najkrajšie zákutia, no viac ako prírodu si tu vychutnáte spoločnosť desiatok či stoviek ďalších turistov. Práve preto vám prinášame niekoľko typov na menej známe lokality, ktoré sa v Malej Fatre oplatí navštíviť.

Neznáme vodopády

Sedlo Medzirozsutce je azda najznámejším sedlom v Malej Fatre. Len málokto tuší, že sa neďaleko neho nachádza krásny 15 metrov vysoký a z kolmej steny padajúci vodopád Padácá. Nevedie však k nemu žiadna turistická trasa a vodopád tak ostáva pred zrakmi turistov ukrytý. Rovnaký osud má aj 25 metrov vysoký Bystričský vodopád, ktorý sa nachádza nad opusteným granodioritovým lomom na začiatku rovnomennej doliny. Navštíviť však po turistickom chodníku môžete Kľacký vodopád, ktorý má len o 8 metrov menej ako najväčší a najznámejší Šútovský vodopád.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Marek Pavelek (@marekpavelekk),

Belské skaly

Pred niekoľkými rokmi poznali Belské skaly len horolezci. Turistický chodník k nim totiž neviedol a oni boli jediní, ktorí sa na vysoké a strmé skaly vedeli bezpečne dostať. V roku 2015 sa však Žilinský kraj rozhodol zaujímavú a dovtedy neznámu lokalitu sprístupniť aj „bežným ľuďom“. Belské skaly tak dnes majú značený chodník, drevený most cez rieku, upravený chodník a najmä tri zabezpečené vyhliadky, ktoré ponúkajú krásne pohľady na široké okolie. Na miesto, ktoré mohli ešte pred rokmi navštíviť len odvážni horolezci sa dnes môžete pohodlne dostať i vy z obce Belá.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 📷 ANDREJ KOMANEC 📷 (@andrej.komanec),

Starý hrad

Malá Fatra ponúka okrem prírodných krás aj tie historické. Azda najznámejšou hradnou zrúcaninou je zrejme Strečno. Neďaleko neho sa ale na pravom brehu Váhu vo výške 475 m n. m. nachádza oveľa menej zachovaný Starý hrad, známy tiež ako Starhrad. Navštíviť sa ho oplatí najmä pre vynikajúci výhľad na Domašínsky meander, ktorý je najväčším prírodným výtvorom rieky Váh v Malej Fatre. Miesto, kde naša najdlhšia rieka z troch strán obteká viac ako 570 metrov vysoký vrchol Domašín, patrí k najfotogenickejším úsekom celého toku, ale aj celého Slovenska.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Martin Zilka / PhotoMartini (@photomartini),

Menej známe vrcholy

Ak nechcete počas hlavnej turistickej sezóny natrafiť na húfy turistov, mali by ste najznámejšie vrcholy Malej Fatry radšej obísť. Medzi najnavštevovanejšie rozhodne patria vrcholy Krivánskej Malej Fatry ako Veľký a Malý Rozsutec, Chleb či Veľký Kriváň. V tejto časti pohoria tak môžete podobne ako my nedávno, navštíviť napríklad Stoh či Poludňový Grúň. V Lúčanskej Malej Fatre zas za návštevu rozhodne stojí vrchol Minčol, ktorý ponúka jedinečné výhľady na hrebeň Malej i Veľkej Fatry či Turčiansku kotlinu a Žilinskú kotlinu.

Opustený 400-metrov dlhý tunel

Ak hľadáte v Malej Fatre netradičnú lokalitu potom zamierte do obce Kraľovany. Nájdete tu Starý kraľovanský železničný tunel, ktorým však už dlhé roky žiadny vlak nechodí. Tunel dlhý 401 metrov bol vybudovaný v roku 1871 pri budovaní Košicko-bohumínskej železnice naprieč horským masívom s názvom Sokol neďaleko Kraľovian. V súčasnej dobe už Starý kraľovanský tunel slúži už len pre nadšencov histórie a zaujímavých miest. V tuneli navyše nájdete i jaskyňu. V stene tunela sa nachádza otvor, za ktorým môžete objavovať ďalších viac ako 160 metrov krasových chodieb. Tunel však nie je priechodný, vstúpiť doň môžete práve od Kraľovian.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Martin Bilavsky (@zanzzibarr),

Málo známe zákutia Slovenska možno najlepšie objavovať s pomocou máp. Práve tam si môžete nájsť lokalitu, ktorú vám priatelia, známi ani internet často neporadí. Najlepšie sa na to hodí stará dobrá zeleno-žltá mapa, ktorá by nemala chýbať v batohu žiadneho správneho turistu. Pomôže vám obdivovať krásy slovenských hôr a objavovať miesta, o ktorých ste možno ani netušili.

V spolupráci so spoločnosťou CBS.
Array

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články