Keď sa povie dovolenka v Poľsku, väčšina ľudí by zamierila do nádherného historického Krakova či na poľskú stranu Tatier. K Baltskému moru je to od slovenských hraníc aspoň 8 hodín cesty autom. Práve na severe Poľska však naši severní susedia ukrývajú obrovský potenciál v oblasti cestovného ruchu. A postupne tieto krásy objavujú aj Slováci, informuje TASR.
Rýchlorastúcej obľube sa medzi slovenskými turistami teší poľské pobrežie Baltského mora s Trojmestím Gdaňsk, Gdyňa a Sopot, aj Mazurské jazerá. Pre TASR to uviedlo politicko-ekonomické oddelenie poľského veľvyslanectva na Slovensku. Podľa Hlavného štatistického úradu Poľskej republiky v roku 2018 krajinu navštívilo celkovo 19,6 milióna turistov na viacdňovú návštevu, čo je o 7,4 % viac než v roku 2017. „K tomu je potrebné prirátať ešte jednodňových turistov, ktorých počet v roku 2018 narástol na 66,3 milióna,“ dodalo politicko-ekonomické oddelenie. A čo sa dá na severe Poľska vlastne obdivovať?
Malbork
Najväčší gotický hrad postavený z tehly je právom zapísaný do prestížneho zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Práve tehla robí z Malborku nezameniteľnú historickú pamiatku. Do červena sfarbený hrad z druhej polovice 13. storočia. Ťažko poškodený bol počas tridsaťročnej vojny, pri delení Poľska aj počas druhej svetovej vojny. Napriek bujarej minulosti je Malbork v súčasnosti v skvelom stave a predstavuje jednu z najznámejších pamiatok na severe Poľska, ktorú sa rozhodne neoplatí obchádzať.
Gdansk
Gdansk je centrom severného Poľska a jedno z najstarších a najväčších miest celej krajiny. Prístavné mesto vyrástlo na ústí rieky Visla ešte na konci prvého tisícročia nášho letopočtu. Pri návšteve Gdansku vám určite neunikne silný ráz nemeckej architektúry, ktorý je v historickom centre viditeľný na každom kroku. Ak ste si už zamilovali Krakov, potom by vaše ďalšie kroky mali smerovať práve sem. Oproti krakovskému centru Gdansku na atraktivite pridávajú aj početné nábrežia a prístav na brehu Baltského mora.
Sopoty
Kým Gdansk je mestom historickým, neďaleká Gdyňa už skôr priemyselným. Medzi nimi sa nachádza kúpeľné mesto Sopoty, ktoré sa najmä počas dovolenkovej sezóny mení na jeden veľký rezort. Práve tu sa sústreďuje veľké množstvo návštevníkov, ktorí si užívajú teplé, no nie do až tak horúce pláže Baltského mora. Ak by ste sa tu počas leta zastavili, určite si nenechajte ujsť premietanie filmov priamo na móle, ktoré je so svojou dĺžkou 500 metrov najdlhším dreveným mólom v Európe.
Hel a Westerplatte
Na severnom pobreží Poľska sa nachádza hneď niekoľko miest, ktoré lákajú najmä nadšencov obdobia druhej svetovej vojny. Priamo v meste Gdansk je to strategický polostrov Westerplatte, kde začali 1. septembra prvé veľké boje druhej svetovej vojny. Malá posádka tunajších vojenských objektov sa proti obrovskej presile udatne bránila sedem dní. Za návštevu stojí aj vzdialenejší Helský polostrov. Mimoriadne úzky kus pevniny siaha až 35 km hlboko do Baltského mora a okrem piesočnatých pláži takmer po celom obvode na ňom rovnako nájdete aj početné vojenské opevnenia.
Poľská Sahara
Zaujímavá prírodná oblasť, ktorú môžete navštíviť v Slowinskom národnom parku, má rôzne prezývky. Poľská Sahara či Pohyblivé duny patria k tým najznámejším. Tento netradičný charakter prírody vytvorilo miestne prúdenie vzduchu a teda vietor prichádzajúci zo severu od Baltského mora. Piesočné duny s rozlohou asi 500 ha sa však neustále rozširujú a už pochovali nejednu dedinu miestnych obyvateľov. Nafúkaného piesku od mora pribúda, duny sa zvyšujú, no rozširuje sa aj ich plocha. Najlepší prístup na piesočné duny je z rybárskej osady Leba, kde pri vstupe do národného parku zaplatíte malý poplatok a potom sa už môžete túlať po miestnej Sahare.
Mazúrske jazerá a Vlčí brloh
Na severe Poľska je však oproti oblasti Gdanského zálivu ešte známejší región Mazúrskych jazier. Nachádza sa tesne pri hraniciach s Kaliningradskou oblasťou a len jazier s rozlohou väčších ako 1 ha sa tu nachádza asi 2700. Tých menších tu nájdete nespočet. Mazúrske jazerá totiž zaberajú viac ako 52 000 km² a predstavujú takzvanú jazernú plošinu, ktorá je v súčasnosti označovaná za jeden z najkrajších regiónov v Poľsku, ktorý ľudia navštevujú najmä kvôli jachtingu, turistike, cyklistike či rybolovu. Ako už je na severe krajiny zvykom, nájdete tu ale aj niekoľko pozostatkov krvavej histórie 20. storočia. Medzi tie najznámejšie patrí nepochybne Vlčí brloh, ktorý slúžil ako jeden z hlavných veliteľských stanov Adolfa Hitlera.
Nahlásiť chybu v článku