Určite už každý z vás zažil státie a čakanie v kolóne, kvôli ktorej zmeškal dôležitý termín alebo nestihol prísť včas do práce. Predstavte si ale, že by sa týchto pár minút meškania značne predĺžilo a museli by ste v zápche stráviť aj niekoľko dní.
Vo svete sa nejedná o ojedinelý prípad. Niekedy sú príčinou prírodné a veterné podmienky, inokedy dôvodom ich vzniku môže byť ľudský faktor. Poďme sa pozrieť na 10 najväčších dopravných zápch, ktoré vás presvedčia o tom, že pár minút strávených na slovenských diaľniciach navyše, vlastne nie je žiadna katastrofa.
Bethel, New York, august 1969
Jedna z najväčších zápch začala 15. augusta 1969 kúsok od mestečka Bathel a trvala celé tri dni. Zapríčinili ju fanúšikovia, ktorí sa chystali na prvý ročník hudobného festivalu Woodstock. Viac ako 500 000 ľudí malo namierené na pozemky prenajaté farmárom Maxom Yasgurom. Kolóna v dĺžke viac ako 20 kilometrov však zanieteným návštevníkom vôbec neprekážala. Rozhodli sa opustiť svoje vozidlá a na festival dokráčali po vlastných nohách. Mohli si teda naplno užiť napríklad vystúpenie legendárneho Jimi Hendrixa.
Lyon- Paríž, Francúzsko, február 1980
*water slightly solidifies on roads
Ireland: pic.twitter.com/CSkL4blY0U
— Terrance Hates You (@OhHayDelRey) January 14, 2016
Ide o najdlhšiu zaznamenanú dopravnú zápchu v histórii, ktorá sa zapísala aj do Guinessovej knihy rekordov. 16. februára 1980 sa na diaľnici, ktorá spája Lyon a Paríž vytvorila 109 kilometrov dlhá kolóna. Tvorili ju vodiči, ktorí sa vracali z lyžiarskej dovolenky. Vzhľadom na problémy s počasím sa predpokladá, že trvalo niekoľko hodín, kým sa úplne rozpustila.
Tokio, Japonsko, august 1990
Príčinou tejto zápchy bola kombinácia dvoch udalostí, ktoré sa odohrali 12. augusta 1990. Prvou bol významný budhistický sviatok Obon, počas ktorého ľudia cestovali za rodinami, aby si mohli uctiť svojich predkov. Druhá skupina ľudí zas bola donútená vyjsť na cesty z dôvodu evakuácie pred hrozbou blížiaceho sa tajfúnu. Tak sa teda na diaľnici medzi prefektúrami Hjógo a Šiga objavilo viac ako 15000 áut naraz, čo vytvorilo dlhé kolóny.
Východné a Západné Nemecko, apríl 1990
Táto zápcha si vyslúžila titul najväčšia, čo sa týka počtu vozidiel. 12. apríla 1990 sa medzi Západným a Východným Nemeckom stretlo približne 18- miliónov áut. Priemerne však denne touto diaľnicou prejde len 500 000 vozidiel. Po páde Berlínskeho múru sa obyvatelia Nemecka rozhodli oslavovať Veľkonočné sviatky vo veľkom, a tak cestovali za svojimi blízkymi. To zapríčinilo tento nezvyčajne vysoký nárast automobilov na cestách.
New York City, New York, september 2001
Po katastrofických teroristických útokoch a páde dvojičiek 11. septembra 2001 boli mosty a tunely v New York City uzavreté. Taktiež bola odstavená aj letecká doprava. To zapríčinilo, že tisíce ľudí uviazlo vo svojich vozidlách, na cestách po celých Spojených štátoch.
Texas, september 2005
21. septembra 2005 bolo oznámené, že sa na Houston rúti hurikán Rita. Obyvatelia teda boli nútení sa evakuovať. Na medzištátnej diaľnici medzi Texasom a Spojenými štátmi sa ocitlo až 2,5 milióna ľudí. Podarilo sa im vytvoriť takmer 161 kilometrov dlhú zápchu, ktorá vodičov odstavila na viac ako 24 hodín. Státie v kolóne síce nie je príjemné, no práve v tomto prípade možno zachránilo životy týchto ľudí.
São Paulo, Brazília, jún 2009
A questão das emissões do biodiesel #Donatoaranda #Nox #Poluição http://t.co/04z03JzdcL pic.twitter.com/OruRxZdMrH
— BiodieselBR (@biodieselbr) October 7, 2015
Podľa časopisu Time je São Paulo mesto s najväčším výskytom dopravných zápch. 10. júna 2009, počas monitorovania trasy v dĺžke 840 kilometrov, až 293 kilometrov z nej tvorili kolóny áut. Tento problém je tu na dennom poriadku a komplikuje tak ľuďom fungovanie. Vodiči, cestujúci do práce, tak strávia za volantom približne tri či štyri hodiny denne. Príčinou je rastúca životná úroveň. Každý deň sa totiž v uliciach objaví v priemere až 1000 nových vozidiel.
Peking, Čína, august 2010
Tak dlhý čas, ako ľudia v Pekingu, ste určite v zápche ešte nestrávili. Veľký počet najmä nákladných automobilov na vozovke, vytvoril takmer 100 kilometrovú zápchu, ktorá sa úplne stratila až po dvanástich dňoch. Ľudia teda museli na pár dní zmeniť svoje fungovanie, pretože ich strávili na diaľnici v Pekingu. Udialo sa to počas osláv národného dňa krajiny, kedy sa na cestách očakávalo 750 miliónov ľudí.
Chicago, Illinois, február 2011
PHOTOS: The worst traffic jams in history: http://t.co/70uU01ztDY pic.twitter.com/1X88KR5jtq
— Forbes (@Forbes) October 18, 2015
Príčinou vzniku tejto zápchy boli zlé poveternostné podmienky. Keď 1. februára 2011 pokrylo vozovku viac ako 20 centimetrov snehu, premávka sa spomalila a vodiči museli vo svojich vozidlách na ceste stráviť viac ako dvanásť hodín. Počas nich sa množstvo napadnutého snehu zväčšovalo, až siahalo k čelným sklám.
Moskva, Rusko, november 2012
PHOTOS: The worst traffic jams ever: http://t.co/eQ4bXivQR9 pic.twitter.com/oXP3kdrzuz
— Forbes (@Forbes) October 19, 2015
Podobný prípad, ktorý súvisí s nepriaznivým počasím, sa odohral 30. novembra 2012 na diaľnici M- 10, medzi Moskvou a Petrohradom. Husto padajúci sneh zapríčinil odstavenie premávky až na tri dni. Vláda sa počas týchto obmedzení na cestách rozhodla postihnutým osobám pomôcť. Pozdĺž trasy cesty dala postaviť stany, v ktorých sa poskytovalo psychologické poradenstvo.
forbes.com, ranker.com, yahoo.com
Nahlásiť chybu v článku