Naša zelená planéta sa zmenila na farebnú. Tentokrát však nehovoríme o pestrom multikultúrnom svete, ale o plastoch. Najrôznejšie druhy a najrôznejšie farby plastov, ktoré sme v posledných desaťročiach vyprodukovali, zamorili našu Zem ako epidémia. Po niekoľkoročnom objave obrovského plastového „ostrova“ v severnej časti Tichého oceánu prišla pred nedávnom správa o ďalšom podobnom náleze v jeho južnej časti. Dnes prichádza pre planétu Zem ďalšia nepríjemná novinka. Plasty pokryli už aj Arktídu.
Britská vedecká expedícia na Arktídu objavila v Severnom ľadovom oceáne nepríjemnú skutočnosť. Plasty a polystyrén na plávajúcich ľadových kryhách vzdialených asi 1600 km od severného pólu (1000 míľ). Vedci sa totiž dostali do častí Severného ľadového oceánu, ktoré boli doposiaľ pre neustále zamrznutý ľadovec nedostupné. Globálne otepľovanie však otvorilo nové námorné cesty cez doposiaľ zamrznuté časti oceánu. Nález veľkého množstva plastov, v od ľudských aktivít tak odľahlých častiach planéty, vedcov znepokojuje.
Plasty na ľadových kryhách v Severnom ľadovom oceáne v miestach, ktoré ešte pred nedávnom vôbec nerozmŕzali, sú jasným znakom toho, ako veľmi sme plastami zamorili našu planétu. Okrem toho vedcov znepokojuje fakt, že roztápajúce sa ľadovce môžu do svetového oceánu vypustiť ďalšie ohromné množstvo plastov, ktoré bolo doposiaľ uväznené v ľade. Uvoľnenie by mohlo viesť až k ďalšej ekologickej katastrofe, kedže by plasty ovplyvnili jeden z najmenej človekom preskúmaných a zasiahnutých ekosystémov na našej planéte.
„Za 25 rokov strávených v Arktíde som tu nikdy nevidel tak veľké a viditeľné množstvo plastové odpadu,“ povedal pre Guardian Pen Hadow, člen expedície a jediný človek na svete, ktorý sám a bez zásobovania prešiel z Kanady až na geografický severný pól. Podľa odhadov ukrýva Severný ľadový oceán asi 5 biliónov (5.1012) kúskov plastu. Spolu s globálnym otepľovaním a tavením ľadovcov ako jeho dôsledku sa tak objavuje ďalší problém, a to zamorenie našej planéty našim vlastným odpadom.
Ako sa plastový odpad do Arktídy dostal nie je zatiaľ celkom jasné. Najpravdepodobnejšia je ale verzia, že odpad to tejto oblasti priniesli rieky ústiace do Severného ľadového oceánu. Malé kúsky plastov boli potom na desaťročia uväznené vo večnom ľade, ktorý ako sa nakoniec ukázalo až taký večný nie je. Podľa predpokladov bude leto 2050 v Severnom ľadovom oceáne celkom bez ľadu. Až najbližšie roky ukážu, ako svet s novovzniknutým priestorom so vzácnym ekosystémom naloží. V Severnom ľadovom oceáne totiž najmocnejšie krajiny sveta čakajú možnosti komerčného rybolovu, možnosť lodnej dopravy a rozvoju priemyslu. A samozrejme ohromné množstvo plastu.
Pozri aj: Tie najhoršie veci, ktoré človek urobil planéte Zem (1.časť)
Guardian, iflscience.org
Nahlásiť chybu v článku