Napriek tomu sa odohralo zopár kurióznych situácii, medzi ktoré môžeme zaradiť napríklad overovanie výhry režisérom Guillermom del Torom, ktoré vychádzalo z minuloročného prešľapu spôsobeného herečkou Faye Dunway a scenáristom Warrenom Beattym. Za zmienku tiež stojí zaujímavý príhovor k výhre, ktorú získala herečka Francis McDormand.
Oscary sú však primárne o filmoch a nie o prešľapoch. Nomináciu na Oscara dostali tento rok aj také filmy, ktoré sa do našich kín ani nedostali. Prípadne sa dostali, ale slovenskí diváci o nich nemali ani potuchy. Poďme si priblížiť tie najlepšie filmy z tohtoročných nominácii, ktoré ste pravdepodobne zmeškali.
Marshall
Film Marshall sa dotýka mimoriadne citlivej témy rasizmu. Tá sa v súčasnosti rieši čoraz viac a je pravda, že neustálym rýpaním do tejto problematiky sa vody len zbytočne mútia. Na strane druhej nehovoríme o filme, ktorý sa zúfalo snaží presadiť populárnu myšlienku, ktorej zdrojom je Twitter, ale rozpráva o skutočných historických udalostiach. Prvý černošský sudca Najvyššieho súdu, Thurgood Marshall cestuje do Connecticutu, v časoch, kedy bol len obyčajným právnikom a mal hájiť černocha neprávom obvineného z pokusu o vraždu a znásilnenia.
The Big Sick
Toto čarovné dielko vzišlo z mysle pakistanského komika Kumaila Nanjianiho. Sleduje príbeh toho, ako sa stretol so svojou skutočnou a aktuálnou manželkou. Je zaujímavé práve tým, že skutočne hovorí o udalostiach, ktoré sa odohrali, no hlavnú úlohu si zahral samotný Kumail a teda si zopakoval všetky dobré známe, príjemné aj nepríjemné udalosti. Film je samozrejme spracovaný ako komédia, no má aj veľmi citlivé chvíle a nie len preto by ste si ho nemali nechať ujsť.
Disaster Artist
Aj napriek tomu, že Disaster Artist k nám dorazil, väčšina ľudí netuší o čom je reč. Keď v roku 2003 Tommy Wiseau natočil film s názvom The Room, myslel si, že jeho drámu budú ľudia milovať on vystrelí na vrchol. Mýlil sa. Namiesto toho nebol o nič známejší ako predtým a dočkal sa len výsmechu. Niekoľko rokov potom sa však z jeho filmu stal uznávaný kult, ktorý je známy ako najhorší film všetkých čias. Je tak zlý až je skutočne dobrý. Celý proces nakrúcania a Tommyho život okolo tejto udalosti bol spracovaný do celovečerného snímku Disaster Artist, ktorom si hlavnú úlohu zahral James Franco.
Mudbound
Príbehy o rodinných ságach vedia byť skutočne nudné, to je nutné uznať hneď na počiatok. Občas sa však stane, že filmári trafia klinec po hlavičke, ako tomu bolo napríklad v prípade Krstného otca, ktorý je adaptáciou knižnej predlohy. Mudbound bol tiež natočený podľa knihy. Jej autorkou je Hillary Jordan a jej dielo sa dočkal slušného množstva priazne. Inak tomu nebolo ani v prípade filmu, v ktorom si hlavné úlohy zahrali Garrett Hedlund a fantastická Carey Mulligan.
A Fantastic Woman
Čilský film, ktorý vznikol v americko-nemecko-španielskej koprodukcii si získal divákov po celom svete. Nie pre srandu aj utŕžil výhru, ako najlepší zahraničný film. Film o láske, smrti a gendrovej identite skutočne prelomil niekoľko ľadov a napriek tomu, že si na hľadáčik zobral veľmi kontroverznú tému, dokázal ju opísať citlivo a najmä nehollywoodsky. Ak máte radi intelektuálne filmy s hlbším posolstvom, ktoré sú rovnako hodnotné ako aj aktuálne, nestrácajte čas s váhaním.
The Square
Švédsky film Štvorec sleduje príbeh kurátora múzea, ktorý pripravuje pompéznu a revolučnú výstavu. Jej ústrednou témou má byť štvorec o rozmeroch 4 x 4 metre. Vnútri tohto štvorca platí pravidlo úplnej tolerancie a rovnosti. Zaujímavý umelecký zámer mu však skomplikuje krádež telefónu a peňaženky. Jeden z jeho podriadených vymyslí bizarný spôsob ako ich získať naspäť. Film reflektuje stav súčasnej Európy a neberie si servítku pred ústa pri akejkoľvek sociálnej téme.
On Body and Soul
Ďalším zo zahraničných filmov je maďarský On Body and Soul. Rečami o menách našich susedných tvorcov a hereckého obsadenie vás zaťažovať nebudeme, keďže pravdepodobne aj tak nebudete mať ani tušenia o koho ide, no môžeme vám zaručiť, že pokiaľ tomuto snímku dáte šancu, nebudete ľutovať. Narozdiel od Poliakov, ktorí sa svojou kinematografiou približujú chladnému a nehostinnému severu, Maďari dokážu vo svojich filmoch skutočne citlivo a trefne vychytiť podstatu, pričom máte pocit, že sa ani nepozeráte na film, ale na priamy prenos zo života vášho okolia.
Roman J. Israel, Esq.
Tento dramatický thriller sa pôvodne mal dostať aj na Slovensko, kde by pravdepodobne zožal slušný úspech. Hviezdy na nebi mu to žiaľ nedopriali, no už o pár dní sa môžete na tento titul tešiť na Blu-ray a DVD. Strhujúci príbeh sleduje odhodlaného černošského obhajcu na ceste za spravodlivosťou. Skrížia mu ju však búrlivé udalosti, ktoré otestujú jeho vytrvalosť a vernosť ideálom, ktoré považuje za sväté.
All the Money in the World
Ďalší zo snímkov, ktoré boli nakrútené podľa knihy, vznikol pod taktovkou legendárneho režiséra Ridleyho Scotta. Film rozpráva o najbohatšom mužovi sveta. Jeho vnuk Johna Paula Gettyho III je v Ríme unesený a páchtalia na ropného magnáta vyvíja tlak, aby zaplatil výkupné v astronomickej sume. Ten je však ekvivalentom postavy akou bol napríklad strýko Mc Duck a odmieta zaplatiť. Na rad prichádzajú strhujúce udalosti, ktoré vás k filmu doslova pripútajú. Úlohu Gettyho pôvodne obsadil Kevin Spacey, po sexuálnom škandále bol však z filmu vystrihnutý a nahradil ho Christopher Plummer, ktorý sa dokázal naučiť všetky repliky vo veľmi krátkej dobe a film prerobená v priebehu desiatich dní. Zároveň tak stihol okrem žatvy úspechu aj pôvodný dátum premiéry.
Molly’s Game
Film Molly’s Game vznikol v réžii Arona Sorkina, ktorý je primárne známy ako geniálny scenárista. V tomto odvetví filmu však tiež nezaostáva a dokázal na strieborné plátno priniesť úžasný príbeh plný dynamických konverzácii a prekvapivých zvratov. Viac slov naozaj nie je nutných, pretože Molly a jej hra hovorí sama za seba.
Nahlásiť chybu v článku