Keď sa povie kúpanie a plávanie v krištáľovo čistej vode, každý si predstaví najmä slnečné pláže Talianska, Francúzska či Chorvátska. V rámci Európskej únie je to však podstatne inak. Na základe testov environmentálnej agentúry sa zistilo, že najlepšie kúpanie v Európe vás čaká hneď za hranicami Slovenska.
Kvalita vodných plôch na kúpanie sa v rámci Európskej únie v posledných dekádach výrazne zlepšila. Podľa najnovšieho prieskumu Európskej Environmentálnej Agentúry (EEA) je k dnešnému dňu až 85 % európskych miest na kúpanie v excelentnej kvalite.
Hodnotenie zostavila EEA v spolupráci s Európskou komisiou. Miestne a národné orgány odoberali vzorky vody počas kúpacej sezóny a analyzovali ich na typy baktérií, ktoré poukazujú na znečistenie z odpadových vôd a chovu dobytka, informuje CNN Travel.
Vody boli potom hodnotené ako výborné, dobré, dostatočné alebo nekvalitné podľa noriem Európskej únie. Plávanie vo vodách klasifikovaných ako nekvalitné môže mať za následok ochorenia. Napríklad, ak by sa kúpajúci napili tejto vody, môžu pociťovať bolesti žalúdka alebo hnačku.
Rebríček ovládlo Rakúsko
EEA zohľadňovala v rebríčku kvalitu vody až v 22-tisícoch vodných plôch na kúpanie. Do zoznamu spadajú všetky vnútrozemské i morské miesta na plávanie vrátane Albánska aj Švajčiarska, no okrem Veľkej Británie, ktorá sa pre odchod z EÚ prvýkrát v zozname neobjavila.
S krištáľovo čistotou a veľmi kvalitnou vodou ovládlo pre rok 2022 rebríček Rakúsko. Západný sused Slovenskej republiky dosiahol v hodnotení až 97,7 % kvality. Weissensee, Achensee a ďalšie alpské aj ostatné vnútrozemské vodné plochy sa ukázali ako najčistejšie a najkvalitnejšie v rámci európskeho regiónu.
Nad 90 % sa umiestnilo 7 štátov, Slovensko je prepadák
V závese za prvým Rakúskom sa umiestnil ostrovný štát Malta s 96,6 % vodnej kvality. Nad 90 % sa ďalej zostupne umiestnili Grécko, Chorvátsko, Cyprus, Dánsko a Nemecko. Graf zobrazuje 30 štátov a regiónov, pričom pomerne vysokému hodnoteniu sa teší aj Česko, ktoré získalo 82,4 %.
Ďalšia z obľúbených turistických destinácií, Taliansko, sa umiestilo na 12. mieste s hodnotením 87,9 %. Prekvapivo nízko sa v zozname objavilo Francúzsko, ktoré riešilo komplikácie so znečisťovaním vodných tokov. V rebríčku dostalo hodnotenie 75,7 % a patrí tak medzi deväť najhorších štátov v oblasti kvality vody na kúpanie.
Vo Francúzsku bolo celkovo až 99 kúpacích miest, ktoré boli klasifikované ako nekvalitné, čo znamená, že museli byť počas nasledujúcej kúpacej sezóny zatvorené, pričom boli zavedené opatrenia na zníženie znečistenia a odstránenie zdravotných rizík.
Ako je teda vidieť v grafe, Slovensko skončilo druhé od konca s kvalitou 50 %, horšie je na tom len Poľsko. Na našom území bolo hodnotených 32 vodných plôch na kúpanie, pričom sme obstáli dosť podpriemerne. V prípade záujmu, rozšírené štatistiky a údaje nájdete na stránke EEA.
Nahlásiť chybu v článku