Ilustračná foto: Ancient Earth Globe

Pri zmienke o stratených kontinentoch sa takmer všade spomína Atlantída.

Či už si pozriete film alebo si prečítate dobrú knižku, v nejednom diele nájdete zmienku o stratenom kontinente, Atlantíde. Aby ste však natrafili na ďalší, nemusíte ísť ďaleko, ani sa ponárať do hlbín oceánu. Ako totiž píše portál ScienceMag, jeden stratený kontinent je pochovaný priamo pod Európou.

Článok pokračuje pod videom ↓

Stratený kontinent pod Európou

Ak sa vrátime štvrť miliardy rokov do minulosti, zistíme, že Európa bola celkom iným miestom. Vlastne tu Európa ešte ani nebola. Ležal tu totiž kontinent, ktorý je teraz pochovaný pod jej južnou časťou. Geológovia sa skúmaniu tejto tektonickej oblasti venujú už roky, no až pred časom sa im podarilo vďaka detailnej analýze krok po kroku vytvoriť časovú os, ktorá popisuje existenciu kontinentu pod kontinentom.

Kontinent mal názov Greater Adria a dnes po ňom ostali už len vápencové útvary v pohoriach nachádzajúcich sa v južnej časti Európy. Odborníci veria, že útvary boli kedysi súčasťou morských sedimentov, neskôr však došlo k ich podvihnutiu následkom zrážky tektonických platní. Napriek týmto poznatkom však nebolo jednoduché zostaviť obraz o tom, ako oblasť vyzerala kedysi, ako sa vyvíjala a menila.

Foto: unsplash

Dnes existujú už len jej zlomky

Vedci sa domnievajú, že Greater Adria vznikla približne pred 240 miliónmi rokov, keď sa oddelila od superkontinentu s názvom Gondwana. Ten vedci prirovnávajú k dnešnej Afrike, Južnej Amerike, Austrálii, Antarktíde a Arabskému polostrovu. Po tom, čo sa Greater Adria odtrhla, dala sa do pohybu a smerovala na sever.

Pred 140 miliónmi rokov bola Greater Adria veľká približne ako dnešné Grónsko a bola celá ponorená v tropickom oceáne. Tu sa sedimenty postupne menili na kameň. Neskôr, pred 100 miliónmi rokov opäť došlo k zmene a to, čo je dnes Európou sa s Greater Adriou zrazilo, vďaka čomu sa sedimenty vynorili na povrch. Avšak to, čo dnes môžu vedci na povrchu skúmať, je už len zlomkom kontinentu a jeho zvyšok je pochovaný pod Európou.

Foto: unsplash

Údaje roztrúsené v 30 krajinách

Skúmanie pozostatkov prehistorického kontinentu nie je také jednoduché, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Sú totiž roztrúsené až v 30 krajinách – od Španielska až po Irán. Roztrúsené sú teda nielen sedimenty, ale aj údaje, ktoré sa podarilo nazhromaždiť. Preto sa vedci posledných 10 rokov sústredili na to, aby sa im podarilo údaje zozbierať a dostať na jedno miesto.

Vďaka tomu sa napríklad podarilo zistiť, že kontinent sa nielen pohyboval smerom na sever, ale zároveň sa otáčal v protismere hodinových ručičiek a obtieral sa o iné tektonické platne. Aj keď sa kontinent pohol v priemere len o 3-4 centimetre za rok, aj to stačilo na to, aby sa tvar kontinentov výrazne zmenil.

Science Mag
Uložiť článok

Najnovšie články