Strana Sloboda s Solidarita dnes prezentovala exkluzívny prieskum o tom, čo si Slováci myslia o navrhovanom zákone z dielne poslankyne Anny Záborskej. Pre SaS ho robila agentúra AKO na vzorke 1000 respondentov, vykonával sa v čase od 21. do 25. októbra.
Jednou z otázok prieskumu bolo, či je potrebné meniť interrupčný zákon. Približne tretina opýtaných je za to, aby sa interrupčný zákon vôbec nemenil. Za sprísnenie bolo len necelých 8 % respondentov, až 30, 5 % z opýtaných sa vyjadrilo, že zákon by sa mal ešte zjemniť a 29, 5 % z opýtaných označilo možnosť neviem. Informovala o tom predsedníčka zdravotníckeho výboru parlamentu Jana Bittó Cigániková (SaS).
Na otázku, ako ľudia vnímajú medikamentóznu formu interrupcie, skoro polovica ľudí nevie, čo je interrupčná tabletka. Z opýtaných, ktorí si vedeli na tabletku urobiť názor, takmer 75 percent ľudí súhlasí, aby sa robila medikamentózna forma interrupcie. SaS podľa Bittó Cigánikovej predloží pozmeňujúci návrh k zákonu Anny Záborskej (klub OĽaNO) o pomoci tehotným ženám, aby bolo možné túto formu interrupcie pod dohľadom lekára využívať.
Parlament začiatkom októbra posunul do druhého čítania zákon o pomoci tehotným ženám. Podporilo ho 75 poslancov zo 130 prítomných. Podľa tohto zákona sa má napríklad zaviesť pravidlo, že zariadenie núdzového bývania budú môcť využívať aj tehotné matky po dobu tehotenstva a troch rokov od pôrodu, ak sa o dieťa osobne starajú. Žena, ktorá sa rozhodne pre utajený pôrod, má dostávať nemocenské od 21. týždňa tehotenstva. Druhý lekársky posudok pred potratom bude dobrovoľný, nie povinný. Navrhovaný zákon zakazuje reklamu na „potrebu alebo dostupnosť“ umelého ukončenia tehotenstva a na služby alebo tovary ponúkané na účely výkonu potratov.
Nahlásiť chybu v článku