Foto: Twitter

Bilancia dovolenky v Afrike = 14 mŕtvych zvierat vrátane leoparda, žirafy či rodiny paviánov.

Jeho prácou je chrániť, zachovávať a udržiavať divokú zver, no i riadiť lov voľne žijúcej zveri v jednom zo štátov USA. Práve preto je jeho konanie takmer nepochopiteľné a zo strany verejnosti ostro kritizované. Komisár štátneho úradu Idaho Fish and Game, ktorý má na starosti správu divokej prírody v americkom štáte Idaho, si počas dovolenky v južnej Afrike zapoľoval. Bilancia je 14 mŕtvych zvierat vrátane žirafy, leoparda či celej rodiny paviánov. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Blake Fischer je jedným z komisárov úradu Idaho Fish and Game od roku 2014. Takýchto komisárov je v štáte celkom sedem, každého vymenúva guvernér a následne schvaľuje senát. Do funkcie bol Fisher po druhýkrát zvolený tento rok a na stoličke komisára tak zotrvá do roku 2022. Teda, ak pre nápor verejnosti na funkciu nerezignuje. Po zverejnení fotografií z jeho dovolenky v Namíbii má pre to totiž poriadne veľký dôvod. Fotografovanie sa s ulovenými trofejami, človeku v jeho postavení v úrade zodpovednom za ochranu prírody, veľmi nesvedčí.


Blake Fisher rozposlal fotografie svojich úlovkov z rodinnej dovolenky emailom viac ako 100 ľuďom. Akú reakciu očakával, je pre zdravý rozum záhadou. Zo zverejnených fotografií vychádza, že Fisher v Namíbii zabil celkom 14 zvierat. Nechýba ani tak prestížna trofej ako napríklad leopard či žirafa. Verejnosť však najviac poburuje rodina paviánov vrátane mláďat, ktorá sa taktiež stala obeťou komisára štátneho úradu. Na lov mal Fisher okrem pušky použiť údajne aj luk a šípy.

Po vlne kritiky zo strany verejnosti, no i napríklad bývalého komisára úradu Freda Treveyho, ktorý Fishera vyzval k rezignácii, sa k situácii vyjadril aj samotný Fisher. „Neurobil som nič ilegálne, nič neetické a nič nemorálne. Idaho Fish and Game okrem iného stanovuje i riadený odlov nadbytočných zvierat. Afrika robí to isté.“ Trevey sa vo svojej výzve obracia na lovecký manuál úradu, v ktorom sa píše, že lovec by sa mal zdržiavať fotografovania a detailného opisu lovu a ulovených zvierat. Fisher sa nakoniec za zverejnenie a rozposlanie fotografií ospravedlnil, za samotný lov však už nie.

Pri morálnom súdení činu Blakea Fishera treba myslieť na to, že lov je v americkej kultúre hlboko zakorenený a nejde len o „voľnočasovú aktivitu“, ale najmä o legitímny nástroj na kontrolu divokej zveri. Obzvlášť silné postavenie má v Idaho, jednom z najredšie osídlených amerických štátov, kde v skutočnej americkej divočine žije v priemere 7 obyvateľov na km2. Na druhú stranu je zverejňovanie vyššie uvedených fotografií človekom, ktorý je zodpovedný za správu divokej zvery celkom určite neprijateľné a nepochopiteľné.

HuffingtonPost
Uložiť článok

Najnovšie články