Foto: Pixabay

Iný kraj, iný mrav. Aj na Slovensku praktizujeme veci, ktoré cudzincom nemusia vždy pripadať ako úplne normálne.

Už ste videli cudzinca, ktorý sa zúčastnil typickej slovenskej zabíjačky? Pre milovníkov zvierat to môže byť silná káva. A to nie je všetko. Pripravili sme pre vás 10+ vecí, ktorým dokážeme šokovať okolitý svet.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ocitnúť sa v cudzom svete nemusí byť malina. Musíte si zvyknúť na novú mentalitu, niekedy aj absolútne odlišné počasie a „klincom do rakvy“ môžu byť miestne rituály a zvyklosti, v ktorých cudzinci len zriedkakedy vidia zmysel. Pozrime sa teda spolu na našu krajinu očami cudzinca.

#1 Zabíjačka prasaťa

pixabay.com

„Keď som sa išiel ženiť, rodina mojej nastávajúcej usporiadala na moju počesť zabíjačku. Keď som uvidel samotnú „akciu,“ okamžite som sa povracal. Nechápem, ako to môžete robiť. Ešte to mnohí premenia na zábavu. Ponúkali mi čiernu kapustu, v ktorej bola krv z toho úbohého zvieraťa. Odmietol som ju. Ako aj praženicu z mozočka,“ opisuje svoju traumatickú skúsenosť jeden nemenovaný Brazílčan. To, že chce ostať v anonymite, je viac než pochopiteľné.

#2 Naša turecká káva má od skutočného „turka“ poriadne ďaleko

Náš „turek“ nie je turecká káva. Pre mnohých cudzincov je zalievanie zrnkovej kávy  skutočný hnus. Tá pravá sa robí v džezve a nechá sa trikrát povariť. K dobru nám však slúži, že slovenská verzia tureckej kávy dokonale prebudí každého. Raz som ju na internáte ponúkla jednému Talianovi. Okamžite ju išiel vypľuť, pričom sa pokúšal vybrať si z dokonalého chrupu kávovú usadeninu.

#3 Veľkonočné čudesnosti

Tak tento zvyk nepochopí asi väčšina cudzincov. Oblievať ženy studenou vodou, keď je vonku len pár stupňov nad nulou, to by ešte nejako spracovali, ale naháňanie žien vlastnoručne upleteným korbáčom, to je už pre mozog väčší oriešok.

#4 Hubárčenie

pixabay.com

V mnohých krajinách je bežné, že nádherné hríby ostávajú v lese. Ľudia tam jednoducho neholdujú hubárčeniu. Avšak u nás je to národný šport. Okrem toho to ľudí aspoň niekedy vyláka do krásnych lesov našej jedinečnej krajiny.

#5 Akcie v obchodoch

Tie majú aj v zahraničí, ale vo väčšine krajín len zriedkakedy nájdete vyčkávať ľudí pred supermarketom a to ešte pred otváracou dobou. U nás to však nie je ničím nezvyčajným.

#6 Množstvo vypitého alkoholu

pixabay.com

Teraz si nalejme čistého vína. Na Slovensku sa pije hojné množstvo najmä tvrdého alkoholu. A nie všetky domáce marhuľovice, orechovice či iné „ice“ aj chutia cudzincom. V niektorých rodinách je okrem toho (žiaľbohu) zakorenená predstava, že ten, kto nepije, trhá partiu. Aj to si všimli aj cudzinci na Slovensku.

#7 Priemyselná revolúcia predsa len zasiahla aj Slovensko

Keď sme na strednej škole išli do Paríža, tamojší študenti sa nás pýtali, či na Slovensku máme elektrinu. Robili sme si z nich srandu a hrali sme sa na to, že prvýkrát vidíme televízor. Potom nechápali, ako to, že vieme používať internet. Študenti z Bulharska, ktorí prišli na Slovensko na výmenný pobyt (rok 1996), nechceli jesť v školskej jedálni, pretože si mysleli, že konzumujeme konské mäso. Nakoniec sa predsa len najedli a najviac im chutil vyprážaný karfiol.

#8 Nádherné ženy

@natyvendy

A post shared by Slovak and Czech girls (@slovakgirls) on

Naše ženy sú pre cudzincov skutočné krásky (odhliadnuc od pseudocelebrít, ktoré sa nájdu v každej krajine). Tvrdia, že u nás je problém naraziť na škaredú ženu. Našu krásu vraj môžeme exportovať.

#9 Držková polievka

Z nej sa pozvracal už nejeden cudzinec. Ani bryndza či korbáčiky nemusia zákonite chutiť každému.

#10 Rezervovanosť a odcudzovanie

Viacerí cudzinci sa vyjadrujú, že Slováci majú problém s prijatím inej kultúry. Akonáhle sa niečo vymyká zo šedého priemeru, odcudzujú to. Počnúc módou, farbou pleti, názorom. Asi sme naozaj úzkoprsí národ.

#11 „Dušičky“

pixabay.com

Prečo sa na Halloween neobliekame do bláznivých kostýmov? Miesto toho sa radšej túlame po cintorínoch, aby sme si uctili pamiatku zosnulých. To im tiež príde nepochopiteľné.

#12 Dedinské zábavy

Už ste niekedy boli na typickej dedinskej zábave v kultúrnom dome? Na takej, kde jeden dídžej dookola hral desať pesničiek z napáleného CD-čka? Ak áno, tak určite viete, že pre cudzinca to má od „kultúry“ niekedy poriadne ďaleko.

#13 Vyčkávanie u lekárov

Mnohokrát si musíte zobrať poradové číslo, a ak sa vám ho nepodarí uchmatnúť, tak musíte prísť na druhý deň. Okrem toho väčšina lekárov ordinuje len do obeda, čo je pre cudzincov nepochopiteľné.

Milí cudzinci, čo by ste ešte pridali do zoznamu?

Pozri aj: Myslíte, že Slováci sú otvorení a pohostinní? Slovenských cestovateľov sme sa opýtali, prečo cudzinci nechcú navštíviť Slovensko a v čom sa musia Slováci zlepšiť

Uložiť článok

Najnovšie články