Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) odoberajú PCR vzorky. Foto: TASR

Na Slovensku si pandémia vyžiadala už 13 112 obetí.

Na Slovensku pribudlo v utorok (2.11.) 5361 prípadov nákazy novým koronavírusom, spravilo sa 19 150 PCR testov. Celkovo tak evidujeme 493 277 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.

Článok pokračuje pod videom ↓

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji, kde potvrdili 1 136 prípadov. V Prešovskom kraji odhalili takisto cez tisíc nových infikovaných, konkrétne 1 002. V Košickom kraji pribudlo 915 nových prípadov, v Trenčianskom 663 a v Banskobystrickom 538. Bratislavský kraj zaznamenal 422 nových infekcií, Trnavský 365 a Nitriansky 320.

Na Slovensku za uplynulý deň vykonali 31 481 antigénových testov, z ktorých pribudlo 2 006 pozitívnych prípadov. Z nich tvorili nezaočkovaní alebo len čiastočne zaočkovaní ľudia viac ako 70 percent, v prípade PCR testov to bolo takmer 69 percent, uvádza hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

V nemocniciach leží 1 774 pacientov, u všetkých je potvrdené ochorenie COVID-19. Za utorok sa ich počet zvýšil o 344. Vyše 79 percent z nich nie je zaočkovaných alebo má aplikovanú len jednu dávku vakcíny. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) leží 150 pacientov a podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 170 osôb.

Prvú dávku vakcíny dostalo v utorok 1 739 ľudí, celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny tak stúpol na 2 505 987. Za uplynulý deň druhou dávkou zaočkovali 1 793 ľudí, plne zaočkovaných je tak 2 308 084 Slovákov.

Celkový počet úmrtí „na COVID” sa dostal na úroveň 13 112, celkový počet úmrtí „s COVIDOM” je 2 533.

Bude sa prehodnocovať COVID automat

Konzílium odborníkov sa vo štvrtok (4. 11.) bude zaoberať prehodnotením COVID automatu. Pre TASR to potvrdili z Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.

“Žiaľ, ochorenie COVID-19 a delta variant nového koronavírusu spôsobuje vysoké počty nakazených a pri pomerne nízkej zaočkovanosti v SR je potrebné držať najmä hospitalizáciu v nemocniciach pod kontrolou,” reagovala pre TASR hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Zodpovednosť za nespokojnosť občanov v čiernych okresoch, ktorí napriek svojej plnej zaočkovanosti nemôžu voľne využívať dostupnosť služieb, sčasti pripisuje rezort aj tým, ktorí sa doposiaľ nezaočkovali. “Každý okres má šancu zvýšiť počty zaočkovaných, a tým zmeniť situáciu v danom regióne na priaznivejšiu aj z pohľadu COVID automatu,” uviedla.

Foto: TASR – Jaroslav Novák
Ministerstvo pripomenulo, že vytvorilo podmienky na to, aby mali ľudia čo najdostupnejšiu možnosť dať sa zaočkovať. Poukázalo tiež na to, že zaočkovať sa dá aj bez registrácie. Rezort preto opakovane apeluje na ľudí, ktorí tak doposiaľ nespravili, aby využili túto možnosť a chránili svoje zdravie a zdravie svojho okolia vakcináciou.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský je otvorený diskusii o zmenách COVID automatu a uvoľneniu opatrení pre očkovaných. Avizoval však, že sa tak môže stať až po sviatkoch.

Správu budeme aktualizovať

Uložiť článok

Najnovšie články