Pytliactvo je veľký, celosvetový problém. A rôzne štáty s ním bojujú po svojom. V indickom národnom parku sa napríklad rozhodli, že po pytliakoch budú bez varovania strieľať. A Keňa sa zdá, že ide v podobných šľapajách. Tam po novom bude hroziť pytliakom najvyšší možný trest – smrť.
Kenský politik Najib Balala varoval pytliakov, že čoskoro sa toto nariadenie dostane do zákona. Najib povedal, že odradzujúce prostriedky proti pytliakom sú nedostatočné. V snahe chrániť populáciu divokých zvierat v Keni sa politici rozhodli pre takýto radikálny krok.
#News #Share#HumanRights#Wildlife poachers in #Kenya ‚to face #deathpenalty‚ https://t.co/AuNmJXfisx
— HumanRights4One (@HumanRights4One) 14. mája 2018
Keňa je domovom širokej škály zvierat zahŕňajúcich slony, čiernych nosorožcov, levov, hrochov, byvolov, žirafy či zebry. Minulý rok bolo zabitých pytliakmi 69 slonov z celkovej populácie 30 tisíc a 9 nosorožcov z populácie menej ako 1000 jedincov.
V súčasnosti v Keni funguje zákon z roku 2013, ktorý tresce páchateľov pytliactva pokutou v prepočte až do 170-tisíc eur či doživotím. Toto však nebolo dostatočne odstrašujúce a tak Najib Balala chce presadiť najtvrdší trest. Tento krok však naráža problém s OSN, ktorá je proti trestu smrti. Aj niektorí iní kenskí politici tvrdia, že pytliactvo má klesajúcu tendenciu a vrchol zažívalo v rokoch 2012 a 2013.
Smutné je, že pytliaci sú často motivovaní lovom pre kly, ktoré sa využívajú v ľudovej medicíne a ich účinok je na úrovni placeba. Slonovina sa často využíva tiež na výrobu luxusných predmetov. Mnohé krajiny však pristúpili k jej zákazu, čím chcú bojovať proti obchodovaniu s ňou.
Pozri aj: Zomrel Sudan. Úplne posledný samec vzácneho nosorožca tuponosého severného
independent.co.uk
Nahlásiť chybu v článku