Keď sa povie dovolenka, mnohí si predstavia ležanie na pláži v Taliansku, v Chorvátsku či v Grécku. Ak však v sebe ukrývate dušu dobrodruha, ktorý rád objavuje, zapíšte na svoj cestovateľský zoznam aj Bukurešť, nesklame vás.
Mesto radosti, malý Paríž
Legenda podľa webu Romania Tourism hovorí, že mesto Bukurešť založil pastier menom Bucur, ktorého meno doslova znamená „radosť“. Hrou na flautu vraj dokázal ľudí absolútne očariť a jeho chutné víno z blízkych viníc sa zapáčilo miestnym obchodníkom natoľko, že naň nedokázali zabudnúť. To je jednoznačne dôvod na radosť, z Bukurešti sa tak stalo mesto radosti.
Ako informuje National Geographic, hlavné mesto Rumunska je okrem iného známe hojnými zelenými plochami v podobe parkov a záhrad, zaujímavými galériami a bulvármi v štýle art deco, ktoré sú ako stvorené na prechádzky. Bukurešť sľubuje, že si tu užijete perfektnú dovolenku plnú zážitkov bez toho, aby ste museli siahnuť na dno svojich úspor, a to napriek tomu, že podľa Lonely Planet o nej ľudia občas nezmýšľajú práve najpriaznivejšie.
Zatiaľ čo Ceauşescov režim sa začiatkom 80. rokov snažil vymazať všetky stopy histórie mesta, dnes Bukurešť oplýva jedinečným charakterom. Jeho na prvý pohľad drsný (ba možno dokonca trochu odstrašujúci) zovňajšok ukrýva množstvo útulných barov, galérií a kníhkupectiev a iných miest, ktoré si získajú vaše srdce. Diktátor Nicolae Ceaușescu, ktorý krajinu pevnou rukou ovládal medzi rokmi 1965 až 1989 po sebe zanechal nejednu stopu. Jednou z nich je dekadentná budova Casa Ceaușescu – niekdajšie rodinné sídlo komunistického diktátora, ktoré disponuje 80 miestnosťami vrátane vlastného kina či bazénu. V dome sa v súčasnosti organizujú prehliadky, či už so sprievodcom, ale aj bez neho, počas ktorých môžete luxusné sídlo preskúmať bližšie.
Symbol megalománie a extravagancie
Ako však informuje web Romania Tourism, už po roku 1900 si Bukurešť vyslúžila prezývku „malý Paríž“. Mnoho ľudí tu zvyčajne pobudne len jeden alebo dva dni predtým, ako sa poberú ďalej, no podľa Lonely Planet je to chyba. Základom, ktorý si pozrie v Bukurešti hádam každý turista, je Palác ľudu (Palatul Parlamentului), ktorý mal byť podľa plánov Ceaușesca administratívnym centrom mesta, stal sa ale symbolom megalománie a extravagancie, píše Visit Bucharest.
Kvôli výstavbe druhej najväčšej administratívnej budovy na svete nechal diktátor zdemolovať nemalú časť Bukurešti, o domov prišlo 57 000 rodín. Zlikvidovaných bolo aj 20 kostolov a nemocnica Brâncovenesc, ktorá bola prvým forenzným medicínskym inštitútom svojho druhu na svete. Výstavba napokon trvala 10 rokov a podieľali sa na nej tisícky ľudí. Vidieť Palác ľudu ale ani zďaleka nestačí.
Za návštevu podľa Lonely Planet stoja aj desiatky nádherných kostolov či kníhkupectiev, ale aj najstaršia ulička mesta z 15. storočia Strada Franceză. Kedysi bola domovom Vlada Napichovača, vládcu Valašska, ktorý inšpiroval Brama Stokera pri písaní svetoznámeho románu Dracula. K dispozícii je vám na potulkách aj množstvo galérií a múzeí, vrátane múzea plného starých máp a kníh, ktoré vás prevedie históriou Bukurešti. Milovníkov zelene zas poteší univerzitná botanická záhrada v časti, ktorej sa hovorí Cotroceni. Hlavné mesto a jeho okolie je tiež domovom rozprávkových hradov, ktoré vás prenesú do minulosti.
Ceny vás príjemne prekvapia
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- prečo by ste mali Bukurešť navštíviť;
- čo všetko môže ponúknuť;
- za koľko sa tu najete či ubytujete;
- ako ďaleko sú plážové rezorty.
Po zakúpení predplatného tiež získaš
- Články bez reklám na Interez, Odzadu, EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Prístup k exkluzívnym benefitom
Nahlásiť chybu v článku