Ľudia čoraz častejšie vyhľadávajú bývanie vo veľkých mestách, ktoré sa však stávajú čoraz viac preľudnenými. Podobne to je aj v Japonsku – zatiaľ čo rurálne oblasti sa vyľudňujú, v Tokiu rezidenti doslova súperia o každý meter štvorcový navyše. S rastúcou urbanizáciou tak neustále naberá na sile aj tzv. trend mikrobývania.
Svoje o tom vie šikovný pár, ktorý sa po svojom rozhodol plávať životom v Tokiu — kúpili si mikropozemok vo výmere len 3×10 metrov.
Ich domček má zhruba 33 metrov štvorcových a šokuje vás, ako sa s takou malou plochou dokázali popasovať.
Výsledok ich snahy vyrástol do podoby architektonického klenotu, kde sa pri budovaní myslelo doslova na každý záhyb priestoru. Dom sa objavil na profile realitného makléra Vinsuka.fromtokyo na sociálnej sieti Instagram.
Pôsobivá práca s líniami, so svetlom a s priestorom
Pri budovaní domu sa pár zameral na prácu s líniami a so svetlom. Pri vstupe nás víta rafinované schodisko s poloodkrytou strechou, ktorá do priestoru prepúšťa vzduch a slnečné svetlo. V najvyššom bode stojíme priamo vedľa živého stromu.
Schodisko je posadené tak, aby pri daždivom počasí stekala voda po stene a nie do domu. Už pohľad na vstup vytvára zo štruktúry čosi vhodné priamo do architektonického magazínu.
O to viac je pôsobivý samotný interiér. Hlavná izba v dome má šírku len 1,7 metra, avšak ukrýva všetko, čo môžete potrebovať na kompaktný život.
View this post on Instagram
V dome je domyslený každý detail — napríklad, dvierka na umývačku riadu sú vymerané spôsobom, aby na milimeter presne dopadli ku stene a dalo sa ju tak efektívne nakladať.
Nakoľko je spálňa široká len 1,8 metra, tejto šírke sú prispôsobené aj postele a nábytok. Pôsobivý je pohľad na kúpeľňu, v ktorej objavíte veľké okno, ktoré sa dá otvoriť a vstúpiť na neveľkú terasu. Pri sprchovaní je tak možné mať otvorené okno a nechať dnu prúdiť čerstvý vzduch. Posedenie spája začiatok a koniec domu, nakoľko po východe z kúpeľne stojíte priamo na mieste pod schodmi.
View this post on Instagram
„Aj v takom malom priestore je možné prepojiť všetky prírodné prvky. Pri budovaní sme na to veľmi dbali,“ uzatvára majiteľ domu. Po otvorení jeho profilu nájdete odkaz na architektonickú firmu, čím sa ihneď vysvetľuje, ako si dvojica tak pekne poradila s tým málom, ktoré chceli zveľadiť.
Nahlásiť chybu v článku