foto: Pixabay

Žijeme v dobe plastovej. O tom vie každý z nás. Keňa sa rozhodla bojovať proti plastovým taškám tým najradikálnejším spôsobom...

Aj vy máte doma tašku, v ktorej máte igelitové tašky? Len tak, pre prípad. Možno aj vy si pravidelne zabúdate látkovú tašku a radšej si v obchode kúpite plastový variant, za ktorý zaplatíte len pár centov. A to aj s vedomím, že túto tašku použijete len jeden jediný raz. V Keni by ste si takýto luxus viac nemohli dovoliť. Za použite plastovej tašky zaplatíte pokutu v cene jednoizbového bytu. Asi by ste nechceli riskovať, však?

Článok pokračuje pod videom ↓

33 152 eur, alebo štvorročné väzenie. Presne taká je pokuta za porušenie zákona, ktorý vstúpil do platnosti v africkej Keni. Ani jedna z možností nie je lákavá. Prečo musela krajina prijať až také tvrdé opatrenie? Dokonca odmietla odvolanie výrobcov a dodávateľov plastových tašiek, ktorí argumentovali tým, že uplatnením zákona krajina príde o pracovné miesta. Krajina sa doslova topí pod ťarchou plastu. Igelitové tašky a vrecúška sa dostávajú do mora, v ktorom ich konzumujú ryby, delfíny, korytnačky či morské vtáky. Už neraz v tele mŕtveho živočícha našli plastové tašky.

A toto treba okamžite zastaviť. Aj vedci sa obávajú toho, že by v roku 2050 mohlo byť v moriach a oceánoch viac plastu ako rýb. V tomto kontexte sa táto pokuta nezdá až taká závažná. Poukazuje na to, aký je tento problém v skutočnosti urgentný. Veď v Keni sa každoročne vyrobilo viac ako 100 miliónov plastových tašiek. Možno k ním patrí aj tá vaša, v ktorej ste si ráno doniesli nákup. Kde skončí?

Keňa však nie je jedinou krajinou, ktorá sa rozhodla bojovať proti plastovým taškám. Aj napríklad v Mali, Tanzánii, Ugande, Etiópii, Francúzku, Číne či Taliansku je používanie plastových tašiek buď zakázané, alebo zdanené. A je to dobrý nápad. Ak si však myslíte, že sa problém s plastom zveličuje, možno vám otvorí oči vyjadrenie Habiba El-Habra, experta na morský odpad z OSN, ktorý tvrdí, že plastové vrecúško sa rozkladá viac ako tisíc rokov. A tým sa to nekončí. Prostredníctvom rýb sa dostáva do potravinového reťazca ľudí. Viaceré štúdie poukazujú na to, ako plast negatívne vplýva na naše zdravie. AJ on má nemalý podiel na tom, že ľudstvo trápi neplodnosť.

untitled

Možno si aj vy spomeniete na časy, kedy boli u nás plastové tašky len raritou. S hrdosťou sme ich nosili, pretože sme sa nimi odlišovali od spolužiakov, ktorí nosili nákup v háčkovaných taškách svojich starých mám. Tie však boli kvalitné a nezaťažovali životné prostredie. Možno by nebolo od veci opäť ich vytiahnuť zo skrine. Určite sa nám poďakujú aj naše deti.

Pozri aj: 5+ faktov, ktoré vás presvedčia, že balená voda je najväčším podvodom posledného storočia

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články