Doteraz sa dalo pomerne jednoducho identifikovať, ktorá pláž je platená, ktorá je aj pre neplatiacu verejnosť, či ktorá spadá pod konkrétny rezort. Dnes je to však, najmä v Grécku, veľmi náročné. Môže za to prenájom pláží podnikateľom, ktorí neskôr kontrolujú omnoho väčší priestor, než aký im bol ponúknutý.
Dovolenku na území Grécka mohlo za ostatné týždne narušiť počasie, no pokojne aj ťahy podnikateľov, ktorí si od úradov prenajímajú istú časť pláží. V gréckej ústave však stojí, že pobrežie je štátnym pozemkom. Štát však nejakú časť pláží napriek tomu prenajíma súkromníkom, čím vznikajú komplikácie pre dovolenkárov, píše Pravda.
V poslednej dobe sa už neraz stal prípad, ktorý donútil niekoľkých dovolenkárov odísť z pláže, na ktorej plánovali stráviť príjemný oddych a relax. Funguje to tak, že aj keď si človek prinesie vlastné osušky, ležadlá či iné plážové náčinie, ľudia, ktorí majú na starosti prenájom ležadiel, im nedovolia ostať tam bez toho, aby zaplatili.
Pýtajú aj 100 eur
Problémom sú však aj ceny, ktoré si súkromníci určujú, takpovediac, podľa seba. Už nastali aj prípady, kedy za slnečník a dve ležadlá turisti zaplatili až 100 eur, čo je teda poriadne vysoká čiastka v pomere za službu, ktorú si prenajímajú na jeden deň.
Situáciu komplikujú aj ťahy týchto firiem, ktoré často dovolia ľuďom rozložiť si prenajatý slnečník aj ďaleko za hranicou pozemku, na ktorom majú od štátu dovolené prenajímať miesta na plážový oddych. Ide o porušovanie zákona, ktoré len tak neušlo ani tamojšiemu ministrovi financií. Kostis Chatzidakis uviedol, že budú zosilnené kontroly, aby sa predišlo podobným ťahom.
Na základe kopiacich sa sťažností už úrady ukončili spoluprácu s trojicou firiem na ostrove Paros, ktoré porušovali zákon a umelo rozširovali územie, ktoré za iných okolnosti mohli využívať ľudia bezplatne.
Nahlásiť chybu v článku