O aktuálnej epidemiologickej situácii dnes po rokovaní vlády informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Tá sa na Slovensku sa zhoršuje. Od pondelka máme viac ako dvojnásobok najhorších a teda čiernych okresov. V mnohých je pozitivita vyššia ako 40 %, ide najmä o okresy na východe Slovenska.
Premiér Eduard Heger po rokovaní vlády oznámil, že v nemocnici máme 1 300 pacientov. „COVID automat je dobre nastavený aj keď zlyháva, no to je zodpovednosť každého z nás,“ povedal Heger. Najväčšou ochranou je očkovanie, niektoré okresy by mohli získať žolíka, chýbajú im stovky či desiatky zaočkovaných nad 65 rokov.
„Chcem povzbudiť ľudí vo veku 50 rokov a viac, aby pristúpili k očkovaniu a pomohli svojmu okresu, pretože vieme, že vakcína nechráni iba nás samých, ale aj našich blízkych,” uviedol.
Heger tiež pripomenul, že hospitalizovaný pacient stojí štát 1 200 eur, pričom ak musí byť napojený na umelú pľúcnu ventiláciu, tak je to desaťnásobne viac. Nakoľko je očkovanie najlepšou formou ochrany, vyzýva ľudí, aby tento nástroj využili. Problém v dosiahnutí vyššej zaočkovanosti nevidí v návrhoch vlády, ktoré by boli neúčinné, ale v ľuďoch. Štát podľa jeho slov využíva kvalitné nástroje na boj s pandémiou, no sú iba na papieri.
Minister Lengvarský uviedol, že výjazdové tými vykonali 16 výjazdov do ohnísk, kde testovali všetkých obyvateľov, pomáhajú aj vojaci. Oproti minulému týždňu sa počet pozitívnych zdvojnásobil. Minulý týždeň prišlo do nemocníc 800 neočkovaných pacientov. Prvou dávkou sa však opäť očkuje menej ľudí, za minulý týždeň to bolo okolo 10-tisíc zaočkovaných 1. dávkou.
79 % pacientov v nemocniciach prípadov nie sú plne očkovaní ľudia. Najviac pozitívnych pribúda v detskej vekovej kategórii a následne aj v kategórii po 40. Za včerajší deň pribudlo najviac prípadov v 3. vlne, až rekordných 4 746 pozitívnych PCR testov. Taktiež pribudlo 22 úmrtí. V nemocniciach počet pacientov rastie, máme ich tam viac ako 1 300. Ochota zaočkovať sa však postupne klesá.
Spustili očkovanie 3. dávkou
Od utorka sa môžu na očkovanie treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 prihlásiť ďalší záujemcovia. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová. Očkovanie treťou dávkou proti ochoreniu COVID-19 je odporúčané každému vo veku nad 55 rokov po pol roku od podania druhej dávky očkovacej látky. „Žiadatelia o tretiu dávku vo veku od 55 rokov, ktorí sú minimálne pol roka po podaní druhej dávky, sa môžu registrovať na stránke www.korona.gov.sk a bude im pridelený termín v nimi vybranom okrese,“ uviedol rezort zdravotníctva.
V utorok bolo zaslaných 100-tisíc pozvánok na očkovanie treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Od 19. októbra do utorka 26. októbra bolo podaných 66 304 tretích dávok, ďalších 8 822 ľudí je registrovaných v takzvanej čakárni.
Stúpol počet detí v karanténe
Aktuálne sa v školách prezenčne vzdeláva 90 percent žiakov, dištančným spôsobom desať percent školákov. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS). „Z týchto desiatich percent sa deväť percent vzdeláva online, zvyšné percento prostredníctvom pracovných listov či telefonicky,“ priblížil.
Minister takisto informoval, že počas minulého týždeň sa zrealizovalo rekordných viac ako 300 000 antigénových (Ag) samotestov, dosiahnutá pozitivita bola na úrovni 0,9 percenta. „Momentálne je pozitívnych na ochorenie COVID-19 1,4 percenta zamestnancov škôl, 0,7 percenta školákov,“ dodal. Distribúcia Ag samotestov bude pokračovať naďalej do konca kalendárneho roka.
Gröhling vyjadril potešenie, že školy naďalej nie sú ohniskom šírenia infekcie, zdôraznil, že stále ostávajú otvorené. „Aj keď máme čierne okresy, školy ostávajú otvorené, prerušuje sa iba vyučovanie v jednotlivých triedach,“ upozornil.
Rozdelenie okresov od pondelka 1.11
Od pondelka (1.11) bude podľa COVID automatu v stupni ostražitosti (oranžové okresy) 8 okresov. Máme aj viac červených okresov, tých bude 28. V čiernej farbe máme 24 okresov. Zvýšil sa počet bordových okresov, a to na 39. V stupni monitoringu (zelená farba) nemáme ani jeden okres.
V stupni ostražitosť budú okresy (oranžová farba):
- okres Bratislava I.-V., okres Galanta, okres Komárno, okres Šaľa,
V I. stupni ohrozenia (červená farba):
- okres Dunajská Streda, okres Ilava, okres Levice, okres Nové Zámky, okres Prievidza, okres Senica, okres Trnava, okres Žarnovica,
V II. stupni ohrozenia (bordová farba):
- okres Bánovce nad Bebravou, okres Banská Bystrica, okres Banská Štiavnica, okres Brezno, okres Bytča, okres Detva, okres Dolný Kubín, okres Gelnica, okres Hlohovec, okres Kežmarok, okres Košice I.-IV., okres Košice-okolie, okres Krupina, okres Liptovský Mikuláš, okres Malacky, okres Myjava, okres Nitra, okres Nové Mesto nad Váhom, okres Partizánske, okres Pezinok, okres Piešťany, okres Považská Bystrica, okres Prešov, okres Púchov, okres Revúca, okres Rožňava, okres Senec, okres Skalica, okres Trebišov, okres Trenčín, okres Turčianske Teplice, okres Veľký Krtíš, okres Žiar nad Hronom, okres Žilina, okres Zlaté Moravce, okres Zvolen,
V III. stupni ohrozenia (čierna farba):
- okres Bardejov, okres Čadca, okres Humenné, okres Kysucké Nové Mesto, okres Levoča, okres Lučenec, okres Martin, okres Medzilaborce, okres Michalovce, okres Námestovo, okres Poltár, okres Poprad, okres Rimavská Sobota, okres Ružomberok, okres Sabinov, okres Snina, okres Sobrance, okres Spišská Nová Ves, okres Stará Ľubovňa, okres Stropkov, okres Svidník, okres Topoľčany, okres Tvrdošín, okres Vranov nad Topľou;
Tieto pravidlá platia v III. stupni ohrozenia (čierna fáza)
V čiernej fáze sú opatrenia najprísnejšie, dotknú sa už aj zaočkovaných. Rúška sú povinné aj v exteriéroch, v interiéroch musí mať človek nasadený respirátor. Výnimky platia podľa vyhlášky hlavného hygienika, majú ju napríklad deti v základných školách počas vyučovania, a to len vo vymedzenom priestore, teda v triede.
V čiernej fáze by mal byť vyhlásený núdzový stav, ten by však mal byť vyhlásený na potreby obmedzovania pohybu aj v bordových okresoch, stále však vyhlásený nebol. V čiernych okresoch má platiť zákaz vychádzania po 21. hodine s výnimkami a už aj zákaz cestovania medzi okresmi. Pohyb však zatiaľ obmedzený nijako nebude, keďže na prijatie núdzového stavu nie je politická vôľa.
Svadby, oslavy, večierky aj kary sú v čiernej farbe zakázané, a to aj pre plne očkovaných. Čo sa hromadných podujatí týka, povolené sú len pre zaočkovaných a povinný je zoznam účastníkov.
Čo sa týka bohoslužieb, v čiernej fáze sú pre plne zaočkovaných v limite 100 účastníkov, povinný je zoznam účastníkov. Pre OTP je povolená 1 osoba na 15 metrov štvorcových. Do kostola sa dostanú aj nezaočkovaní, povolená je len jedna osoba na 25 metrov štvorcových. Návštevy v nemocniciach ostávajú povolené, no musia byť so súhlasom zriaďovateľa alebo riaditeľa.
Fitká sa zatvárajú, nebudú môcť byť otvorené už ani pre očkovaných. Rovnako to platí aj pre wellness, aquaparky a kúpele. Zatvorené ostávajú pre všetky kategórie aj reštaurácie. Povolený je okienkový predaj a rozvoz. Rovnako sa musia zatvoriť aj všetky ubytovacie zariadenia a hotely. Čo sa týka múzeí a galérií, na prehliadku môže ísť len zaočkovaný a aj tu je povolený len jeden návštevník na 15 metrov štvorcových.
Tieto pravidlá platia v II. stupni ohrozenia (bordová fáza)
Bordová fáza výrazne sprísňuje opatrenia, tentokrát už aj pre očkovaných. Otázne však je, či vláda schváli aj núdzový stav, ktorý jej umožní zaviesť opatrenie, ako napríklad zákaz cestovania na dovolenku z bordového okresu. V bordových okresoch ale od pondelka začína platiť obmedzenie pohybu a to po 21. hodine.
V okresoch druhého stupňa ohrozenia, čiže v bordových okresoch, musia ľudia počítať s povinným respirátorom v interiéri a nosením rúška v exteriéri na hromadných podujatiach pri vzdialenosti do dvoch metrov. Pre vybrané skupiny naďalej platí výnimka z ich nosenia. Ľudia sa v okrese už nemôžu pohybovať bez obmedzení. Výnimka je od 21 hodiny do 5 hodiny ráno. Pre tieto okresy platí nevyhnutnosť núdzového stavu. Vyplýva to z platného COVID automatu. Počas zákazu nočného vychádzania však budú platiť výnimky.
Hromadné podujatia
Hromadné podujatia pre kompletne zaočkovaných sú bez limitu. Pre režim OTP platí na hromadných podujatiach obmedzenie kapacity na maximálne 25 percent. Pokiaľ nie je určiteľná kapacita, v tomto režime platí na hromadnom podujatí maximálne do 50 osôb. Pri základnom režime platí, že na hromadných podujatiach môže byť maximálne 6 osôb. Obmedzenia budú platiť podľa príslušného semafora. Pre všetky tri typy hromadných podujatí platí, že organizátor musí mať zoznam účastníkov.
Keďže svadby, kary, oslavy, večierky, ale aj hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania zaradili v COVID automate medzi vysokorizikovú aktivitu, pre kompletne zaočkovaných platí, že v interiéri môže byť maximálne 20 osôb. Pre režim OTP aj základ platí úplný zákaz konania týchto podujatí.
Kompletne zaočkovaní môžu na bohoslužby chodiť bezlimitne. V režime OTP platí, že obsadená môže byť maximálne 25 % kapacity. Pokiaľ nie je určiteľná kapacita, platí maximálne do 50 osôb. Pre bohoslužby v režime základ platí, že na 15 štvorcových metrov môže byť maximálne jedna osoba. Vo všetkých troch režimoch taktiež platí povinnosť mať zoznam účastníkov.
Zakázané činnosti
Pre základný a aj režim OTP v bordových okresoch platí aj zákaz pre: fitnes, plavárne, wellness, športové súťaže, akvapark či kúpele, ak nevyplývajú zo zdravotnej indikácie.
Reštaurácie a ubytovacie zariadenia
Čo sa týka reštaurácií, tie sú otvorené len pre očkovaných. OTP aj základ môžu využiť okienkový predaj. Pri OTP režime je povolený pobyt na terase, no s prísnymi hygienickými pravidlami. Ubytovacie zariadenia môžu byť otvorené len pre plne zaočkovaných a režim OTP, pri ktorom ale platia prísnejšie opatrenia. Pokiaľ máte test alebo ste ochorenie prekonali, môžete sa ubytovať v hoteli s tým, že budete na izbe len členovia spoločnej domácnosti, a to max. 2 osoby na jednej izbe alebo členovia domácnosti v jednej izbe. Reštaurácie sú pre vás však zakázané.
Tieto pravidlá platia v I. stupni ohrozenia (červená fáza)
V červenej fáze sú opatrenia ešte prísnejšie. Rúška budú naďalej povinné v interiéroch, povinné budú aj v exteriéroch na hromadných podujatiach s rozšírenými výnimkami a pri vzdialenosti do 2 metrov. Organizátori a prevádzkovatelia sa aj v tejto fáze môžu rozhodnúť, či svoje podniky a prevádzky otvoria buď pre všetkých (očkovaní aj neočkovaní), len pre očkovaných alebo aj pre očkovaných, neočkovaných a otestovaných. Od toho sa ďalej odvíjajú pravidlá.
Pri hromadných podujatiach platí:
- len plne zaočkovaní – podujatie je bez limitu účastníkov, povinný je však zoznam účastníkov,
- kombinácia očkovaní, otestovaní, prekonali COVID-19 – maximálne 25% kapacity, pokiaľ nie je určiteľná kapacita maximálne do 150
osôb, povinný zoznam účastníkov, - ak nebude vyžadovať COVID preukaz – maximálne 10 osôb, obmedzenia podľa príslušného semaforu, povinný zoznam účastníkov.
Svadby, oslavy
- len plne zaočkovaní –max. 50 osôb v interiéri a 80 v exteriéri, resp. podľa príslušného semaforu, povinný zoznam účastníkov,
- kombinácia očkovaní, otestovaní, prekonali COVID-19 – maximálne 25 osôb v interiéri a 40 v exteriéri, resp. podľa príslušného semaforu, povinný zoznam účastníkov,
- ak nebude vyžadovať COVID preukaz – zákaz.
Čo sa týka bohoslužieb, v červenej fáze sú pre plne zaočkovaných bez limitu, povinný je zoznam účastníkov. Pre OTP je povolená 25 % kapacita, pokiaľ nie je určené inak, tak do 150 návštevníkov. Do kostola sa dostanú aj nezaočkovaní, povolená je len jedna osoba na 15 metrov štvorcových. Návštevy v nemocniciach ostávajú povolené, no musia byť so súhlasom zriaďovateľa alebo riaditeľa.
Fitness
- len plne zaočkovaní – max. 50 osôb alebo min. 15 m2/osoba,
- kombinácia očkovaní, otestovaní, prekonali COVID-19 –max. 10 osôb alebo min. 25 m2/osoba, povinný zoznam účastníkov,
- ak nebude vyžadovať COVID preukaz – zákaz.
Wellness a aquaparky
- len plne zaočkovaní – bez limitu iba pre wellness zákazníkov zariadení ubytovacích služieb, pre ostatné zriadenia max. 10 osôb,
- kombinácia očkovaní, otestovaní, prekonali COVID-19 –max. 10 osôb iba pre wellness zákazníkov zariadení ubytovacích služieb, pre ostatných zakázané,
- ak nebude vyžadovať COVID preukaz – zákaz.
Reštaurácie a ubytovacie zariadenia
- len plne zaočkovaní – v interiéri 4 osoby pri stole alebo osoby z jednej domácnosti, 2 metre rozostupy medzi stolmi; exteriér bez obmedzení,
- kombinácia očkovaní, otestovaní, prekonali COVID-19 – v interiéri 4 osoby pri stole alebo osoby z jednej domácnosti, 2 metre rozostupy medzi stolmi; exteriér bez obmedzení,
- ak nebude vyžadovať COVID preukaz –okienkový predaj (zachovaný zostáva aj rozvoz).
Čo sa týka múzeí a galérií, je to bez obmedzenia pri kompletne zaočkovaných. V režime OTP môže byť na prehliadke max. 10 osôb, ak pustia základ, platí rozmedzie 1 návštevník na 15 metrov štvorcových.
Čo sa ubytovacích zariadení týka, rovnako platí obmedzenie v prípade, že majiteľ nebude vyžadovať COVID preukaz. V tomto prípade musia byť ubytovacie zariadenia zatvorené. U plne očkovaných, otestovaných a tých, čo prekonali ochorenie, sa môžu ubytovať len členovia spoločnej domácnosti, a to max. 2 dospelé osoby na jednej izbe alebo všetci členovia domácnosti v jednej spoločnej izbe.
Tieto pravidlá platia v stupni ostražitosti (oranžová fáza)
V stupni ostražitosti, ktorý je na mape okresov zobrazený oranžovou farbou, budú od pondelka platiť nové pravidlá. Rúška budú naďalej povinné v interiéroch, povinné budú aj v exteriéroch na hromadných podujatiach. Organizátori a prevádzkovatelia sa môžu rozhodnúť, či svoje podniky a prevádzky otvoria buď pre všetkých (očkovaní aj neočkovaní), len pre očkovaných alebo aj pre očkovaných, neočkovaných a otestovaných. Od toho sa ďalej odvíjajú pravidlá.
Pri hromadných podujatiach platí:
- len plne zaočkovaní – podujatie je bez limitu účastníkov,
- kombinácia očkovaní, otestovaní, prekonali COVID-19 – v interiéri na sedenie max. 25 % kapacity, exteriér max. 50% kapacity, maximálne však do 1 000 ľudí v exteriéri alebo 500 v interiéri,
- ak nebude vyžadovať COVID preukaz – v interiéri na sedenie môže byť 25 % obsadenej kapacity a v exteriéri 50 %. Maximálne však do 200 osôb v exteriéri a 100 v interiéri. Na státie v exteriéri do 100 a v interiéri do 50, organizátor je povinný viesť zoznam účastníkov.
Svadby, oslavy
Podobne je to aj pri svadbách, karoch a oslavách. Ten, kto danú udalosť organizuje, si vyberie, akú skupinu pustí. Aj pre plne zaočkovaných však budú platiť obmedzenia, a to max. 100 ľudí v interiéri a 200 v exteriéri. Ak bude oslava pre očkovaných, otestovaných alebo prekonaných, bude tam môcť byť maximálne 50 ľudí v interiéri alebo 100 v exteriéri. Tí, čo však nie sú očkovaní a nemajú ani test, na takúto udalosť nesmú ísť.
Podobný princíp platí aj pri bohoslužbách v kostoloch, ale aj na športových podujatiach. Návštevy v nemocniciach sú v tejto fáze povolené, pri otestovaných a neočkovaných je to na základe povolenia riaditeľa alebo zriaďovateľa. Čo sa týka fitnes centier, tie ostávajú otvorené, pre plne zaočkované osoby je vstup bez limitu. Pre neočkovaných, otestovaných alebo tých po prekonaní je to pri kapacite 20 ľudí. Ak od vás nebudú vyžadovať COVID preukaz, kapacita je len 10 ľudí.
Reštaurácie a ubytovacie zariadenia
Do aquaparkov a wellnes nesmú púšťať bez kontroly. To znamená, že vstup v tejto fáze majú povolený len očkovaní alebo otestovaní alebo tí, ktorí prekonali ochorenie. Pri reštauráciách a podnikoch prichádza k obmedzeniam aj u očkovaných ľudí. V interiéri budú môcť byť pri jednom stole najviac 4 osoby, medzi stolmi musia byť 2-metrové rozostupy. Na terase je počet osôb neobmedzený. Ak však majiteľ reštaurácie nebude vyžadovať COVID preukaz, interiér musí byť zatvorený, na terase môže byť najviac 10 ľudí.
Čo sa týka múzeí a galérií, je to bez obmedzenia. Ak dané múzeum však nebude vyžadovať COVID preukaz, platí obmedzenie na individuálne prehliadky alebo jeden návštevník na 12 metrov štvorcových.
Čo sa ubytovacích zariadení týka, rovnako platí obmedzenie v prípade, že majiteľ nebude vyžadovať COVID preukaz. V tomto prípade musia byť ubytovacie zariadenia zatvorené. Pre plne očkovaných, otestovaných a tých, čo prekonali ochorenie je to bez obmedzení, výnimku má wellnes a sauny, ktoré sa riadia vlastnými pravidlami.
Nahlásiť chybu v článku