Foto: Google Earth

Japonský ostrov Niijima vyrástol vedcom priamo pred očami len za pár rokov.

Objavil sa len pred niekoľkými rokmi a za 15 mesiacov „narástol“ až 11-násobne. Japonský ostrov Niijima doslova rastie pred očami. Keď sa v roku 2013 vynoril z pod hladiny Tichého oceánu, vedci predpokladali, že tak ako vznikol, tak aj zanikne. Opak sa však stal pravdou a ostrov sa každým týždňom už štyri roky neustále zväčšuje. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Niijima. Tak vedci nazvali v roku 2013 nový ostrovček sopečného pôvodu, ktorý sa nad hladinou oceánu objavil asi 1000 km od hlavného japonského mesta Tokio. Niijima sa pred rokmi objavila v blízkosti už existujúceho ostrova Nišinošima. V tom čase boli ostrovy oddelené polkilometrovým prielivom, ktorý však v dnešnej dobe už neexistuje. Niijima totiž od svojho vzniku neustále rástol a čoskoro sa s Nišinošimou spojil. Ťažko dnes povedať, ako sa mladý sopečný ostrov nazýva – či po staršom ostrove, ktorý vznikol spojeným niekoľkých menších ostrovov sopečného pôvodu v roku 1974, alebo po tom mladom, ktorý ho len pred niekoľkými rokmi celkom pohltil.

Ohnivý kruh

Mladučký ostrov Niijima leží ako mnoho ďalších v oblasti nazývanej Ohnivý kruh. Ide o pásmo ohraničujúce vody Tichého oceánu, kde sa stretávajú litosferické dosky a ich vzájomný kontakt spôsobuje častú vulkanickú a seizmickú činnosť. Ohnivý kruh má v skutočnosti skôr tvar podkovy a každoročne je príčinou asi 1500 zemetrasení v oblasti západného Pacifiku.

Foto: wikimedia.org

Vedci ostrov Niijima sledujú už od jeho vzniku, kedy čakali, že dlho nad hladinou nevydrží. Opak bol však pravdou a za 15 mesiacov Niijima narástol až 11-násobne, prekonal polkilometrový prieliv a celkom pohltil svojho staršieho ostrovného suseda. Donedávna však mohli vedci ostrov pozorovať len z vtáčej perspektívy, keďže nepretržite aktívny vulkanizmus nedovoľoval bezpečný vstup na pevninu.

Nišinošima v roku 1978

Foto: National Land Image Information Color Aerial Photographs, Ministry of Land, Infrastructure, Transport and Tourism

Nišinošima v roku 2013

Foto: NASA (wikimedia.org)

Nišinošima spojená s ostrovom Niijima v roku 2017

Foto: Google Earth

Pozri aj: Ostrovy otrávené antraxom či územia nasiaknuté smrteľnou radiáciou. Toto je 10 najnebezpečnejších miest na Zemi, kde sa pobyt rovná smrti

lepsiageografia.sk, ibtimes.co.uk, huffingtonpost.com, wikipedia.org
Uložiť článok

Najnovšie články