Ilustračná fotografia, foto: SITA

Program PREDICT za jedno desaťročie zozbieral viac ako 140 000 vzoriek od netopierov, šupinavcov a ďalších divých zvierat.

Desaťročie pátrali po rôznych typoch vírusov v najrizikovejších regiónoch sveta, vrátane Číny. Hľadali mutácie, skúmali a testovali zvieratá, z ktorých sa vírusy môžu prenášať na človeka, monitorovali riziko výskytu regionálnych epidémií, ktoré by mohli prerásť v globálnu pandémiu. Včas objavili ebolu aj desiatky koronavírusov. A potom program skončil. Finančné dotácie stopli len pár mesiacov predtým, ako sa v provincii Chu-pej objavili prví pacienti s ochorením COVID-19.

Článok pokračuje pod videom ↓

Len dva mesiace predtým ako sa v čínskom Wu-chane objavil prvý oficiálny prípad nákazy novým koronavírusom SARS-CoV-2, zastavila vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa financovanie epidemiologickému výskumnému programu PREDICT v hodnote 200 miliónov amerických dolárov. Informáciu priniesol denník Los Angeles Times v čase, kedy už Spojené štáty americké hlásili celovsvetovo najviac potvrdených prípadov ochorenia COVID-19.

Ilustračná fotografia, foto: SITA

Odpoveď na vtáčiu chrípku

Mali jedinú mimoriadne náročnú a nemenej dôležitú úlohu. Sledovať svet vírusov vo svete ľudí a predpovedať riziko možných epidémií či dokonca globálnej pandémie. Epidemiologický výskumný projekt PREDICT odštartoval v roku 2009 ako odpoveď na šírenie vtáčej chrípky H5N1 z roku 2005, ktoré nieslo riziko vzniku celosvetovej pandémie.

Ilustračná fotografia, foto: SITA

Výskumníci v rámci projektu zbierali vzorky z rôznych svetových regiónov, ich úlohou však bolo aj trénovať výskumné tímy v rizikových krajinách, medzi ktorými nechýbala ani Čína. Ako v tom čase informoval magazín VOX, financovanie projektu bolo na jeseň zastavené. Minulý týždeň však vláda schválila programu dotáciu 2,26 milióna dolárov na najbližších šesť mesiacov, uvádza vo svojom článku LA Times.

140 000 vzoriek, tisícky trénovaných odborníkov

Program PREDICT operoval počas desiatich rokov v najrizikovejších oblastiach sveta. Výskumníci pracovali v Amazónii, v povodí rieky Kongo, v južnej aj juhovýchodnej Ázii, vrátane Číny. Za jedno desaťročie zozbierali 140 000 biologických vzoriek od 10 000 netopierov a 2 000 ďalších cicavcov. Podarilo sa im tak odhaliť viac ako 1 200 vírusov schopných prenášať sa zo zvieraťa na človeka, ktoré vykazovali známky pandemického potenciálu. Bolo medzi nimi aj 160 koronavírusov.

Ilustračná fotografia, foto: SITA

Projektu PREDICT môže svet vďačiť napríklad za objav a následnú skorú intervenciu v prípade epidémie eboly v Afrike. Výskumníci projektu objavili tiež mutáciu tohto vírusu v indickom Bombaji v roku 2018. Okrem toho mal projekt PREDICT podľa LA Times vo viac ako 30 krajinách sveta vycvičiť asi 7 000 ľudí zo zdravotníckeho a poľnohospodárskeho odvetvia, ktorí dokázali ďalej monitorovať výskyt vírusov v teréne.

Ilustračná fotografia, foto: SITA

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa je za zrušenie financovania programu PREDICT ostro kritizovaná. Stalo sa tak na jeseň, len dva mesiace predtým, ako sa mal podľa čínskych oficiálnych správ objaviť prvý prípad nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Rozsiahly celosvetový preventívny program je pritom v súčasnom globalizovanom svete mimoriadne potrebný. Ako pre The Guardian uvádza Peter Daszak, prezident aliancie EcoHealth, ktorá bola jedným z hlavných partnerov programu, vo voľnej prírode existuje podľa odhadov 1,7 milióna neznámych vírusov, ktoré môžu disponovať potenciálom prenosu na človeka. Absencia prevenčného programu je tak časovanou bombou globálnej pandémie.

Uložiť článok

Najnovšie články