Predstavte si to. Slnko, more a teplo, ktoré tejto krajine môžeme potichúčky závidieť. Život plynie v pokojnom tempe, nikto sa nikam neponáhľa. Kuba znie ako raj na Zemi. Ak vám však nevadí komunistický režim, (ne)zmyselné pravidlá a sem-tam nejaký hurikán. Táto krajina má však niečo do seba. A my vám radi priblížime, prečo sa ju naozaj oplatí navštíviť.
Zaujímavosti o Kube
Ak vás nelákajú dovolenky, pri ktorých sa dva týždne nudíte v hotelových rezortoch, ktoré pripomínajú zlatú klietku, určite vyskúšajte Kubu. Tá vás zaručene prekvapí. Ľudia sú tu oproti nám naozaj chudobní, avšak majú to, čo nám mnohým chýba. Pocit šťastia a pokoja. Vitajte v Kube.
Rozprestiera sa na viac než 4-tisíc ostrovoch
Celková rozloha Kuby je približne 110 922 km², pričom až 94 percent územia je na hlavnom ostrove Isla de la Juventud. Ten z vtáčej perspektívy pripomína krokodíla, kvôli ktorému dostala Kuba názov El Caiman or El Cocodrilo. Zvyšných 6 percent sa rozprestiera na 4-tisíc ostrovoch a zákutiach. Hlavným mestom je Havana, počet obyvateľov tu presiahol 11-miliónov, pričom Kuba je celkovo 105. najľudnatejšou krajinou na svete.
Vedia, že najdôležitejšie je vzdelanie
Školská dochádzka je povinná pre všetky deti od 6 do 15 rokov. Všetky deti musia nosiť uniformy, ktoré sa navzájom líšia len farebným prevedením. Ak sa niečím môže Kuba skutočne pochváliť, tak to je vysoká úroveň gramotnosti. Čítať a písať tu vie 99,7 percent obyvateľov.
Pôvodné kuchárske knihy tu nenájdete
Takmer každá rodina má nejaké kuchárske tajomstvo, ktoré sa zdedí z generácie na generáciu. Ani u nás to nebýva inak. No na Kube predsa len nájdete aj v tomto jeden podstatný rozdiel. Zatiaľ čo my si tu poctivo zapisujeme babičkin recept na makové buchty, Kubánci sa spoliehajú len na pamäť. Recepty sa tu odovzdávajú iba ústnym podaním.
Po cestách jazdia naozajstné veterány
V Kube len veľmi ťažko nájdete novinky zo sveta automobilového priemyslu. Po cestách jazdia skutočné historické kúsky, na ktorých si môžete oči nechať. Ak by ste si ich chceli odviesť domov, musíte si nechať zájsť chuť. Autá sa tu nevyvážajú a väčšina áut, ktoré tu nájdete, je vyrobených pred rokom 1959. V tento rok jednoducho Kubánska vláda zabavila všetky vozidlá. Zákony sa však vždy dajú obísť, a tak nečudo, že v Kube narazíte aj na (naše) Lady.
John Lennon sa tu stal legendou
Kto by nepoznal tohto „týpka“ v okuliaroch, ktorý chcel tak veľmi zmeniť svet? Presadzoval lásku miesto vojny, no jeho život, možno aj vďaka revolučným myšlienkam, nemal dlhé trvanie. S jeho myšlienkami však sympatizoval aj Fidel Castro, ktorý stál dlhé desaťročia na čele komunistickej krajiny. Johna Lennona považoval za hudobného revolucionára, a preto mu v roku 2000 dal postaviť sochu. Tá sa nachádza v Parku Johna Lennona v Havane. Sochu však musia strážiť, pretože jej neustále mizli okuliare.
Kolíska vzácnych druhov
Na Kube nájdeme najmenšieho vtáčika na svete. Je ním Čmeľovec kubánsky, kolibrík, ktorý váži len 1,5 gramu a dorastá do veľkosti 5 až 6 cm. Okrem neho tu nájdeme aj vzácny prehistorický druh ryby Mangar, ktorý sa vyskytuje len v tejto krajine.
Všadeprítomná cenzúra
Pri návšteve Kuby nejeden cudzinec nadobudne pocit, akoby sa vrátil v čase o pár desiatok rokov. Nie je to len dojem, je to skutočne tak. Okrem spomínaných vozidiel, ktoré si pamätajú doby minulé, v tejto krajine panujú viaceré zákazy týkajúce sa technických vymožeností, bez ktorých si nevieme predstaviť náš život. Až do roku 2008 Kubánci nemohli vlastniť mobily, ani si zakúpiť vlastné počítače. I keď v súčasnosti už môžu vlastniť tieto zariadenia, s internetom to nie je také jednoduché, akoby sa na prvý pohľad zdalo. V roku 2011 malo prístup k internetu len 25 percent Kubáncov, a to v drvivej väčšine len k cenzúrovanému obsahu. K otvorenému internetu má prístup len 5 percent obyvateľov.
Upaľovanie bábik či absencia Vianoc
Na Nový rok sa Kubánci lúčia s tým starým naozaj originálnym spôsobom. Upaľujú bábiky, aby tak zničili všetko, čo bolo a otvorili dvere novému začiatku. Možno aj vás prekvapí fakt, že až do roku 1997 miestni nepoznali tradičné Vianoce. Castro, ako silný predstaviteľ tvrdého komunistického režimu, ich vytrvalo odmietal. Až návšteva pápeža Jána Pavla II to všetko zmenila.
Stopovanie
Ak sa rozhodnete prejsť touto krajinou so zdvihnutým palcom hore, určite neobanujete. Je však vysoká pravdepodobnosť, že vám zastaví práve štátne vozidlo. To jednoducho musí zobrať stopárov. Či sa to už vodičovi páči, alebo nie.
Nadbytok lekárov
Kubánci majú štátnu zdravotnú starostlivosť, pričom sa určite nemusia sťažovať na nedostatok kvalifikovaných pracovníkov. Tí neraz odchádzajú za prácou do zahraničia. Už to nemajú také zložité ako kedysi, pretože Kuba s USA už od roku 2015 nemajú také napäté vzťahy. Načase. Ich vzájomná nevraživosť takmer 54 rokov.
Neodolateľné slnko, miešané drinky, exotická kuchyňa, nákazlivá hudba. Kuba už desaťročia láka do svojich osídel cestovateľov z celého sveta. Ale každé peso má druhú stranu, a aj v tejto lákavej krajine kontrastuje tradičná kubánska zábava s nízkou životnou úrovňou. Krajinu nedotknutú západným svetom a s nádychom socializmu vám v najbližšom Cestovateľskom Kine predstaví Katarína Líšková, ktorá Kubu precestovala už viac ako 50-krát.
Cestovateľské Kino: Kuba (Katarína Lišková)
6.2 – Bratislava (Vypredané!)
Lístky na premietanie v Košiciach sú dostupné na tomto odkaze.
Lístky na premietanie v Trnave sú dostupné na tomto odkaze.
Lístky na premietanie v Prešove sú dostupné na tomto odkaze.
nationfacts.net, discovery.com, travelingwiththejones.com
Nahlásiť chybu v článku