Pátrame po akomkoľvek náznaku, že tu nie sme sami. Dúfame, že niekde na inej planéte, v inej galaxii, sa predsa len nachádza nejaká forma života.
Signál z inej galaxie
Ako informuje portál The Independent, z vesmíru k nám prichádza záhadný signál a po niekoľkých opakovaniach si vedci všimli, že vytvára akýsi vzorec. Signál prichádza zo zatiaľ neznámeho miesta mimo našej galaxie a podľa vedcov ide o jeden z najzvláštnejších opakujúcich sa signálov, aký sa doteraz podarilo zachytiť.
Signály pochádzajúce zo zdroja mimo našej galaxie sa podarilo zachytiť už niekoľkokrát. Nestáva sa však často, že sa signál opakuje. Ako však vo svojej správe informujú kanadskí vedci, ktorí svojimi teleskopmi zachytili signál ako prví, tento sa nielen opakuje, ale dokonca sa zdá, že vytvára vzorec.
Astronómovia preň zatiaľ vysvetlenie nemajú, predpokladajú však, že pochádza zo vzdialeného miesta a vyvoláva ho niečo nezvyčajné. Samozrejme, vedci vypracovali niekoľko teórií. Niektorí sa nazdávajú, že môže ísť o pokus mimozemskej civilizácie skontaktovať sa s ľudstvom, iní si zas myslia, že môže ísť o hviezdu, ktorá sa práve prepadá do čiernej diery. Nech je zdroj signálu akýkoľvek, vedci sú si takmer istí, že ide o významnú udalosť, ktorá si zasluhuje bližšie preskúmanie.
Mimozemšťania alebo čierna diera?
Signál sa opakuje v 16-dňových cykloch, počas ktorých sa zopakuje, odmlčí a opäť zopakuje. Najintenzívnejšie sa signál opakuje v priebehu štyroch dní, kedy sú vedci schopní zachytiť výboj aj každú hodinu, potom však na ďalších 12 dní ustane. Po 12 dňoch ticha sa signál opäť na štyri dni objaví. Vedci si myslia, že práve pravidelné opakovanie signálu je kľúčom k rozlúšteniu záhady.
Astronómovia odhadujú, že signál prichádza zo vzdialeného kúta masívnej špirálovej galaxie, ktorá je od nás vzdialená zhruba 500 miliónov svetelných rokov. Vzhľadom na opakujúci sa charakter signálu, ďalšia z teórií hovorí, že signál prichádza z binárneho systému.
Binárny systém alebo binárna sústava je pomenovaním pre dva vesmírne objekty (najčastejšie hviezdy alebo galaxie), ktoré sa nachádzajú v takej tesnej blízkosti, že obiehajú okolo spoločného ťažiska nachádzajúceho sa mimo oboch telies.
Výboje by v tomto prípade mohli znamenať, že pohyb jedného z telies je ovplyvnený čiernou dierou alebo hviezdou a signál sa objaví vždy, keď sa teleso ocitne „tvárou“ k Zemi. Ďalšia z možností je, že počas období ticha čierna diera pôsobí ako clona a nedovoľuje, aby signál prenikol až na Zem.
The Independent
Nahlásiť chybu v článku